سفارش تبلیغ
صبا ویژن

گوشه گیری نشانه ای از افسردگی

تمایل به گوشه گیری در افسردگی یکی از نشانه‌هایی است که در اغلب بیماران افسرده دیده می‌شود. هر شخصیتی، ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد، برخی درون گرا و منزوی و برخی برون گرا و اجتماعی هستند. بنابراین کناره گیری از اجتماع به خودی خود بیماری نیست، اما یکی از مهمترین نشانه‌های افسردگی محسوب می‌شود. توجه نکردن به گوشه گیری افراد افسرده آن‌ها را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهد. در ادامه این مقاله ابتدا به بررسی گوشه گیری در وضعیت‌های مختلف و سپس به اهمیت و راه‌های کمک به بیماران افسرده پرداخته ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه گوشه گیری در افسردگی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منبع: گوشه گیری نشانه ای از افسردگی


علت کناره گیری و گوشه گیری چیست؟

همانطور که گفته شد، انزوا طلبی و کناره گیری از جمع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است فردی از اجتماعات اطراف خود لذت نبرد و تفاوت‌های زیادی با دیگران احساس کند، بنابراین تمایلی به بودن در جمع نمی‌یابد. این پدیده را امروزه بیشتر بین فرزندان جوان و نوجوان با والدینشان دیده می‌شود. معمولا ارزش‌ها و علایق فرزندان به خصوص در دوره بلوغ با والدینشان متفاوت است، همین مسئله خود می‌تواند باعث افسردگی بشود. در ادامه به چند دلیل عمده کناره گیری از جمع بیشتر می پردازیم:

افسردگی:

افسردگی، به سرماخوردگی بیماری‌های روانی معروف است. شاید چون گسترده‌تر و با شیوع بیشتر می‌باشد. گوشه گیری در افسردگی یکی از نشانه‌های شایع آن است. اما تنها در زمانی که فرد نسبت به قبل از افسردگی در رفتارش تغییر ایجاد شده باشد. در افسردگی فرد پیش‌تر شخصیتی اجتماعی داشته است.

تیپ شخصیتی درون گرا:

برخی افراد عمدتا به دلیل ژنتیکی و تربیت خانوادگی، افرادی انزوا طلب و غیر اجتماعی هستند. باید پذیرفت که این ویژگی، یک ویژگی درونی است و نباید دستاویز تمسخر، انتقاد و یا تحقیر شود. ممکن است خود فرد از شرایط خود راضی باشد و کم حرف بودن و تنها بودن را ترجیح بدهد، بنابراین برچسب زدن به این افراد، جز آسیب زدن به آنها، کارکرد دیگری ندارد.

اختلالات شخصیتی:

ابتلا به اختلالات شخصیتی مثل شخصیت اسکیزوئید و شخصیت اجتنابی فرد را از دیگران و اجتماع گریزان می‌کند. اما وجه تفاوت این دو شخصیت در این است که شخصیت اسکیزوئید علاقه ای به تعامل با دیگران ندارد، اما شخصیت اجتنابی دائما نگران این است که مورد تمسخر دیگران قرار بگیرد، در حالی که بسیار دوست دارد در جمع باشد.

 

گوشه گیری و انزوا چه زمانی خطرناک است؟

کناره گیری از جمع، یکی از ویژگی‌های بارز بیماری افسردگی است. فرد به طور تقریبا دائمی، از لذت‌های گذشته خود دوری کرده و دیگر شرایط پذیرش افراد و شرکت در جمع‌ها را ندارد. همانطور که گفته شد، انزوا زمانی اختلال محسوب می‌شود که باعث عذاب فرد شده و کارایی او را تحت تاثیر قرار دهد.

این مسئله در بیماران افسرده زمانی خطرناک است که اتفاقی او را به سمت افکار خودکشی و پوچ گرایی درباره زندگی بکشاند. بنابراین در این زمان بسیار باید هوشیار باشید و هر نشانه ای را جدی تلقی کنید. مردن برای بیمار افسرده اصلا چیز وحشتناکی نیست و به دلیل ناامیدی، احساس شکست و افکار بیمارگون، هر لحظه ممکن است این اتفاق شوم رخ دهد. بنابراین با دیدن علائم خودکشی هر چه سریع‌تر برای درمان به روانشناس مراجعه کنید.

 

چگونه به گوشه گیری افسرده‌ها کمک کنیم؟

اولین قدم برای کمک به بیمار افسرده، این است که سعی کنید بدون هیچگونه قضاوت و وعده‌های واهی حضور خود را پررنگ کرده، به او توجه کنید و بگویید که در کنارش هستید.

دومین قدم این است که او را ترغیب به درمان کنید و بخواهید که قرار ملاقاتی با یک درمانگر ترتیب دهند یا شما این مسئولیت را برعهده بگیرید و او را به ارتباط با یک روانشناس تشویق کنید. بسیاری از افراد نمی‌پذیرند که افسرده هستند و فکر می‌کنند این نوسانات خلقی زود گذر است. همچنین بسیاری از اطرافیان و خانواده‌ها نیز افسردگی را خنده دار و وسیله ای برای جلب توجه می‌دانند. باید بدانید که افسردگی یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های روانی و عامل اصلی خودکشی است.

درمان موفق برای افسرده‌ها ترکیبی از رواندرمانی فردی، دارو درمانی و درمان گروهی است. همچنین شما می‌توانید از دوستان صمیمی عزیزتان بخواهید که جمعی ترتیب دهند و فرد افسرده را به حضور در آن جمع ترغیب کنید. فرد افسرده سرشار از شکست، احساس گناه، نا امیدی و بی انگیزگی است و شما باید اطلاع کامل از ویژگی‌های فرد افسرده داشته باشید و نحوه رفتار با آنها را بیاموزید. برای کمک به افراد افسرده کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه گوشه گیری در افسردگی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  

 

 

 

 

 

منبع: گوشه گیری نشانه ای از افسردگی


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد