سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مشاوره طلاق | ضرورت مشاوره قبل طلاق را میدانید؟

مشاوره طلاق و مشاوره طلاق توافقی در بسیاری از مواقع می‌تواند مانع بروز بسیاری از آسیب‌ها به اعضای خانواده باشد. در طی جریان طلاق مرد و زن متحمل فشارهای روانی زیادی می‌شوند؛ در این بین آسیب‌های طلاق بر فرزندان نیز انکار نشدنی است. طلاق (توافقی) به هر دلیلی هم که باشد بازتاب خوبی در جامعه ندارد و زندگی حال و آینده افراد، به خصوص زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیشتر زوجین از احکام طلاق و حقوقشان آگاهی ندارند و با دیدی نادرست وارد فرایند طلاق شده و تمام پل‌های پشت سر خود را خراب می‌کنند. در حالی که اگر از همان ابتدا با فردی آگاه در این زمینه مشورت می‌کردند، می‌توانستند راهکارهای بهتر و مؤثرتری را برای حل مشکلاتشان پیدا کنند. پس اگر به فکر طلاق (توافقی) هستید حتما قبل از هر اقدامی از مشاوره استفاده نمایید. پیشنهاد می‌کنیم برای دست یابی به دیدگاهی عمیق‌تر مقاله آسیب های طلاق را مطالعه کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق و طلاق توافقی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


منبع: مشاوره طلاق | ضرورت مشاوره قبل طلاق را می‌دانید؟


 

مشاوره طلاق توافقی؛ قوانین طلاق

احکام شرعی و قانونی در مورد طلاق و طلاق توافقی بسیار متعدد و زیاد است. در دادگاه‌های اسلامی قضاوت قاضی در مورد درستی تطبیق این قوانین با موارد درخواست‌های طلاق توافقی بسیار سختگیرانه و دقیق است و سعی در رفع مشکلات زوجین از طریق بکار بردن این قوانین دارند. درخواست طلاق از سوی هر یک از زوجین که مطرح شود ممکن است تفاوت‌هایی در نحوه استفاده از این قوانین پیش بیاورد و به نفع و یا ضرر فرد باشد.

بهترین نوع طلاق

در بسیاری از موارد زن و مرد در مورد قوانینی مانند طلاق توافقی، اطلاعات بسیار کمی دارند. اطلاع از قوانین طلاق، این امر را بسیار آسان‌تر می‌کند و از میزان صدمات آن می کاهد. بهترین نوع طلاق، طلاق توافقی است که در آن زن و شوهر با پذیرفتن شرایط همدیگر و با علم به مشکلات حقوقی، صرف هزینه و وقت تصمیم می‌گیرند از هم جدا شده و میزان صدمه را به حداقل رسانده و زندگی تازه‌ای را شروع کنند. متاسفانه در برخی دفاتر مشاوره، زن و شوهر به جدایی و طلاق توافقی تشویق می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق توافقی کلیک کنید.

وظیفه مشاوره طلاق توافقی

مشاوره طلاق به معنی کمک به زن و شوهر برای جدا شدن از یکدیگر نیست. بلکه مشاور سعی می‌کند با بررسی مشکلات زوجین و سنجش امکان نجات زندگی مشترک و بهبود رابطه زوجین راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهد. در صورتی که به این نتیجه برسد که امکان ادامه زندگی مشترک وجود دارد، زوجین را تشویق می‌کند تا از مشاوره خانواده بهره‌مند شوند و به زندگی خود فرصتی دوباره دهند.

همچنین در مورد تبعات حقوقی و اجتماعی طلاق  و قوانین آن و تطبیق آن با مشکلات زوجین اطلاعات بسیاری به زوجین می‌دهند و ایشان را حتی در مواردی از طلاق منصرف می‌کنند و راه‌هایی را برای رفع مشکلات زندگی مشترک ارائه می‌دهند. برعکس زمانی که امکان نجات زندگی مشترک وجود نداشته و زوجین اصرار زیادی بر جدایی داشته‌باشند آن‌ها را در زمینه مراحل قانونی آن راهنمایی می‌کند تا با کمترین میزان آسیب از یکدیگر جدا شوند؛ در برخی موارد طلاق بهترین راه برای جبران آسیب‌هاست. پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق خوب را مطالعه کنید.

مشاوره چه اطلاعاتی را در اختیار مراجعین قرار می‌دهد؟

عدم اطلاع و احترام دختران و پسران به قانون و سنت‌ها موجب بروز شرایطی می‌شود که زوجین بعد از مدت کوتاهی که غالبا کمتر از یکسال است درخواست طلاق می‌دهند در حالی که از تبعات اجتماعی و عاطفی آن برای هر دو طرف اطلاع ندارند. مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند تا برای طلاق از منطق بیشتری استفاده کنند و کمتر از احساسات خود پیروی کنند و به این ترتیب از طلاق‌های اشتباه جلوگیری کنند و طلاق‌هایی هم که رخ می‌دهد با صدمات کمتری همراه باشد.

ضرورت مشاوره پیش از طلاق

80% طلاق‌ها در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد. برای جلوگیری از طلاق، بهترین راه استفاده از مشاوره طولانی مدت و هدف دار برای زوجین قبل از ازدواج است و در صورتی که به هر دلیل زوجین تصمیم به طلاق گرفتند بهتر است از مشاوره طلاق استفاده کنند. طلاق (توافقی) سریع و بدون بررسی کافی ریشه بسیاری از صدمات روحی و جمسی است. بنابراین در مورد تصمیم به این مهمی حداقل یک ماه به خود فرصت دهید و در این مدت، بسیار خوب است که از مشاوره‌ی مستمر و متخصصان مجرب بهره مند شوید. همواره به افراد توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از مسائل و مشکلاتی از جمله طلاق حتما پیش از ازدواج در جلسات مشاوره ازدواج شرکت کنند.

مشاوره برای فرزندان طلاق و پیشگیری طلاق

بخشی از مشاوره طلاق مربوط به فرزندان است. فرزندان در خانواده‌ای طلاق اتفاق افتاده، بیشترین آسیب را می‌بینند؛ از این رو لازم است قبل از اقدام برای طلاق (توافقی) با مشاوره گرفتن از مشاور مجرب در مورد صدماتی که به فرزندان وارد می‌شود پیشگیری کنید. در مواردی که زوجین فاقد فرزند هستند طلاق توافقی بسیار راحت‌تر است. پس قبل از اقدام به طلاق توافقی و متشنج کردن روحیه فرزندانتان با مشاور مجرب مشورت کرده و راه حل‌های مناسب را برای کاهش آسیبات به کار ببرید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله فرزندان طلاق را مطالعه کنید.

مراحل مشاوره طلاق توافقی به شرح زیر است:

  • مراجعه به مشاور و در میان گذاشتن مشکل از سوی هر دو طرف دعوا
  • ادامه مشاوره در حداقل 2 جلسه برای کاهش شدت احساسات زوجین
  • مشاوره روانشناسی طرفین برای پی بردن علت اصلی نارضایتی طرفین
  • همراهی زوجین برای یافتن راه حل‌های عملی برای تأمین بخش مهم خواسته‌های منطقی هر دو طرف
  • ادامه مشاوره با فرزندان بصورت جداگانه و یا به صورت جمعی در جلسات بحث آزاد با والدین و فرزندان
  • بررسی و رصد نمودن شدت مشکل در فواصل زمانی مشخص.
  • ارائه بهترین راه و روش طلاق توافقی در صورتی که طلاق بهترین روش برای هر دو طرف تشخیص داده شود.
  • بررسی قوانین طلاق توافقی در مورد زوجین، مورد مشاوره و دادن اطلاعات دقیق در مورد فرایند طلاق توافقی و نیازهای حقوقی آن‌ها.

مزایای مشاوره تلفنی طلاق توافقی از طریق دادگاه خانواده

مشاوره تلفنی همیشه جایگاه ویژه‌ای در روش‌های مشاوره آسان دارد. بزرگترین ویژگی مشاوره تلفنی طلاق (توافقی) این است که هر یک از زوجین بدون محدودیت زمانی و مکانی می‌توانند، سؤالات و مشکلات و نگرانی‌های خود را با مشاور در میان بگذارند و ضمن اینکه به میزان زیادی از ناراحتی آن‌ها کاسته می‌شود می‌توانند به طریقی منطقی با مشکل خود روبرو شوند و به تدریج همراه با مشاور در مسیر دریافت کمک از نظر روانشناسی و حقوقی قرار گیرند.

سؤالات متداول

سوالات مشاوره طلاق توافقی کدام‌اند؟

روانشناسان توصیه می‌کنند قبل از اقدام برای طلاق سؤالاتی را با همراهی مشاوره خانواده و یا مشاوره طلاق از خود بپرسید. برخی از سؤالات شامل موارد زیر می‌شود: آیا نگرانی‌ها و نیازهای خود را به خوبی برای طرف مقابل مطرح کرده‌اید؟ آیا برای نجات زندگی خود تلاش کرده‌اید و آیا راهی برای این موضوع وجود دارد؟ آیا واقعا نبود همسرتان را ترجیح می‌دهید؟ چه چیزهایی در طلاق شما را می‌ترساند و آیا نگران می‌کند؟ طلاق چه آسیب‌هایی به فرزندان وارد می‌کند؟ آیا بعد از طلاق می‌توانید از پس مخارج خود بربیایید؟ و...

مدت زمان دریافت مشاوره اجباری قبل از طلاق چقدر است؟

جلسات مشاوره اجباری قبل از طلاق، تقریبا طی 45 روز و حداقل در 5 جلسه اتفاق می‌افتد. سپری شدن 45 روز الزامی است.

برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق و طلاق توافقی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


منبع: مشاوره طلاق | ضرورت مشاوره قبل طلاق را می‌دانید؟


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد