سفارش تبلیغ
صبا ویژن

برنامه 12 قدم ترک اعتیاد | بهترین برنامه 12 قدمی برای ترک اعتیاد

برنامه 12 قدم ترک اعتیاد برنامه‌ای است که اولین بار توسط گروه الکلی‌های گمنام مورد استفاده قرار گرفت. اما به زودی مشخص شد که این نوع درمان نه تنها در ترک الکل بلکه در ترک سایر مواد مخدر و حتی اعتیادهای رفتاری نیز مؤثر است. گروه الکلی‌های گمنام از جمله معروف‌ترین گروه‌های خودیاری در زمینه اعتیاد هستند. این گروه‌ها همه‌جای دنیا به صورت رایگان جلساتی را ترتیب می‌دهند و در دسترس هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گروه‌های خودیاری و برنامه ترک اعتیاد 12 قدمی تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. برای آگاهی از بهترین روش های ترک اعتیاد و دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد و اطلاع از انواع روش های موثر در ترک اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منبع : برنامه 12 قدم ترک اعتیاد | بهترین برنامه 12 قدمی برای ترک اعتیاد

برنامه برنامه 12 قدم ترک اعتیاد چیست؟

برنامه 12 قدم ترک اعتیاد روشی با جهت گیری معنوی قوی است. این روش بر اساس اقرار به عجز فرد و یاری گرفتن از قدرت برتر شکل گرفته است. گروه دوازده قدم یک محیط امن، سالم و حمایتی است و از افراد معتادی که مصرف مواد یا رفتار اعتیادی‌شان را کنار گذاشته‌اند، تشکیل می شود. در این گروه‌ها اصلی به عنوان گمنامی رعایت می‌شود. یعنی حرف‌های تمام افراد حاضر در گروه در همان جا باقی می‌ماند و کسی در محیط بیرون رازهای هم‌گروه‌هایش را فاش نمی‌کند. برنامه ترک اعتیاد 12 قدمی در ترک اعتیاد به انواع مواد مورد استفاده قرار می گیرد. حتی تجربیات نشان داده که در ترک سیگار نیز موثر خواهد بود.

برای اطلاع بیشتر از روش های ترک سیگار کلیک کنید.

 

اصول گروه های برنامه 12 قدم ترک اعتیاد

اصول دوازده قدم ترک اعتیاد که به مرور زمان و با شرکت در جلسات گروه به صورت گام به گام پیش می‌رود به این ترتیب است:

1- ما پذیرفتیم که در برابر اعتیاد ناتوان بوده ایم و مواد کنترل زندگی مان را از دست ما خارج کرده است.

2- به این باور رسیدیم که یک قدرت بالاتر از خود ما می‌تواند ما را به عقلانیت بازگرداند.

3- تصمیم گرفتیم اراده و زندگی را به سوی توجه به خدا سوق دهیم به طریقی که او را درک کرده ایم.

4- جسورانه عادت های اخلاقی خود را جست و جو و فهرست کردیم.

5- به رنجش‌ها و خطاها نسبت به خدا، خودمان و هر انسان دیگر اعتراف کردیم.

6- برای پذیرفتن این حقیقت ‌که خداوند تمام نقائص را از ما دور می‌کند آمادگی کامل پیدا کردیم.

7- از خداوند برای رفع تمام کمبودهایمان عاجزانه درخواست کردیم.

8- از تمام افرادی که به آن‌ها آسیب رساندیم لیستی تهیه کردیم و با کمال میل تصمیم بر اصلاح و جبران خطاهای خود گرفتیم.

9- درصورت امکان، به‌طور مستقیم اقدام به جبران آسیب‌هایی  که به برخی وارد آوردیم، کردیم مگر در شرایطی که این کار موجب آسیب رساندن به آن‌ها شود.

10- به جست و جوی عادت های رفتاری شخصی خود ادامه دادیم و هر زمان که اشتباه کردیم به آن اقرار نمودیم.

11- ارتباط خود را با خداوند به صورت آگاهانه با مناجات و مراقبه بهبود بخشیدیم و از اراده و قدرت خداوند کمک خواستیم.

12- از طریق 12 گام به بیداری معنوی دست یافتیم و این پیام را به معتادان دیگر انتقال دادیم.

 

آیا گروه دوازده قدمی روشی است برای ترک کردن؟

گروه دوازده قدمی می تواند به عنوان یک روش کمکی در کنار گذاشتن مواد و مراقبت های بعد از ترک مورد استفاده قرار بگیرد. اما شرکت در این گروه برای ترک اعتیاد کافی نیست. شما در آغاز باید با مراجعه به یک متخصص از طریق روش هایی مانند ترک تدریجی، ترک خانگی یا مراکز اقامتی و خانه‌های بهبودی به پاکسازی جسمی بپردازید و در قدم بعدی با شرکت در جلسات 12 قدم به درمان اعتیاد و تداوم پاکی خود ادامه دهید.

برای آگاهی بیشتر از مراقبت های بعد از ترک کلیک کنید.

 

آیا برنامه 12 قدم ترک اعتیاد برای همه مناسب است؟

امروزه برای ترک اعتیاد روش های مختلفی استفاده می شود. اینکه هر فرد از چه روشی می تواند استفاده کند به عوامل مختلفی نظیر ویژگی های جسمی و روانی او بستگی دارد. شما باید از این میان گزینه ای را انتخاب کنید که متناسب با شرایط خودتان باشد. ممکن است روشی که برای شما پاسخگو است در فرد دیگری تاثیر چندانی نداشته باشد. برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید حتما به یک روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد مراجعه کنید و از او مشاوره بگیرید.

 

اعتیاد از منظر گروه 12 قدمی ترک اعتیاد

از نظر گروه 12 قدمی معتاد یک بیمار است که بیماری او به سه جنبه روانی، جسمی و روحانیش آسیب رسانده. بیماری اعتیاد باعث می‌شود تا ذهن و جسم فرد در حالت غیر عادی قرار بگیرد و برای تغییر و درمان لازم است که فرد از لحاظ روحانی و روانی نیز رشد کند و درمان شود.

 

در برنامه 12 قدم ترک اعتیاد رهجو و راهنما کیست؟

در این گروه‌ها افراد باتجربه گروه که سابقه پاکی طولانی‌تری دارند مسئولیت راهنمایی به افراد تازه‌ وارد را بر عهده می‌گیرند. در اصل یک عضو تازه‌ وارد باید پس از مدتی یک راهنما برای خود انتخاب کند. رابطه بین راهنما و رهجو رابطه‌ای مقدس و معنوی است که باعث رشد روحانی طرفین می‌شود.

 

انواع گروه‌ها و برنامه 12 قدم ترک اعتیاد برای معتادان

افیونی‌های گمنام (NA): شامل افرادی است که مواد مصرفی اصلی آن‌ها مواد مخدر مانند تریاک و مشتقات آن نظیر هروئین بوده است. این گروه گسترده‌ترین جلسات را در ایران دارد و تقریبا در تمام شهرها و محله‌ها در دسترس است.

الکلی‌های گمنام (AA): شامل افرادی است که اجبار به مصرف الکل داشته‌اند. این گروه قدیمی‌ترین گروه خودیاری است اما در ایران شیوع کمتری دارد و تنها در شهرهای بزرگ در دسترس است.

نیکوتینی‌های گمنام (NicA): از افرادی تشکیل شده که به نیکوتین مانند سیگار، پیپ، نسوار و قلیان اعتیاد داشته‌اند.

معتادان جنسی گمنام (SA): از افرادی تشکیل شده که به برقرار رابطه جنسی و یا خودارضایی اعتیاد پیدا کرده اند و بدون هدف لذت جنسی سالم تنها برای تنظیم ذهن و احساسات خود اجبار به برقراری رابطه جنسی دارند.

پرخوران گمنام (OA): از افرادی شکل گرفته که به پرخوری‌های هیجانی اعتیاد دارند و در برابر وسوسه پرخوری نمی‌توانند مقابله کنند.

گروه‌هایی مانند قماربازان گمنام (GA)، شیشه‌ای‌های گمنام (CMA)، ماریجوانایی‌های گمنام (MA) و حتی معتادان به بازی‌های آنلاین گمنام (OLGA) شکل گرفته که به خاطر شیوع کمتر و یا ناشناخته بودن در ایران در دسترس نیستند.

 

انواع گروه‌های دوازده قدمی برای خانواده و اطرافیان معتادان

گروه خانواده و اطرافیان افیونی‌ها (Nar-Anon): تشکیل شده از اطرافیان و اعضای خانواده افرادی که مواد مخدر مانند تریاک و مشتقات آن نظیر هروئین را استفاده می‌کنند. اعضای نوجوان این خانواده‌ها به صورت مجزا در گروه‌های Narateen شرکت می‌کنند.

گروه خانواده و اطرافیان الکلی‌ها (Al-Anon): تشکیل شده از اطرافیان و اعضای خانواده افرادی که مشروبات الکلی استفاده می‌کنند. اعضای نوجوان این خانواده‌ها به صورت مجزا در گروه‌های Alateen شرکت می‌کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد و اطلاع از انواع روش های موثر در ترک اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


منبع : برنامه 12 قدم ترک اعتیاد | بهترین برنامه 12 قدمی برای ترک اعتیاد


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد