سفارش تبلیغ
صبا ویژن

رهایی و درمان عذاب وجدان و احساس گناه | چگونه عذاب وجدان نداشته

بسیاری از افراد برای رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه، مجبور می شوند که با دیگران صلح کنند، اشتباهات خود را برطرف کنند یا رفتار بدی را تغییر دهند. احساس گناه و عذاب وجدان به شما برای داشتن زندگی شادتر کمک می کند. عذاب وجدان کمک می­ کند تا فرد خوبی باشید و اشتباهات خود را تکرار نکنید. اما این عذاب وجدان و احساس گناه ممکن است بیش از اندازه شود و شما را آزار دهد. تلاش بیش از حد برای جبران، احساس غم و بی کفایتی از جمله مسائلی است که در اثر عذاب وجدان بیش از حد شما را رنج می دهد. چه بسا این عذاب وجدان ممکن است علت واقعی نیز نداشته باشد. در این مقاله راهکار هایی برای از بین بردن و کاهش عذاب وجدان چه با دلیل منطقی، چه بدون دلیل مطرح کرده ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

آیا همیشه اشتباه باعث عذاب وجدان می شود؟

شاید در خود دیده باشید که گاهی بدون اینکه اشتباهی کرده باشید، صرفا به این دلیل که رفتارتان، باعث ناراحتی یا عذاب شخص دیگری شده، احساس گناه کرده اید. در این مواقع باید بدانید که ممکن است چیزهایی درون شما وجود داشته باشد که باعث این اشتباه شناختی شود. اگر ناچارید بخاطر خودتان، کسی را ناراحت کنید، سعی کنید پیش از هر اقدامی دلایل منطقی برای کار خود داشته باشید و فرد مقابل را قانع کنید.

 

مراحل اولیه کاهش عذاب وجدان

عذاب وجدان و احساس گناه، ناشی از انجام دادن نبایدها­یی است که دیگران، جامعه و هر فردی برای خود تعیین کرده است. نبایدها عموما از هنجارها، ارزش ها، توصیه های دینی و نگاه هر فرد به زندگی ناشی می شود. به طور کلی 3 مرحله اصلی در فرایند پیشگیری یا رهایی از عذاب وجدان وجود دارد:

مرحله اول: پذیرش

فرد باید بفهمد که اشتباه کرده است. اگر هم مطمئنید اشتباه نکرده اید باید بپذیرید که رفتار شما باعث رنجیده شدن فرد دیگری شده است. عده ای اصلا این مسائل برایشان مهم نیست. اما برای شما دیگران مهم اند و آزار آنها باعث ناراحتی خاطر و عذاب وجدان شما می شود. بنابراین باید بپذیرید که رفتار اشتباهی کرده اید.

مرحله دوم: طلب بخشش

سعی کنید از فرد مقابل معذرت خواهی کنید. حتی یک معذرت خواهی ساده می تواند بسیار برای شما مفید باشد. اما گاهی ممکن است فرد مورد نظر، از رفتاری که شما نسبت به او داشته اید و باعث رنجشش شده آگاه نباشد و نداند چه کسی این کار را کرده، بنابراین وظیفه شما این است که با صداقت کامل، موضوع را برای او توضیح دهید و از او طلب بخشش کنید.صداقت برای تمام انسان ها ارزشمند است. شاید فراموش نکنند، اما می بخشند.

مرحله سوم: جبران

سعی کنید اشتباه خود را جبران کنید. جبران کردن مرحله بسیار مهمی در کاهش احساس گناه است. اگر این جبران، هزینه های سنگین مادی و معنوی برای شما داشته باشد، ممکن است از طلب بخشش خود نیز پشیمان شوید و عذابی به عذاب وجدان قبلی شما اضافه شود.

در تمام این مراحل سعی کنید در کنار یک روانشناس ابعاد مختلف اشتباه خود را بسنجید تا برای جبران یک اشتباه، اشتباه دیگری نکنید.

 

عذاب وجدان با بخشیده شدن برطرف می شود؟

در برخی موارد برای شما اهمیتی ندارد که یک اشتباه کردید، طلب بخشش کرده و اشتباه خود را جبران کرده ­اید. این مسئله که حتی بخشیدن طرف مقابل را باور نمی کنید، از کمبود اعتماد به نفس، افسردگی، شدت بالای عذاب وجدان و عدم خودباوری ناشی می شود. سعی کنید در صورت تجربه این مسائل، با یک متخصص در ارتباط باشید.

 

راهکارهای کاهش عذاب وجدان

مهمترین و اصلی ترین مرحله برای کاهش عذاب وجدان، فهمیدن علت آن است. اگر مطمئنید دلیل موجهی وجود دارد، در صدد جبران آن برآیید، اما اگر فکر می کنید که عذاب وجدان تان بدون دلیل است، حتما با یک روانشناس در ارتباط باشید. عذاب وجدان احساسی مزمن است که با گذشت زمان نه تنها از بین نمی ­رود، بلکه ممکن است کهنه تر و شدیدتر شود. برخی دیگر از راهکارها کاهش عذاب وجدان به شرخ زیر می باشد.

1- سعی کنید خود و خطاهایتان را اصلاح کنید تا موقعیت مشابهی پیش نیاید و دوبار در یک چاه نیفتید.

2- خود را تحقیر و تخریب نکنید و نسبت به خود بی انصاف نباشید. این مسئله باعث تشدید عذاب وجدان و کاهش شدید اعتماد به نفس شما می شود.

3- درد دل کنید. با یک دوست مورد اعتماد و یکی از اعضای خانواده خود صحبت کنید تا تخلیه شوید.

4- خود را بازیابی کنید، لذت ها و تفریحاتی که دوست دارید را انجام دهید.

5- سعی کنید کارهای مفید و هدفمند انجام دهید تا روحیه خود را بازیابی کنید.

6- از نعمت فراموشی بهره ببرید.

7- از یک روانشناس یا مشاور، کمک تخصصی دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : رهایی و درمان عذاب وجدان و احساس گناه | چگونه عذاب وجدان نداشته باشیم؟


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد