سفارش تبلیغ
ابزار بهینه سازی سایت
ابزار بهینه سازی سایت

انواع اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت پدیده رایجی است که افراد زیادی ممکن است با آن روبرو شوند. افرادی که به استفاده از اینترنت اعتیاد دارند وقت زیادی را در اینترنت می گذرانند و دچار مشکلات زیادی در زندگی خود می شوند. اعتیاد به اینترنت انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله به شرح آن ها می پردازیم. برای اطلاع از پیامد های اعتیاد به اینترنت کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اعتیاد به اینترنت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره9099075228 تماس بگیرید.

 


انواع اعتیاد به اینترنت

از جمله شایع ترین انواع اعتیاد به اینترنت می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- اعتیاد به بازی های کامپیوتری

2- اعتیاد به محتوای غیر اخلاقی

3- اعتیاد به شبکه های اجتماعی

4- اعتیاد به قمار اینترنتی

5- اعتیاد به خرید های اینترنتی

 

1-اعتیاد به بازی کامپیوتری

افرادی که درگیر اعتیاد به بازی های کامپیوتری هستند عمدتا کودکان و نوجوانان تنهایی هستند که در برقراری ارتباط با همسالان خود دچار مشکل می شوند. آن ها ساعت ها پای بازی می نشینند و این مساله باعث می شود که در مدرسه به مشکل بر بخورند و دچار افت تحصیلی شوند و از نظر جسمانی نیز به مشکلاتی مانند خشکی چشم، دردِ دست، عدم رعایت بهداشت شخصی و.... دچار شوند. از جمله دلایل اعتیاد به بازی کامپیوتری در کودکان می توان به عدم توانایی کودک در برقراری رابطه با همسالان، مشکلات محیط خانه و خانواده، اختلالات روانی، جذابیت بازی های کامپیوتری و ... اشاره داشت.

اعتیاد به بازی های کامپیوتری در بزرگسالان نیز مشاهده می شود. در این حالت فرد ساعت های طولانی به بازی کامپیوتری مشغول است که این مساله مشکلات فراوانی در زندگی اش به دنبال دارد. در مورد علل اعتیاد به بازی های کامپیوتری در بزرگسالان می توان به عدم توانایی ارتباط با افراد دیگر، عدم مهارت های اجتماعی، مشکلات ارتباطی با همسر و... توجه داشت .

 

2-اعتیاد به محتوای غیر اخلاقی

اعتیاد به محتوای غیر اخلاقی یعنی استفاده وسواس گونه و اجباری از محتوای پورنوگرافیک (مانند دیدن، خواندن و نوشتن). این افراد اگر در حال استفاده از محتوای غیر اخلاقی نباشند نیز، مشغولیت ذهنی دائمی نسبت به محتوای غیر اخلاقی دارند. برای این افراد مشکلات زیادی در دنیای واقعی پیش می آید و می تواند زندگی فرد را مختل کند. اصلی ترین مشکل، اعتیاد به خود ارضایی است. در صورت مجرد بودن، فرد دچار مشکلاتی مانند زود انزالی می شود و اگر فرد متاهل باشد دچار مشکلات جدی با همسر خود می شود. در اعتیاد به پورن، صحنه های غیر اخلاقی به صورت مجازی به مراتب تحریک کننده تر از دنیای واقعی است و فقط در حضور این محتوا تحریک می شوند. این افراد به دلیل اینکه نمی خواهند با این مسایل روبرو شوند به پورن روی می آورند. این مساله ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند تجربیات تلخ گذشته، مشکلات جسمانی، عدم اعتماد به نفس و... باشد. همچنین رابطه جنسی در دنیای واقعی بسیار پیچیده است و توقعات زیادی در آن وجود دارد. 

 

3- اعتیاد به شبکه های اجتماعی

با خبر بودن از حال دوستان و آشنایان و در جریان زندگی آن ها قرار گرفتن می تواند حس خوبی در هر کسی ایجاد کند؛ اما برای بعضی از افراد پیش می آید که بیش از اندازه درگیر این مساله می شوند. این افراد در شبکه های اجتماعی فعالیت فراوانی دارند و مدام در حال چک کردن صفحات اجتماعی، دنبال کردن زندگی افراد و چت کردن با دوستان و آشنایان هستند. این مساله باعث می شود تا این افراد از زندگی خود باز بمانند و نتوانند در زندگی واقعی با بقیه ارتباط برقرار کنند و همین مساله مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورد.

 

4-اعتیاد به خرید اینترنتی

اعتیاد به خرید یعنی خریدن وسواس گونه و بدون کنترل کالاهای گوناگون علیرغم نیاز داشتن به آن ها. کسی که به خرید اینترنتی معتاد است، ساعت های زیادی را صرف چرخیدن در وب سایت های فروش اینترنتی می گذراند و سبد خرید خود را پر از اجناس مختلفی می کند که اکثرا به آن ها هیچ احتیاجی ندارد و معمولا نیز از آن ها استفاده نمی شود.

این افراد معمولا دارای احساس افسردگی و اضطراب هستند و به خرید کردن به چشم فرایندی نگاه می کنند که باعث بهبود حالشان می شود. شیوع این اختلال در خانم ها بیشتر از آقایان است. تفاوت هایی نیز در نوع خرید خانم ها و آقایان به چشم میخورد: خانوم ها بیشتر تمایل دارند تا لوازم شخصی مانند لباس و لوازم آرایش و عطر و... خریداری کنند، در حالی که در آقایان بیشتر خرید ها مربوط به لوازم مربوط به ماشین، لوازم صوتی و تصویری و ابزار آلات و... است.

این افراد به دلیل عدم توانایی در مدیریت منابع مالی خود، با مشکلات شدید مالی روبرو می شوند. این مساله روی روابط این افراد با دیگران نیز تاثیر گذار است چون که ممکن است بخواهند از افراد دیگر پول قرض بگیرند و توانایی بازپس دادن کردن قرض خود را نداشته باشند. این افراد متوجه این مساله هستند که کارشان اشتباه است و به همین دلیل سعی در مخفی کردن اجناس خریداری شده و هر چیزی که نشانی از مشکل اعتیاد آن ها باشد، دارند؛ در نتیجه به دروغ گویی روی می آورند که این مساله می تواند باعث صدمه زدن به روابط آن ها شود.

 

5- قمار اینترنتی

قمار اینترنتی، پدیده ای که روز به روز در حال افزایش است. وبسایت هایی که برای این مساله وجود دارند باعث شده تا بدون اینکه احتیاج به مکان خاصی باشد، به راحتی بتوان قمار کرد و دیگر نیازی به حضور داشتن در مکانی خاص نیست. قمار اینترنتی می تواند به صورت شرط بندی روی مسابقات ورزشی و یا انجام بازی هایی مانند تخته نرد، حکم و پوکر باشد. در قمار اینترنتی دو حالت به وجود می آید:

1) برد: احساسی لذت ناشی از برد باعث می شود که فرد به اصطلاح "طمع " کند و تمایلش برای انجام دوباره قمار بیشتر و بیشتر می شود.

2) باخت: احساس غمگینی ناشی از باخت باعث می شود تا فرد فکر کند این بار شانس با او یار نبوده؛ اگر بار دیگر این کار را بکند حتما شانس با او یار خواهد بود و برنده می شود در نتیجه بیشتر قمار می کند.

افراد معتاد به قمار قطعا دچار مشکلات مالی و قانونی زیادی می شوند. به علاوه ممکن است وبسایت هایی که قمار در آن ها صورت می گیرد کلاه بردار باشند و کلا باعث باختن این افراد شوند.

 

علل انواع اعتیاد به اینترنت

هنوز هیچ معیار مشخصی برای رفتار های اعتیاد آور به اینترنت تعریف نشده است؛ اما به اثبات رسیده است که اعتیاد به اینترنت نشانه یک مساله ی زیر بنایی در فرد می باشد. در بسیاری از موارد اعتیاد به اینترنت به دلایلی مانند ناتوانی در کنترل تکانه، افسردگی، اضطراب و یا فرار از موقعیت های ناخوشایند و واقعیت اتفاق می افتد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اعتیاد به اینترنت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره9099075228 تماس بگیرید.خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


 

  


 

 

 

منبع:انواع اعتیاد به اینترنت


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد