سفارش تبلیغ
صبا ویژن

همسر معتاد | برخورد و رفتار مناسب با زن یا شوهر معتاد

با همسر (زن یا شوهر) معتاد باید چگونه رفتار کرد؟ اگر با وجود اعتیاد، به همسرتان علاقه دارید و تصمیم گرفته‌اید که با او زندگی کنید با رعایت نکاتی می‌توانید هم از آسیب دیدن خود و فرزندانتان پیشگیری کنید و هم انگیزه ترک را در هسمرتان بالا ببرید. درست است که پاک شدن و تغییر فرد معتاد به انگیزه و خواست خودش بستگی دارد اما نقش خانواده نیز بسیار کلیدی است. برخوردهای نامناسب ممکن است اعتیاد فرد را تشدید کند. اگر بدانید که باید با همسرتان چگونه برخورد کنید به او کمک خواهید کرد تا فرایند ترک را با سهولت بیشتری پشت سر بگذارد. در ادامه این مقاله توضیحاتی درباره رفتار با همسر معتاد ارائه کرده‌ایم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. هم چنین می توانید برای کسب آگاهی بیشتر از نقش خانواده در مسیر ترک به مقاله نقش خانواده در ترک اعتیاد مراجعه کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رفتار با زن یا شوهر معتاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منبع : همسر معتاد | برخورد و رفتار مناسب با زن یا شوهر معتاد

چگونگی ارتباط با همسر (زن یا شوهر) معتاد؟

برای آنکه بتوانید با کسی که معتاد است یک زندگی را ادامه دهید، نیازمند کسب اطلاعات و مهارت هایی در این زمینه هستید. برای ارتباط برقرار کردن با همسرتان در دوران اعتیاد نکات زیر را در نظر بگیرید.

1- ارتباط با همسر معتاد | قاطع باشید اما سرزنش نکنید

قطعا رفتار همسرتان شما را آزار داده است. صرف پول زیاد برای تهیه مواد، وقت نگذاشتن برای خانواده و یا رفتار غیر طبیعی بعد از مصرف شما را عصبانی می‌کند. اما سرزنش و تحقیر او برای اشتباهاتی که انجام داده و آسیب‌هایی که به وجود آورده می‌تواند این تخریب را بیشتر کند. همسرتان بعد از سرزنش و تحقیر شما احساس گناه می‌کند و خشمگین می‌شود. او عصبانیت و احساس گناه را تنها با مواد جبران می‌کند (چون قبلا هم یاد گرفته با این روش خود را آرام کند).

پس نه تنها برای ترک انگیزه پیدا نمی‌کند بلکه مصرفش را بیشتر ادامه می‌دهد. به جای سرزنش و توهین صادقانه و به طور قاطع به او بگویید که از رفتارش ناراحت می‌شوید. در عین حال به او یادآوری کنید که مشکلش را درک می کنید و حاضرید برای حل این مشکل به او کمک کنید. به این ترتیب به او نشان می دهید که با اعتیاد همسرتان مشکل دارید نه با خود او.

2- ارتباط با همسر معتاد | کنترل و مچ‌گیری نکنید

حق دارید که نگران مصرف مواد او باشید. با رفت و آمد پنهانی و رفتار مشکوکش نگرانی شما بیشتر می‌شود. اما کنترل شما حس مچ‌گیری و بی‌اعتمادی به او می‌دهد. در این موارد نه تنها کنترل شما به او کمکی نمی‌کند بلکه باعث می شود که او پنهان کاری بیشتری انجام دهد. به او ابراز علاقه کرده و یادآوری کنید که دوست داشتن تان به اعتیاد او ربطی ندارد. اگر کنار شما احساس امنیت داشته باشد بیشتر از کمک شما استفاده می‌کند، اما زمانی که شما را در جبه? مقابل خود ببیند حتی اگر حرف های شما برای او مفید باشد به آن ها گوش نخواهد داد.

3- ارتباط با همسر معتاد | موقع نشئگی با او صحبت نکنید

هنگامی که همسرتان نشئه است و تازه مواد مصرف کرده هرگز با او صحبت نکنید، چرا که این صحبت نه تنها هیچ تاثیری روی او نمی‌گذارد بلکه احتمال دارد شما را با خطر مواجه کند. برخی مواد مانند مواد محرک و توهم زا فرد را در حالت غیر طبیعی قرار می دهند و باعث می شوند که او در آن حالت متوجه اطرافش نباشد و براساس توهمات و هذیان های خود عمل کند. در این شرایط باید از خودتان مراقبت کنید. پس صبر کنید به حالت عادی برگردد و در موقعیت مناسب انتظارات خود را به طور قاطع به او بگویید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

4- مراقب حمایت ناسالم خود از او باشید!

برخی مواقع شما از روی دلسوزی طوری از همسر معتادتان حمایت می‌کنید که او با عواقب رفتارش مواجه نمی‌شود. این که اجازه دهید نتیجه ناگوار رفتارش را ببیند سخت است اما به او کمک می‌کند تا برای ترک انگیزه بگیرد. مثلا اگر نمی‌تواند هزینه خودش را تامین کند و از شما پول می‌گیرد و فکر می‌کنید بهتر از آن است که از کسی قرض بگیرد یا به کار خلاف رو بیاورد؛ دارید او رابه صورت ناسالم حمایت می‌کنید. یا مثلا اگر در برابر سوال اقوام و آشنایان برای آبروداری رفتارش را بپوشانید همین اتفاق می‌افتد (البته منظور این نیست که برای همه بیماری اعتیاد او را توضیح دهید، تنها کافی است مسئولیت بیماری او را نپذیرید). او به عنوان فردی بالغ که مسئول رفتار خودش است و همین‌طور مسئول بهبودی بیماری خود است باید نتیجه رفتارش را بپذیرد.

او کودکی نیست که شما مسئولیت او را به عهده بگیرید. اگر این گونه رفتار را ادامه دهید او هم انتظارش از شما بالا می‌رود و از تصمیم گرفتن خودداری می‌کند. در این شرایط برای اینکه بتوانید اوضاع را مدیریت کنید حتما به یک روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد مراجعه کنید. در طی جلسات مشاوره او به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بدون آنکه موجب سرخوردگی همسرتان شوید او را با مسئولیت هایش آشنا کنید.

5- قواعد محکم داشته باشید

همسر شما با وجود بیماری اعتیاد عضو بالغ خانواده است و باید به قواعد خانه پایبند باشد. اما در گوشزد کردن وظایف و مسئولیتش از سرزنش استفاده نکنید اما قاطعانه از موضع خود کوتاه نیایید. صرف کردن مقدار معینی از درآمدش برای خانواده، مصرف نکردن مواد در خانه و راه ندادن دوستانش به خانه می‌تواند از قواعدی باشد که وجودشان جلوی آسیب خانواده را می‌گیرد. با رعایت این موارد همسرتان نتیجه اعتیادش را بیشتر لمس می کند.

6- او هم عضو خانواده است

با وجود بیماری اعتیاد، همسرتان هم عضوی از خانواده است. پس شما با آن که مسئولیت رفتارهایش را به عهده نمی‌گیرید، باید او را به عنوان عضو خانواده بپذیرید. او حق دارد مانند دیگر اعضا در خانه حضور داشته باشد، در کنار سفره با شما غذا بخورد، از فضای خانه استفاده کند و برای گرفتن تصمیمات خانوادگی نظرش پرسیده شود. طرد فرد معتاد و نادیده گرفتن رفتارش به ادامه اعتیاد او منجر می شود. در واقع افرادی که درگیر اعتیاد هستند نسبت به طرد شدن حساسیت بالایی دارند به همین خاطر در مواجهه با این رفتار بیش از پیش در لاک اعتیاد فرو می روند.

7- از خودتان در مقابل اعتیاد همسرتان محافظت کنید

همان طور که همسر شما در برابر رفتار خودش مسئول است شما نیز در برابر سلامتی جسمی و روانی خود مسئول هستید. با وجود آسیب‌هایی که اعتیاد همسر شما می‌تواند برای خانواده داشته باشد؛ شما نمی‌توانید نقش قربانی داشته و او را مسئول آسیب خود بدانید. پس شما هم باید از خودتان مراقبت کنید و خود را از آسیب در این محیط محافظت نمایید. رسیدگی به نیازهای اولیه خود مانند تفریح مناسب و صمیمیت با دوستان و خانواده را فراموش نکنید. برای سلامت روان خودتان هم به روان‌شناس مراجعه کنید و خودتان را وقف درمان بیماری اعتیاد همسرتان نکنید. شما زمانی می توانید در ترک اعتیاد به همسرتان کمک کنید که خود از روحیه سالمی برخوردار باشید.

 

تا کی به ارتباط با همسر معتاد ادامه دهیم؟

این که تا چه زمانی در کنار همسر معتادتان زندگی کنید به ظرفیت های روانی خودتان بستگی دارد. اما به طور کل تا زمانی که مصرف مواد و عوارض آن، همسرتان را در شرایطی قرار نداده که به شما آسیبی بزند و رفتارش تا حد غیرقابل تحملی غیرطبیعی نشده می توانید به ادامه ارتباط فکر کنید. اگر همسر شما به دلیل مصرف مواد دچار مشکلات روان‌شناختی شدید مانند پرخاشگری، افسردگی و حالات توهم و هذیان است، دیگر نمی‌توانیم با ارتباط موثر تحت تاثیرش قرار دهیم. پس در این شرایط آماده باشید تا از اورژانس پزشکی، اورژانس اجتماعی (123) و یا حتی پلیس کمک بگیرید.

 

اقدامات حرفه ای برای درمان زن یا شوهر معتاد

علاوه بر راهکارهای خانگی برای مدیریت رابطه خود با همسر معتاد باید به فکر راهی برای درمان او باشید. به این منظور لازم است اطلاعات خود را در زمنیه اعتیاد افزایش دهید. مشورت با متخصصان، مطالعه کتاب‌های خودیاری که برای خانواده معتادان نوشته شده، عضویت در گروه‌های خودیاری و استفاده از تجربه افراد مشابه می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه به دو اقدام مهم در این زمینه اشاره کرده ایم:

عضو گروه خودیاری خانواده معتادان شوید

در کنار گروه‌هایی که از معتادان بهبودیافته تشکیل شده و به یکدیگر برای ترک مواد کمک می‌کنند گروه‌هایی تشکیل شده ازخانواده‌هایشان نیز وجود دارد. این گروه‌ها که نارانون ( NAR-ANON ) نام دارد شامل اعضای خانواده معتادان می شود. در این گروه‌ها چه در حالتی که همسرتان مشغول مصرف است و چه زمانی که در دوره بهبودی به سر می‌برد می‌توانید از تجربه دیگران استفاده کنید. مشاوره ترک اعتیاد فردی نیز به خانواده و فرد معتاد یاری می رساند.

برای درمان قطعی زن یا شوهر معتاد خود به متخصص مراجعه کنید

روانشناسان و متخصصان درمان اعتیاد این روزها بیشتر به خانواده‌ درمانی و شروع مداخله از اعضای خانواده فرد معتاد اهمیت می‌دهند. با مراجعه به مشاور مناسب می‌توانید نحوه رفتار صحیح با زن یا شوهر معتادتان را بیاموزید و به درمان آسیب‌هایی که خودتان از بیماری او متحمل شدید بپردازید. همچنین از سایر متخصصان سلامت نظیر پزشکان و متخصصان تغذیه کمک بگیرید تا از نظر جسمانی نیز به همسرتان کمک کنند. داشتن سبک زندگی سالم به ترک اعتیاد همسرتان کمک زیادی خواهد کرد. برای مثال داشتن تغذیه مناسب و ورزش منظم از جمله راه های بسیار مفید برای باقی ماندن در ترک محسوب می شود.

برای اطلاع از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رفتار با زن یا شوهر معتاد می‌توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


منبع : همسر معتاد | برخورد و رفتار مناسب با زن یا شوهر معتاد


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد