سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مورفین | عوارض، علائم و نشانه های اعتیاد به مورفین

اعتیاد به مورفین در طبقه اعتیاد به مواد مخدر قرار دارد. مورفین داروی ضد درد بسیار قوی است، که به شدت اعتیاد آور است و به شکل های متفاوتی مانند قرص، شربت و تزریق وریدی مورد استفاده قرار می گیرد. به خاطر عوارض مصرف این دارو معمولا پزشکان مورفین را برای کاهش دردهای بسیار شدید و به ندرت تجویز می کنند. تشخیص سوء مصرف مورفین دشوار است بخصوص زمانی که بیمار به عنوان داروی تجویزی آن را مورد استفاده قرار می دهد. اما توجه داشته باشید که مصرف مورفین به هر طریقی غیر از دوزی که پزشک تجویز کرده است شما را با خطر ابتلا به اعتیاد مواجه خواهد کرد. ترک اعتیاد به مورفین نیز دشواری های خاص خود را دارد و حتما باید تحت نظر متخصص صورت بگیرد. برای دریافت مشاوره آنلاین در کانال مشاوره ترک اعتیاد حامی هنر زندگی عضو شوید.

 

برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد به مورفین می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منبع : مورفین | عوارض، علائم و نشانه های اعتیاد به مورفین


علت اعتیاد به مورفین چیست؟

خاصیت آرام بخشی قوی مورفین در کنار احساس سرخوشی و شادابی که در فرد ایجاد می کند، احتمال سوء مصرف این دارو را در افراد افزایش می دهد. حتی اگر مورفین به عنوان دارو برای بیمار تجویز شده باشد، باز هم احتمال اعتیاد پیدا کردن فرد به مصرف آن وجود دارد. چرا که بعد از درمان بسیاری از افراد به خاطر ویژگی های مورفین به مصرف آن ادامه می دهند. مقاله علل اعتیاد به مواد مخدر را مطالعه کنید.

 

علائم و نشانه های اعتیاد به مورفین

علائم اعتیاد به مورفین به سه دسته علائم جسمی، روانشناختی و رفتاری تقسیم می شوند:

1- نشانه های فیزیکی و جسمی

علائم و نشانه های جسمی و فیزیکی مصرف مورفین در ظاهر و به صورت تغییر متابولیسم بدن فرد مشاهده می شوند. شایع ترین علائم فیزیکی اعتیاد به مورفین عبارتند از :

- ایجاد شدن لکه و جوش های ریز در نقاط مختلف بدن

- تغییرات پوستی از جمله ظاهر شدن رنگ دانه های مایع به آبی در نقاط مختلف بدن

- خستگی شدید

- حالت سرگیجه مزمن

- تکان های غیر عادی در عضلات

- تغییر اشتها

- مشکلات تنفسی و تنگی نفس

 مشکلات تنفسی شایع ترین نشانه های فیزیکی مصرف مورفین در بیماران هستند. نفس کشیدن در این افراد به قدری کند می شود که انگار قفسه سینه ها آنها بالا و پایین نمی شود.

 2- علائم روانشناختی

از آنجایی که علائم روانشناختی مصرف مورفین بسیار شبیه به علائم برخی از اختلالات روان پزشکی است،تشخیص علائم روانشناختی در این افراد برای متخصص دشوار می شود. چرا که ممکن است فردی از قبل مبتلا به بیماری دو قطبی یا افسردگی باشد و بعد اعتیاد به مصرف مورفین پیدا کند. در این شرایط ممکن است علائم اعتیاد با علائم اختلال قبلی تداخل کند. از شایع ترین علائم و نشانه های روانشناختی اعتیاد به مورفین می توان به موارد زیر اشاره داشت:

-افسردگی

-تغییرات ناگهانی در خلق وخو مانند تغییر احساس از شادی به غمگنی در ظرف یک مدت زمان کوتاه

-اضطراب و استرس

-بی قراری

-بی ثباتی در احساسات عاطفی

-افزایش پارانویا

 

3- علائم رفتاری

با گذشت زمان در افراد معتاد به مورفین تغییر رفتارهای ناگهانی و غیر قابل توجه رخ می دهد. در ادامه به مهم ترین رفتارهایی که سوء مصرف این دارو به وجود می آورد اشاره کرده ایم:

-گوشه گیری و رها کردن دوستان و خانواده

-مخفی کردن وسایل خود از دیگران

-غیبت های غیر موجه و دراز مدت گاه و بی گاه

-امتناع از حضور در جمع های دوستانه، مهمانی ها و به خصوص در جمع های خانوادگی

-عدم تمایل فرد به فعالیت هایی که قبلا به آنها بسیار علاقه داشته

-ایجاد نا آرامی در بین اعضای خانواده و دوستان

-تقاضای پول بدون ذکر دلیل

یکی از موارد مهمی که به غیر از موارد فوق در محیط زندگی این افراد دیده می شود. پیدا شدن سرنگ های مصرف شده یا بطری های قوطی خالی در اتاق یا خانه فرد است. 

 

عوارض اعتیاد به مورفین

مصرف طولانی مدت و بدون تجویز پزشک مورفین سبب به وجود آمدن عوارض فیزیکی(سلامتی) و روانی می شود. حتی در صورت مصرف بی رویه این دارو جان افراد نیز مورد خطر است و احتمال مرگ وجود دارد. از شایع ترین عوارض اعتیاد می توان به مشکلات گوارشی و یبوست در افراد اشاره داشت، به صورتی که رفته رفته از توانایی افراد در دفع مواد زائد بدن کم می شود. در برخی موارد بیماران به یبوست پیاپی یا اختلالات ادراری دچار می شوند. از مهمترین عوارض مصرف مورفین می توان به موارد زیر اشاره داشت:

-اختلال در گردش خون

-از کار افتادن مقاومت و سستی ماهیچه ها

-ایست قلبی

-سرگیجه های شدید

-کما

عوارض مصرف مورفین حین بارداری

خانم هایی که در حین بارداری مورفین مصرف می کردند. اثرات این دارو به نوزاد آنان هم منتقل خواهد شد. در بعضی موارد نوزاد به شدت به مورفین انتقال یافته از طریق خون مادر وابستگی پیدا می کند. به صورتی که بعد از تولد دچار علائم شدید ترک می شود. نوزادانی که از مادران معتاد به دنیا آمده اند. باید برای ترک مورفین مورد بررسی پزشک و مراقبت قرار بگیرند.

 

تست اعتیاد به مورفین

امروزه کیت های تست اعتیاد برای تشخیص و شناسایی اعتیاد به مواد مخدر مانند هروئین، مورفین، تریاک و... در دسترس  عموم قرار دارند. این نوع تست ها می توانند در تشخیص اعتیاد به خانواده ها کمک بسیاری کنند. تست های اعتیاد بر اساس واکنش های شیمیایی انجام می گیرند و بسیار قابل اطمینان هستند و استفاده از آنها ساده است. برای انجام تست، کافی است مقداری از خون، ادرار و ... شخص مورد نظر را وارد کیت کنید. در صورت وجود هر گونه ماده مخدر رنگ نشانگر تغییر خواهد کرد که می توانید با توجه به تغییر رنگ ایجاد شده و رنگ های موجود در چارت کیت که نوع ماده مخدر را مشخص می کند، اعتیاد شخص را تشخیص دهید.

 

خطرات اعتیاد به مصرف مورفین

یکی از بزرگترین خطرات مصرف  مواد مخدر به خصوص مورفین این است که بدن به سرعت نسبت به آن دچار تحمل می شود. تحمل به این معناست که فرد دائما برای رسیدن به اثرات خوشایند قبلی نیاز دارد که دوز خود را افزایش دهد و مصرف دوز قبلی اثر خود را از دست می دهد. با توجه به بالا رفتن دوز مصرفی احتمال اوردوز مواد مخدر هم در شخص هم افزایش می یابد. از آنجایی که اعتیاد به مواد مخدر باعث می شود که دائما فرد در فکر تامین مواد مخدر برای مصرف باشد. اغلب رفتارهای خطرناک در فرد برای تامین این مواد مخدر دیده می شود.

 

خطرات ترک مصرف مواد مخدر

شاید بهترین کاری که به ذهن هر فردی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر از جمله مورفین برسد این باشد که مصرف این دارو  را به صفر برساند و به کلی مصرف خود را قطع کند. اما در حقیقت این کار منجر به دچار شدن به علائم شدید ترک می شود که حتی می تواند کشنده باشد. به همین خاطر ترک باید اعتیاد به مواد مورفین حتما باید تحت نظارت پزشک انجام شود. اکثر بیماران از علائم ناشی از ترک مواد مخدر اطلاع دارند به همین دلیل همواره از ترک مواد مخدر سر باز می زنند. دانستن این نکته که می توان با استفاده از مشاوره درمانگر متخصص در این زمینه علائم ترک را تا حد زیادی کاهش داد حیاتی است. از جمله علائم ترک مواد مخدر عبارتند از:

-عرق کردن زیاد

-لرزش دست ها و اعضای بدن

-احساس درد و ناراحتی شدید در تمامی نقاط بدن

در صورتی که ترک غیر اصولی انجام شود می تواند حتی به سکته و حمله قلبی نیز منجر شود. 

 

پیشگیری از اعتیاد به مورفین

اگر دچار مشکلات پزشکی و دردهای جسمی شدیدی هستید و پزشک به شما مورفین تجویز کرده است . حتما در مصرف آن احتیاط کنید. از پزشک بخواهید که گزینه های دیگری را بررسی کند و اگر لازم است که مورفین مصرف کنید حتما به مقدار دوز مصرفی و دستورات پزشک توجه کنید و مصرف را بیشتر از بازه زمانی تجویز شده ادامه ندهید. در صورت بروز هرگونه علائم و عوارض ناخوشایند حتما مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید.  

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و ترک اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


منبع : مورفین | عوارض، علائم و نشانه های اعتیاد به مورفین


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد