سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بعد از ترک اعتیاد

آیا از مراقبت های بعد از ترک اعتیاد اطلاعی دارید؟ انجام و رعایت مراقبت های پس از ترک می تواند حتی از خود ترک اعتیاد نیز مهم تر باشد. چرا که وسوسه ها و لغزش هایی که مکررا پس از ترک مواد مخدر برای افراد اتفاق می افتند ادام? راه را برای آن ها بسیار سخت می کند. برای آنکه مصرف کنندگان مواد پس از ترک بتوانند به زندگی سالم و بدون مواد ادامه دهند آگاهی و رعایت یکسری نکات برای آن ها ضروری است. در ادامه ی این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد نکات مهم پس ازترک اعتیاد اشاره خواهیم کرد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نکات مهم بعد از ترک اعتیاد به مواد مخدر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منبع : بعد از ترک اعتیاد


اهمیت مراقبت های بعد از ترک اعتیاد

به دست آوردن بهبودی کامل بعد از ترک اعتیاد یک فرایند بلندمدت است. حتی گاهی اوقات لازم است که فرد در تمام طول عمر خود، یکسری نکات را رعایت کند. چرا که بخشی از اعتیاد، بیماری ذهنی و روانی است که رهایی از آن مراقبت های همیشگی را می طلبد. در واقع افراد پس از ترک باید موقعیت های ایجاد کننده وسوسه مصرف را بشناسند و با ایجاد آمادگی در خود برای مواجهه با این موقعیت ها برای همیشه مصرف را کنار بگذارند. این نکته در ترک اعتیاد بسیار حائز اهمیت است که بدانید مراقبت های پس از ترک هرگز با کنار گذاشتن مواد تمام نمی شوند، بلکه در طول عمر باید ادامه داشته باشند تا در برابر مصرف دوباره از فرد محافظت کنند.

این مساله از آن جهت اهمیت دارد که اکثر افرادی که موفق به ترک می شوند، پس از ترک حداقل یک دوره عود و مصرف دوباره مواد مخدر را تجربه خواهند کرد. رعایت نکات لازم به پیشگیری از این عودها کمک شایانی خواهد کرد.

 

چرا باید برای بعد از ترک اعتیاد نیز برنامه ریزی کرد؟

افسردگی بعد از ترک اعتیاد از جمله اختلالات قابل پیش بینی می باشد که درمانگر پیش از ترک نیز باید آن را در نظر گرفته و بیمار را برای رو به رو شدن با دوره های افسردگی آماده کند. بی خوابی و دردهای جسمانی فرد را بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار می دهد. با درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد و استفاده از رژیم های مناسب برای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد می توان به فرد برای مقابله با سختی های این دوره کمک کرد.

 

پیشگیری از عود بعد از ترک اعتیاد

همانطور که در مطالب فوق گفته شد رعایت یکسری نکات و مراقبت ها برای حفظ زندگی سالم و به دور از مصرف بسیار اهمیت دارد. ارتباط با مشاوران ترک و دیگر افرادی که موفق به ترک شده اند و استفاده از تجارب آن ها به شما کمک می کند تا مانع از پیشروی وسوسه ها و لغزش های احتمالی بشید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می کنیم:

1- شناخت برانگیزنده های مصرف

برانگیزنده ها در واقع موقعیت یا شرایطی هستند که فرد را برای مصرف دوبار? مواد تحریک می کنند. برانگیزاننده ها به دو گروه درونی و بیرونی تقسیم می شوند.

برانگیزاننده های بیرونی به شرایط و محیطی گفته می شود که فرد با قرار گرفتن در آن محیط ها دچار وسوسه مصرف می شود. این موقعیت ها می تواند گروه دوستانی که اهل مصرف هستد یا جمع ها و مهمانی هایی است که احتمال مصرف مواد در آن ها به مقدار زیادی وجود دارد.

اما برانگیزاننده های درونی در واقع به حالات روحی و روانی گفته می شود که فرد با دچار شدن به آن ها ممکن است به مصرف روی بیاورد. برای مثال بسیاری از افراد در شرایط عصبانیت یا خلق غمگین دوباره به سمت مواد کشیده می شوند. در واقع از آنجایی که مهارت های حل مسئله در این افراد ضعیف است آن ها برای آرام کردن خود و بهتر کردن اوضاع از راهبردهای هیجان مدار مخرب استفاده می کنند؛ مصرف مواد یکی از خطرناک ترین راهبردهای مورد استفاده می باشد. اگر شما می خواهید برای همیشه مواد را کنار بگذارید مهم است که بتوانید برانگیزاننده های درونی و بیرونی خود را به طرز دقیقی شناسایی کنید.

2- یادگیری نحو? کنار آمدن با برانگیزنده ها

پس از اینکه توانستید به درک دقیقی از شرایط تحریک کنند? مصرف در خود دست پیدا کنید، لازم است بیاموزید که در صورت مواجه شدن با این موقعیت ها چه واکنش های جایگزینی می توانید انجام دهید. البته بهترین گزینه این است که از ابتدا خود را کمتر در معرض این شرایط قرار دهید. کمک گرفتن از مشاوره ترک اعتیاد و شروع دوره های روان درمانی در کنار سم زدایی و روش های ترک به شما کمک می کند تا سیر درمان سریع تر اتفاق بیافتد. روانشناس در نهایت به دوام تصمیم شما در کنار گذاشتن مواد تاثیر بسزایی خواهد داشت.

3- یادگیری مهارت های حل مساله و جرات ورزی

هنگامی که فردی تصمیم به ترک مواد می گیرد، میزان مهارت حل مساله و جرات ورزی او بیش از هر چیزی به ثبات فرد کمک خواهد کرد. زیرا اگر او بتواند مشکلات زندگی خود را درست مدیریت کند و در واقع مهارت بالایی در حل مساله داشته باشد، در زمان مواجهه با مشکلات و دشواری های زندگی، احتمال پناه بردن او به مواد مخدر بسیار کاهش می یابد.

همچنین مهارت جرات ورزی که همان توانایی فرد در نه گفتن است، به فرد کمک می کند که بتواند به طور اثربخش تری در برابر اصرارها و پیشنهادهای سایرین درباره مصرف مقاومت کند. برای آن که این مهارت ها را در خود پرورش دهید، استفاده از کلاس های آموزشی و جلسات روان درمانی فردی و یا گروهی می تواند بسیار سودمند باشد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نکات مهم بعد از ترک اعتیاد به مواد مخدر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

منبع : بعد از ترک اعتیاد


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد