سفارش تبلیغ
صبا ویژن

راه های پایان دادن به دعواهای خانوادگی

حل دعوای خانوادگی برای حفظ سلامت و آرامش همه اعضای خانواده ضرورت دارد. شرایطی را فرض کنید که پدر و مادر سر کوچکترین مسائل دعوا و مشاجره دارند و به موازات آن دیگر اعضای خانواده نیز درگیر می شوند. صدای فریادهایشان تا بیرون از خانه می رود. روزی نیست که در خانه آرامش وجود داشته باشد. گاهی فکر می کنید که بهتر است مستقل از خانواده تان زندگی کنید. فقدان مهارت های ارتباطی لازم میان اعضا، مشکلات قدیمی، شرایط اقتصادی خانواده و ... از جمله دلایل دعواهای خانوادگی هستند. در ادامه به ضرورت حل دعواهای خانوادگی و راهکارهایی برای پایان دادن به این مشاجرات پرداخته ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه یافتن راه حل دعواهای خانوادگی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

 منبع: راه های پایان دادن به دعواهای خانوادگی


ضرورت حل دعواهای خانوادگی 

هر چه تعاملات بیشتر شود، احتمال مشاجره و دعوا نیز بیشتر می شود. به دلیل پیوند عمیقی که بین اعضاء خانواده وجود دارد، حتی اگر بحثی صورت بگیرد جدایی و فاصله دیرتر و سخت تر اتفاق می افتد. از طرفی اگر برای حل دعوای خانوادگی هیچ اقدام نشود، ناراحتی ها روی هم انباشته شده و تبدیل به یک گره کور می شوند. مسائل حل نشده می تواند در طولانی مدت مشکلات شدیدتری چون اعتیاد، طلاق، روابط فرازناشویی و ... را به بار آورد. بنابراین برای حل دعواهای خانوادگی هر چند کوچک، به عنوان عضوی از خانواده می توانید سهمی موثر باشید. با خواندن مقاله اهمیت خانواده به ضرورت حل دعواهای خانوادگی بیشتر پی خواهید برد.

 

راه های پایان دادن به مشاجرات خانوادگی

زمانی که دو نفر از اعضای خانواده تان با هم درگیر می شوند شما هم ناخواسته وارد مجادله و یک دعوای خانوادگی می شوید. به جای بحث های طولانی و بی نتیجه یک راهکار جدید پیدا کنید تا اثر بخش واقع شود. در ادامه به برخی راه حل دعواهای خانوادگی اشاره کرده ایم:

ریشه یابی اختلاف ها و مشاجرات:

یک گام مهم برای حل کردن دعوای خانوادگی، پیدا کردن عامل بروز آن است. داشتن انتظارات بالا، ناتوانی در کنترل خشم، پیش کشیدن مشکلات قبلی، استرس شغلی و مالی، خستگی، نگرانی و ... می تواند در بالا گرفتن دعوای خانوادگی نقش داشته باشند. به احساسات خود توجه کنید. بیشتر سر چه مساله ای با یکدیگر بحث می کنید؟ در چه مواقعی تنش ها شدت می گیرد؟ چه کاری می توانید انجام دهید که مشکلات بدون درگیری حل شوند؟ علت عصبانیت خودتان را بیان کنید و بگوید به خاطر «فلان کارت» ناراحت هستم نه اینکه « تو» مرا عصبانی می کنی.

هیجانات خود را کنترل کنید:

زمانی که عصبانی هستید، صحبت کردن درباره مشکلات و ناراحتی تان فقط اوضاع را بدتر می کند. یادگیری مهارت های مدیریت هیجان کمک می کند تا به شیوه ای سازنده دغدغه هایتان را بیان کنید.

ابراز محبت کنید:

اگر در خانواده ای هستید که برایتان سخت است که عشق و محبت خودتان را ابراز کنید، معمولا دعوا و مشاجرات بیشتری را تجربه می کنید. ابراز علاقه در خانواده یک پیوند عاطفی عمیق ایجاد می کند که به موجب آن می توانید شرایط دیگران را بهتر درک کنید و در صورت لزوم از خودگذشتگی بیشتری نسبت به یکدیگر نشان دهید. اگر ابراز علاقه برایتان مشکل است مراقبت از حیوان خانگی می تواند راهگشا باشد.

یادگیری مهارت های ارتباطی:

برای رسیدن به آرامشی که همیشه آرزویش را دارید باید به فکر بهبود روابط و تعاملات خودتان باشید. با بی اعتنایی به صحبت های یکدیگر یا پرخاشگری، باعث تحریک بیشتر یکدیگر می شوید. از سرزنش، تحقیر و سرکوفت زدن بپرهیزید، به حساسیت های یکدیگر توجه داشته باشید و دنبال سو استفاده از نقطه ضعف های هم نباشید، با یکدیگر صحبت کنید و علت ناراحتی دیگر اعضای خانواده را جویا شوید.

گفت و شنود سازنده:

به میان حرف های یکدیگر نپرید، همه اعضای خانواده باید فرصت داشته باشند تا نظر خود را بیان کنند. به صحبت ها و ناراحتی های یکدیگر بدون پیش داوری به دقت گوش دهید، نشان دهید که به حرف های همدیگر اهمیت می دهید، بررسی کنید که آیا منظور او را به خوبی متوجه شده باشید سپس نظر خود را با حفظ آرامش و احترام بیان کنید.

تقویت حس همدلی و مسئولیت پذیری نسبت به یکدیگر:

دنبال مقصر بودن یا لجبازی کردن فقط شرایط را بدتر از پیش می کند. وقتی عضوی از خانواده ناراحت است، به موقعیت او توجه کنید. سعی کنید خودتان را به جای او بگذارید تا بتوانید دنیای او را بیشتر لمس کنید. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که دیگران طرز فکر شما را داشته باشند و مانند شما رفتار کنند. باید بپذیرید که افراد مختلف دیدگاه های متفاوتی دارند. تغییر را از خودتان آغاز کنید.

مهارت های زندگی:

یادگیری مهارت های زندگی باعث افزایش سلامت روانی افراد می شود. این مهارت ها به شما کمک می کند تا رفتارهای مثبت در زندگی نشان دهید. خودآگاهی، عزت نفس و آموختن مهارت حل مسئله کمک می کند تا رویارویی بهتری با مسائل مختلف داشته باشید و بتوانید با فشارها و تنش های زندگی سازگاری بیشتری داشته باشید. در واقع انعطاف پذیری تان نسبت به مشکلات مختلف بیشتر می شود. برای ایجاد چنین تغییراتی به تنهایی زمان زیادی ممکن است صرف کنید ونتیجه دلخواه را نگیرید، مشاوره روانشناسی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید با دیدی روشن تر به خود و زندگیتان بنگرید.

بهره گیری از روان درمانی:

ممکن است یک نفر را مقصر تمام اتفاقات بدانید. با این حال هر یک از اعضا در این مشاجرات نقشی ایفا می کنند پس چیزی که اهمیت دارد این است که همگی برای بهبود روابط خود به جلسه خانواده درمانی مراجعه کنید. در غیر این صورت آن فرد حالتی تدافعی می گیرد و راضی نمی شود برای درمان اقدام کند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه یافتن راه حل دعواهای خانوادگی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  

 

 منبع: راه های پایان دادن به دعواهای خانوادگی


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد