سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اختلال بد ریخت انگاری بدنی و راه های درمان

اختلال بدریخت انگاری بدنی یکی از اختلالات روانی است که در میان جوانان و نوجوان بسیار شایع می باشد. تا به حال در اطرافیان و دوستان خود کسانی را دیده اید که مدام از ظاهر خود عیب های عجیب و غریب میگیرند و ساعت ها به این عیب ها فکر می کنند. در نزد عزیزان خود دائما در حال حرف زدن از عیب های ظاهری خود هستند و پی در پی دست به عمل ها زیبایی می زنند، در صورتی که از نظر شما هیچ مشکل خاصی در ظاهر آن ها وجود ندارد؟ این افراد مبتلا به اختلال بد ریخت انگاری بدنی می باشند. در این مقاله قصد داریم در مورد اختلال بدریخت انگاری و نحوه درمان آن توضیح دهیم. 


 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلال بدریخت انگاری و درمان آن می توانید با مشاورن مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با مشاره 9099075228 تماس بگیرید.


اختلال بدریخت انگاری بدنی

اختلال بدریخت انگاری بدنی یا بدشکلی بدنی (dysmorphic ydob)، یک نوع اختلال روانی است که طی آن فرد احساس می کند یک نقص ظاهری خیلی بزرگ و خیالی در بدن خود دارد و مدام از آن گله می کند در صورتی که این نقص یا اصلا وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد، بسیار جزئی و کمتر از آن چیزی است که خود فرد فکر می کند. مشغولیت ذهنی این افراد به این مشکلات چیزی فراتر از ناراحتی ها ساده در مورد ظاهر است که بقیه افراد دارند. این افراد ساعت ها جلو آینه می ایستند و به عیب ها خیالی خود نگاه می کنند. چندین ساعت در روز در مورد این نقص ها غیر واقعی خود فکر می کنند. این افراد به حدی به نقص های خود باور دارند که حرفی هیچ شخص دیگری در مورد اینکه ظاهر خوبی دارند را باور نمی کنند. گاهی اوقات این تفکر نسبت به ظاهر خود تا آنجایی پیش می رود و تمام ذهن فرد را مشغول میکند که عزت نفس و اعتماد به نفس او را پایین آورده و حتی ممکن است از ترس مسخره شدن و طرد شدن، از حضور در جامعه خودداری کنند و خود را در خانه حبس کنند. به دنبال آن موقعیت شغلی یا تحصیلی خود را از دست بدهند و در حوزه ها فردی و اجتماعی زندگی خود به مشکل برخورند.

 

پیامد های اختلال بدریخت انگاری

این اختلال در سنین نوجوانی و جوانی، زمانی که فرد بیش از هر زمان دیگری به ظاهر خود اهمیت می دهند، شایع تر می باشد. در ادامه مهمترین پیامد های اختلال بد ریخت انگاری ذکر شده است.

– احساس خجالت،شرم و گناه

 –احساس تنهایی مفرط

- افسردگی و اضطراب

 – وابستگی به الکل یا مواد مخدر

 –  احساس مداوم نیاز به عمل های زیبایی غیر ضروری

– اختلالات خوردن و یا اختلالات خواب

 – آسیب به خود و حتی افکار خودکشی ( گاهی اقدام به خودکشی ها نافرجام)

همراه اختلال بدریخت انگاری بدنی ممکن است اختلالات دیگری مانند اضطراب، افسردگی ، هراس یا فوبیای اجتماعی، وسواس فکری-عملیبروز کند.

 

علائم اختلال بد ریخت انگاری

محور اصلی اختلال بد ریخت انگاری تصورات مفرط و غیر واقعی در مورد ظاهر خود است. این تصورات می تواند در مورد کوچک یا بزرگ بودن قسمتی از بدن، نا موزون بودن و یا عدم تناسب در آن عضو بدنی باشد. بیشترین عضو ها بدن که ممکن است این افکار در مورد آن ها شکل بگیرد بینی، دهان، مو، پوست، اندام ها تناسلی و هیکل کلی فرد مانند تصور قد خیلی کوتاه یا چاقی بیش از حد باشد. این افراد ممکن است رفتار ها زیر را از خود نشان دهند :

-نگاه کردن بیش از حد به آینه و چک کردن خود و یا دوری کردن از نگاه به آینه

-دائما دنبال تایید شدن از جانب دیگران در مورد این که ظاهر مناسبی دارند

-استفاده بیش از حد از لوازم آرایش برای پوشاندن عیب ها تصوری خود یا پوشیدن لباس ها سایز بزرگتر برای دیده نشدن نقصشان

-به دنبال انجام عمل ها پی در پی و از یک دکتر زیبایی به دکتر زیبایی دیگر رفتن.

درمان اختلال بد ریخت انگاری

بعضی از افراد مبتلا به اختلال بد ریخت انگاری برای تغییر احساسشان نسبت به ظاهری که دارند، دست به عمل ها جراحی زیبایی می زنند اما این کار نه تنها مشکلشان را حل نمی کند بلکه باعث تشدید احساس بدی که نسبت به خود دارند، در آنان شده و به آن دامن می زند.  ممکن است فرد در یک چرخه تکراری عمل ها زیبایی قرار بگیرد و برای فرار از احساسات ناخوشایند خود، عمل های پی در پی انجام دهد. بهترین پیشنهاد برای این افراد مراجعه به روانشناس و گرفتن مشاوره است.

درمان اختلال بدریخت انگاری از طریق درمان شناختی-رفتاری و گفتگو درمانی صورت می گیرد. در مرحله اول برای درمان این افراد باید بپذیرند که استفاده از عمل های جراحی گوناگون مشکلی را حل نمی کند. طی دوره درمانی، درمانگر با ریشه یابی احساس ناخوشایند فرد نسبت به خودش، راهکارهای موثر برای درمان را در اختیار او قرار می دهد. افراد به کمک درمانگر افکار غیر منطقی خود را میشناسند و سعی میکنند آن ها را با افکار مثبت و منطقی جایگزین کنند.

همچنین ممکن است در سیکل درمان این افراد از دارو درمانی نیزاستفاده گردد، به خصوص اگر همراه با اختلال بد ریخت انگاری، فرد دارای اضطراب و علائم افسردگی هم باشد. داروها می توانند باعث کاهش افکار وسواسی و و علائم تکانشی فرد شوند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلال بدریخت انگاری و درمان آن می توانید با مشاورن مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با مشاره 9099075228 تماس بگیرید.
خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

 

 

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


 

  

 

منبع:اختلال بد ریخت انگاری بدنی | درمان اختلال بد ریخت انگاری


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد