سفارش تبلیغ
سرور مجازی
سرور مجازی

ترس از تاریکی

ترس از تاریکی ریشه بسیار طولانی در تکامل بشریت دارد. از زمان غار نشینی بشریت، انسان برای محافظت از خود در برابر حمله حیوانات وحشی یاد گرفت که باید از تاریکی و مکان هایی که کنترلی بر آن ندارد، بترسد. تا امروز، این ترس در نهاد بشر وجود دارد، به طوری که اغلب کودکان از تاریکی می ترسند. اختلال ترس از تاریکی باعث کاهش عملکرد فرد و به هم ریختن آرامش او و خانواده اش می شود. بنابراین، در این مطلب سعی شده به طور کامل، ترس بیمارگون از تاریکی را که باعث بهم ریختن اوضاع روحی و روانی فرد می شود را بررسی کرده و راهکارهایی برای درمان آن ارائه دهیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از تاریکی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منبع : ترس از تاریکی | فوبیای تاریکی | علل، نشانه ها و درمان فوبی تاریکی


فوبیای تاریکی چیست؟

ترس از تاریکی (Nyctophobia)، ترس شدید از شب، تاریکی و نبود نور است که می تواند منجر به بروز علائم اضطراب (با شدت زیاد) و افسردگی شود. ترس از تاریکیهمیشه غیر طبیعی نیست، اما زمانی که بیش از حد و غیر منطقی باشد، الگوی خواب تان را به هم بزند و زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد، تبدیل به فوبیا و یک اختلال می شود.

ترس از تاریکی اغلب در دوران کودکی شروع می شود و به عنوان بخشی طبیعی از رشد، همراه کودک وجود خواهد داشت. مطالعات نشان داده اند که اغلب انسان ها به دلیل عدم وجود هرگونه محرک بصری از تاریکی می ترسند و این سکوت و بی تحرکی، آنها را اذیت می کند.

 

علائم و نشانه های ترس از تاریکی

علائم ترس از تاریکی، تقریبا شبیه علائمی است که در دیگر فوبیاها و ترس ها تجربه می شود. فرد مبتلا با قرارگیری در جاهای تاریک به شدت مضطرب می شوند. در موارد شدید حتی فکر کردن به تاریکی نیز منجر به بروز نشانه های ترس می شود.

نشانه های فیزیکی ترس از تاریکی

_ مشکل تنفس

_ ضربان قلب بالا

_ احساس فشار در قفسه سینه یا درد قفسه سینه

_ لرزش بدن و احساس سوزن سوزن شدن

_ سرگیجه

_ ناراحتی معده

_ سرد و داغ شدن بدن

_ عرق کردن

نشانه های روانی ترس از تاریکی

_ درگیر شدن با احساسات ناراحت کننده اضطراب و وحشت

_ نیاز شدید به فرار از وضعیت و موقعیت آزار دهنده

_ مضطرب و عصبی شدن در یک محیط تاریک

_ نیاز به خواب با یک چراغ روشن یا چراغ خواب

_ عدم تمایل به خوابیدن

_ احساس ترس بیش از حد و دیوانگی

 

عوامل خطر و ریشه ترس از تاریکی

ترس از تاریکی اغلب در دوران کودکی و سنین 3 – 6 سال آغاز می شود و می تواند بخش نرمال و عادی رشدی باشد. عمده ترین موضوعات ترس ها در آن سنین کودکی عبارتند از:

ارواح

هیولا و موجودات ماورایی

تنها خوابیدن

شنیدن صداهای ترسناک و عجیب غریب

خوابیدن همراه با یک چراغ روشن، کمک می کند که این ترس از تاریکی کودکان از بین برود. زمانی که ترس در دفعات زیاد اضطراب شدیدی به وجود بیاورد، تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند. عدم احساس امنیت و نداشتن اعتماد به نفس نیز می تواند باعث این ترس شود. برخی دیگر از علل ترس از تاریکی به شرح زیر می باشد:

مراقبان مضطرب

برخی از کودکان با دیدن ترس و اضطراب والدینشان در مورد مسائل خاص، ترسیدن را یاد می گیرند. اما همیشه ترس های کودک عینا والدین نیست؛ ذهن خلاق کودکان می تواند ترس را به شکل های دیگر نشان دهد.

والدین بیش از حد مراقب

برخی از والدین بیش از حد نگران و مراقب کودک خود هستند، این مسئله باعث بوجود آمدن یک اضطراب کلی در او شده و این وابستگی بیش از حد، باعث ناراحتی والدین و در آخر خود کودک می شود.

رویداد استرس زا

یک حادثه بد، مثل تصادف یا یک اتفاق وحشتناک ممکن است باعث شروع ترس از تاریکی شود. بی توجهی به ترس اولیه، به مشکلات اضطرابی فرد دامن زده و می تواند منجر به ایجاد ترس های دیگر نیز شود.

ژنتیک

طبق تحقیقات در خانواده هایی که یکی از افراد دچار نوعی اختلال اضطرابی و یا یکی از انواع فوبیا هستند؛ به احتمال بیشتری فوبیای تاریکی در آن ها بروز پیدا می کند.

 

برای مقابله با ترس از تاریکی چه می توان انجام داد؟

ترس از تاریکی مثل دیگر فوبیاها و اختلالات شناختی، نیاز به درمان تخصصی توسط روانشناس را دارد. اما با برخی راهکارها می توان نشانه های فوبیای تاریکی را کاهش داد. اما برای درمان ریشه و حل تعارضات عمیق همچنان نیاز به روان درمانی وجود دارد. برای مقابله با فوبیای تاریکی از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

آرامش قبل از خواب

برخی از افراد، با استفاده از وسایل یا فعالیت هایی به خود آرامش می دهند. برخی با در آغوش گرفتن عروسک کودکی و برخی با دعا، گذاشتن قرآن در کنار تخت، پخش موسیقی و هر کاری که باعث شود شما قبل از خواب به آرامش برسید می تواند به ترس شما کمک کند. در واقع این فعالیت ها، همان اثر تلقین در روانشناسی است که باعث کاهش ترس از تاریکی می شود.

چراغ خواب

همانطور که گفتیم، یکی از دلایل ترس از تاریکی نداشتن کنترل و ناتوانی در دید محیط است. بنابراین، یک چراغ روشن، باعث می شود که شما تسلط نسبی روی محیط خواب خود داشته و ترس تان کاهش پیدا کند.

خود را به تاریکی عادت دهید

سعی کنید در طول روز، با نور کم و فضای تاریک انس پیدا کنید. بودن چراغ خواب، در مراحل اولیه مقابله با ترس از تاریکی است و در مراحل بعدی به مرور باید تلاش کنید در زمان هایی خود را به تاریکی عادت دهید.

 

درمان ترس از تاریکی

درمان، مرحله نهایی مقابله با فوبیای تاریکی و شب می باشد. هدف درمان ترس از تاریکی، این است که عقاید و باورهای منفی فرد در مورد تاریکی به چالش کشیده شود و آن افکار را با پیام های مثبت جایگزین کند.

میزان موفقیت برای درمان ترس از تاریکی حدود 90 درصد است و اغلب با تکنیک های شناختی درمانی انجام می شود. حساسیت زدایی تدریجی و غرقه سازی نیز از دیگر درمان ها می باشد، در این روش ها به مرور از محیط هایی که ترس کمتری دارد، به سمت ترس های شدیدتر حرکت کرده تا بتواند آن ها را تحمل کند. 

خانواده درمانی، درمان گروهی، تکنیک های آرامش و در نهایت داروهای ضد اضطرابنیز می تواند در روند درمان موثر باشد. برای اطلاع از دیگر درمان های فوبیا کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از تاریکی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


منبع : ترس از تاریکی | فوبیای تاریکی | علل، نشانه ها و درمان فوبی تاریکی


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد