سفارش تبلیغ
صبا ویژن

رابطه با محارم | پیامدها و علت ممنوعیت زنا با محارم

رابطه با محارم یکی از بزرگترین تابوهای اجتماعی است. زنا با محارم مختص به یک فرهنگ یا جامعه خاص نمی‌باشد بلکه در اکثریت فرهنگ‌ها و در همه زمان‌ها چنین چیزی دیده شده و برای فرد تخطی کننده عواقب سنگین و جبران ناپذیری داشته است. با این حال افرادی هستند که تمایل بسیاری به برقراری رابطه جنسی با یکی از نزدیکان خود دارند. این موضوع از نوعی اختلال و انحراف جنسی نشأت می‌گیرد که نیاز به بررسی‌های روانکاوانه و عمیق دارد. این ممنوعیت علل خاص خود را داشته است و علیرغم آن هنوز هم افرادی هستند که از آن تخطی می‌کنند و اشکال مختلف آن در جوامع رواج دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

منبع: رابطه با محارم | پیامدها و علت ممنوعیت زنا با محارم

 

رابطه یا زنا با محارم

رابطه با محارم یا زنا با محارم در دسته‌ی انحرافات جنسی قرار می‌گیرد و به روابط جنسی که فرد با اعضای نزدیک خانواده خود برقرار می‌کند، اطلاق می‌شود. این رابطه جنسی معطوف به افرادی است که با آن‌ها پیوند خونی دارند یا به وسیله فرزندخواندگی یا ازدواج با یک فرد با آن‌ها دارای ارتباط هستند. مثلا مادرزن، پدرشوهر، نامادری، فرزندخوانده و غیره. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه جنسی کلیک کنید.

رابطه با محارم یک اصل اخلاقی جهان شمول می‌باشد. چنانکه تقریبا در اکثریت فرهنگ‌های جهانی، اعم از فرهنگ و تمدن پیشرفته امروزی تا قبایل بدوی، ایجاد رابطه جنسی با محارم و خویشان درجه یک را امری  غیرقابل بخشش می‌دانند. امروزه اکثر کشورهای جهان قوانین ممنوعیت ارتباط جنسی با محارم را دارند و در صورتیکه دو طرف در چنین رابطه ای قرار بگیرند و هر دو راضی باشند، نوعی جرم بدون قربانی صورت گرفته است ولی در هر حال این امر جرم حساب می‌شود. برای کسب اطلاعات در زمینه دیگر انحرافات جنسی کلیک کنید.

عواقب رابطه با محارم

از گذشته تاکنون برای کسانی که مرتکب رابطه جنسی با محارم خود می‌شده‌اند عواقب جدی و غیرقابل بخششی در نظر گرفته شده است. این دست افراد همیشه محکوم به مرگ بوده‌اند. در هر حال امروزه این شکل از رابطه جنسی غیرقانونی تلقی شده و مجازات در پی دارد. علاوه بر عواقبی قانونی که در پی دارد، ایجاد چنین روابطی می‌تواند منجر به آسیب‌های روحی و روانی شدید و بروز اختلالات اضطرابی شود. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

آسیب‌های روانی

آسیب‌هایی چون احساس گناه شدید و افسردگی شدید بیشترین احتمال بروز را دارند. علاوه بر این اختلالات روانی دیگر مثل اختلالات شخصیت افراد درگیر در رابطه با محارم را تهدید می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقالات احساس گناه و علائم افسردگی را مطالعه کنید.

علت ممنوعیت رابطه با محارم

از آنجایی که ممنوعیت زنا با محارم امری جهان شمول می‌باشد، نمی‌توان صرفا به بیان دلایل فرهنگی خاص اکتفا کرد؛ چرا که این مسئله به قدری گسترده، قدیمی و فراگیر است که منشاء آن را باید در مسائل کلان‌تر در نظر بگیریم. این مسائل کلان قطعا به ذات انسان‌ها بر می‌گردد و شاید ریشه در امیال دوره کودکی دارد. هر کودکی در سنین پایین تمایل به ارتباط جنسی با محارم خود و به شکل دقیق‌تر با والد غیر هم جنس خود را دارد. این مسئله تحت عنوان عقده ادیپ مطرح و بررسی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عقده ادیپ کلیک کنید.

تولد فرزندانی با مشکلات و بیماری‌های ژنتیکی

گذشته از این مسئله، قطعا دلایل تکاملی محکمی برای پرورش این ترس در دست داریم. دانشمندان می‌توانند با قطعیت اعلام کنند که نتیجه زنای با محارم، یعنی فرزندانی که از این گونه ازدواج‌ها و روابط جنسی به دنیا می‌آیند، بقای نسل انسان را به خطر می‌اندازد. لقاحی که حاصل از چنین آمیزش جنسی ای باشد، در معرض خطر تغییرات و جهش‌های زنتیکی زیادی قرار می‌گیرد. حال آنکه این چنین مشکلاتی در ازدواج با بیگانه کمتر رخ می‌دهد.

بیماری‌های ژنتیکی شدید، عقب ماندگی ذهنی، مشکلات جسمی و حرکتی همگی در ازدواج‌های خویشاوندی دیده می‌شود و اگر این مسئله ادامه پیدا کند و انسان چنین نسلی را از خود به جای بگذارد، نسل بشر از بین خواهد رفت. فرزندان سالم و قوی بقای نسل را تضمین می‌کنند. بنابراین، پرورش چنین ترسی در انسان بسیار منطقی به نظر می‌رسد و اینکه چرا چنین روابطی در تمامی دوران‌ها و در سراسر دنیا ممنوع انگاشته شده‌اند قابل توجیه به نظر می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کودکان عقب مانده ذهنی کلیک کنید.

اشکال مختلف رابطه با محارم

رابطه با محارم را می‌توان در اشکال زیر دسته بندی کرد:

بین بزرگسالان و کودکان: این شکل از رابطه یک نوع کودک آزاری و سواستفاده جنسی محسوب می‌شود. احتمال ابتلا به اختلال استرس پس سانحه در کودکانی که مورد این نوع آزار جنسی قرار می‌گیرند بسیار زیاد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال استرس پس از سانحه کلیک کنید.

بین همشیرها در سنین پایین: اغلب موارد کودکان متوجه نیستند که این امر دقیقا به چه معناست و هنوز هنجارها و بایدها برای آن‌ها شکل نگرفته است. این امر در مراحل رشدی انسان قابل تعریف است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل رشدی مقاله روانشناسی رشد را مطالعه کنید.

بین بزرگسالان: در این شکل از زنا با محارم هر دو طرف ممکن است راضی به انجام آن باشند. اما در بسیاری از موارد یکی از طرفین قربانی بوده و تجاوز جنسی رخ می‌دهد.

شیوع اشکال مختلف رابطه با محارم

رابطه پدر با دختر شایع‌ترین شکل رابطه با محارم بوده است ولی در سال‌های اخیر ارتباط بین همشیرها بیشتر شده و بیشترین توجه را به خود اختصاص داده است. از اینکه به طور کلی چند درصد جمعیت به رابطه با محارم روی می‌آورند آمار دقیقی در دست نیست. چرا که همان طور که گفته شد این امر یک مسئله غیر قانونی است و علاوه بر آن یک تابوی اجتماعی به حساب می‌آید، بنابر این افراد اگر در چنین رابطه‌ای هم باشند، تمایلی به اذعان کردن آن ندارند.

علل گرایش و جلوگیری از رابطه با محارم

تعیین اینکه چرا یک فرد بزرگسال دوست دارد در یک رابطه جنسی با بستگان درجه یک خود باشد، بسیار دشوار و پیچیده می‌باشد. یکی از علل احتمالی آن حل نشدن مناسب عقده ادیپ و تداوم گرایش به والدین در طول رشد و بزرگسالی می‌باشد. علاوه بر این گاه تصور می‌شود وجود برخی از اختلالات شخصیت مانند شخصیت ضد اجتماعی می‌تواند باعث گرایش افراد به این نوع رابطه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت کلیک کنید.

علل زمینه‌ای بسیار پیچیده هستند و نیازمند بررسی تاریخچه رشدی افراد می‌باشد. اغلب برای تشخیص ریشه‌های مشکل از روش‌های روانکاوی و جستجوی عمیق در گذشته‌ی فرد استفاده می‌کنند. روش‌های روانکاوی علاوه بر شناسایی علل در درمان اختلالات جنسی نیز مؤثر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانکاوی کلیک کنید.

آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که گره‌ها و مشکلات رشدی منشأ اصلی این وضعیت است و از طرفی تمایل به زنا با محارم مطمئنا نشانه‌هایی از مشکلات فراوان در سلامت روان افراد دارد. برای حل چنین اختلالاتی بهره‌مندی از مشاوره جنسی الزامی است. افراد با مراجعه به مشاوره روانشناسی و روانکاوی می‌توانند تعارض‌های درون خود را حل کنند. توصیه می‌کنیم مقاله سلامت روان را بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

منبع: رابطه با محارم | پیامدها و علت ممنوعیت زنا با محارم


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد