سفارش تبلیغ
صبا ویژن

فوبیای حیوانات | نشانه ها، علل و نحوه درمان

 

فوبیای حیوانات از جمله مواردی است که در برخی موارد می تواند برای فرد مشکل ساز باشد. مردم معمولا در مواجه شدن با حیوانات خطرناک دچار دلهره شوند. اما در بعضی از افراد این دلهره بسیار شدید تر است و محدود به حیوانات خطرناک نیز نمی شود. این افراد احتمالا به "فوبیای حیوانات" مبتلا هستند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد علائم، دلایل و نحوه درمان فوبیای حیوانات توضیح دهیم. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان فوبیای حیوانات می توانید از طریق تلفن ثابت با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

فوبیای حیوانات

فوبیای حیوانات یعنی ترس از یک حیوان مشخص به صورت خاص و افراطی. ترسی غیر منطقی که حتی با تصور ذهنی یا دیدن عکس از آن حیوان نیز به وجود می آید و علایم شدید اضطراب را ایجاد می کند. متداول ترین حیواناتی که باعث ایجاد فوبیا می شوند عبارت اند از :

-عنکبوت

-مار

-زنبور

-پرنده

-موش

-ماهی

-سگ

-حشره

-گربه

-سوسک

ممکن است فردی در تمام طول عمر به فوبیا دچار باشد اما این مساله در زندگی وی خللی ایجاد نکند. به عنوان مثال کسی که نسبت به مرغ و خروس فوبیا دارد اما در یک شهر بزرگ زندگی می کند، معمولا با این حیوانات روبرو نخواهد شد در نتیجه مشکلی نیز برای او پیش نخواهد آمد.

 

نشانه های فوبیای حیوانات

فرد مبتلا به نشانه های فوبیای حیوانات از مواجهه با حیوان و یا در هر موقعیتی که منجر به مواجهه می شود، اجتناب می کند. فرد در مواجهه با حیوانی که فوبیا ایجاد می کند، در موارد شدید تر حتی در هنگام تصور کردن آن، ترس شدیدی را تجربه می کند و ممکن است دچار افزایش ضربان قلب، تنگی نفس و سرگیجه شود. معیار راهنمای تشخیصی-آماری اختلالات روانی برای فوبیای حیوانات به شرح زیر است:

- فرد از یک حیوان مشخص به صورت افراطی مضطرب می شود.

-علایم جسمانی و روانی ترس بلافاصله بعد از مواجه شدن با محرک اضطراب زا ایجاد می شود.

- فرد تمام تلاش خود را می کند تا از این موقعیت اجتناب کند.

-این علایم بیشتر از 6 ماه در فرد ادامه دارند و معمولا در عملکرد وی در زندگی اجتماعی و روابط بین فردی و شغلی تاثیر منفی می گذارد.

 

علل به جود آمدن فوبیای حیوانات

فوبیا اختلالی است که معمولا در سنین کودکی ایجاد می شود. به وجود آمدن فوبیا برای اولین بار در افراد بالای 35 سال معمولا نادر است. مهم ترین علل فوبیای حیوانات به شرح زیر است:

-ژنتیک و عوامل ارثی:

 یکی از دلایل فوبیای حیوانات که در ایجاد فوبیا نقش دارد، عوامل ژنتیک و ارثی است. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در یکی از بستگان درجه یک آن ها اختلال اضطرابی وجود دارد، احتمال اینکه به  فوبیا مبتلا شوند، بیشتر است.

-یادگیری مشاهده ای:

عامل دیگری که ممکن است مسبب ایجاد فوبیا باشد، مشاهده فوبیا در افراد نزدیک خانواده است. احتمال ابتلا به فوبیا در فردی که یکی از اعضای خانواده اش به فوبیا مبتلا باشد بیشتر است.

-تجربیات تلخ دوران کودکی:

در بسیاری از موارد نیز تجربه ترسناک عامل ایجاد فوبیا است. در بیشتر مواقع فرد مبتلا به فوبیا در کودکی مورد حمله حیوانی که در حال حاضر به آن فوبیا دارد، قرار گرفته است.

 

راه کار های درمان فوبیای حیوانات

افراد مبتلا به فوبیا حیوانات، آن حیوان را خیلی خطرناک تر از آنچه هست می پندارند. اولین گام در درمان فوبیای حیوانات ، تغییر باور غلطشان در مورد حیوان ایجاد کننده فوبیا است. این تغییر با شناخت درمانی صورت می گیرد. روش های دیگر درمان فوبیا عبارت اند از:

-حساسیت زدایی منظم 

این روش درمانی سه مرحله دارد:

1) تهیه لیست از حالت ها و موقعیت هایی که در فرد اضطراب ایجاد میکند؛ به ترتیب از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می کند تا اضطراب آور ترین.

2) یادگیری روش های آرمیدگی و ریلکسیشن

3) تصور کردن سلسله مراتب لیست از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می کند به ترتیب تا اضطراب آور ترین، در حالیکه فرددرحالت آرامش قراردارد. 

- مواجهه درمانی

 این روش درمانی شباهت زیادی با روش حساسیت زدایی منظم دارد. فرد در معرض سلسله مراتب قرار می گیرد با این تفاوت که فرد احساس اضطراب را در هر مرحله حفظ می کند تا به تدریج این اضطراب برای فرد عادی شود.

برای آن که روش های درمانی موثر واقع شود، فرد مبتلا باید نسبت به مساله خود و عامل ایجاد کننده آن آگاهی پیدا کند. شرکت در جلسات درمانی با روان شناس و متعهد شدن به برنامه درمانی، باعث می شود فوبیا حیوانات به راحتی درمان شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان فوبیای حیوانات می توانید از طریق تلفن ثابت با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اختلالات جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

 

 

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


  

 

 

 

 

 

 

 

منبع: فوبیای حیوانات | نشانه ها، علل و نحوه درمان


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد