سفارش تبلیغ
صبا ویژن

وسواس وارسی کردن ( وسواس چک کردن ) | از علل تا درمان

وسواس وارسی کردن بعد از وسواس شست و شو دومین نوع رایج وسواس است. افراد مبتلا به این مدل از وسواس همواره درگیر چک کردن چیزهای مختلفی هستند. مثلا فرد مبتلا به وسواس وارسی نمی تواند مطمئن باشد که درِ آپارتمان را بسته یا نه. معمولا افراد مبتلا به وسواس وارسی بارها و بارها موضوعی را چک می کنند، اما باز هم آرام و قرار ندارند. آن ها از افراد دیگر برای حل این مسأله کمک می گیرند اما این هم کارساز نیست و پس از مدتی بیماری به عامل بیرونی غلبه کرده و آن ها را ناکام می سازد. برای اطلاع از سایر انواع وسواس کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان وسواس چک کردن یا وسواس وارسی کردن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید. 

 

مدل های چک کردن

مدل های چک کردن در افراد مختلف به صورت های زیر است:
چک کردن چندباره درب خودرو و منزل، شیر آب و گاز، رکعت های نماز، وسایل همراه (پول و کلید و گوشی تلفن)

 

علل وسواس چک کردن یا وارسی کردن

ریشه های وسواس از نگاه رویکردهای مختلف متفاوت است. وسواس به صورت کلی به معنای افکار و مناسکی است که فرد به صورت اجباری و اضطراب  آور باید آن ها را انجام دهد. وسواس ها از دیدروانکاوی ریشه در کودکی افراد دارند و معمولا به دلیل تثبیت در مرحله مقعدی اتفاق می افتد. از دید روانکاوان وسواس معمولا جا به جا کردن یک فکر اضطراب آور با اعمال یا افکاری است که آن فکر اضطراب آور را خنثی کند.

همچنین نوع وسواس چک کردن بیشتر در افرادی دیده می شود که بستگان و نزدیکان آن ها از یکی از بیماری های اضطرابی رنج می برده اند. در سابقه خانوادگی این افراد معمولا رفتارهای والدین مثل نگرانی های بیش از حد و یا نگرانی توام با بدبینی به چشم می خورد.

چرخه های وسواس چک کردن یا وارسی کردن

وسواس وارسی مانند سایر وسواس ها به دلیل ماهیت بیماری گونه خود معمولا در صورت عدم درمان بسیار پایدار خواهند بود. یک بیمار وسواسی در چرخه بیماری ابتدا یک شک یا فکر وسواسی را خواهد داشت. این فکر وسواسی بدین صورت است که در ابتدا فرد یک شک یا احساس نگرانی را درمورد یک موضوعی احساس می کند و این فکر او را رها نمی سازد. برای مثال فرد فکر می کند که آیا درب خانه را بسته است یا نه. در مرحله بعد این فکر به قدری قدرتمند می شود که باعث می شود تا فرد حالتی از اضطراب را تجربه کند. این اضطراب یک وضعیت مبهم از نگرانی و سردرگمی است و ترس از موضوع مورد نظر را به دنبال دارد. در ادامه فرد احساس می کند که برای رهایی از این حالت نیاز به انجام کاری دارد. از همین مرحله پایه وسواس عملی شروع می شود. برای مثال فرد بعد از این که فکر کرد که آیا درب خانه بسته شده یا نه مجبور به چک کردن می شود. بعد از اتمام رفتار وسواسی حال فرد احساس آرامش و راحتی می کند.

این چرخه همانطور که مشخص است توسط خود بیماری شروع می شود و خود بیماری آن را بهبود می بخشد، اما نکته مهم در این است که بیماری پیشرفت خواهد کرد و فرد وسواسی اگر در سال اول بیماری با دو بار چک کردن احساس آرامش می کند، حال باید بیش از 4 بار این کار را انجام دهد تا بتواند نتیجه قبلی را بگیرد.

 

درمان وسواس چک کردن یا وارسی کردن

رفتار درمانی شناختی: بهترین راه برای درمان وسواس چک کردن یا وارسی، کمک گرفتن از یک رواندرمانگر شناختی رفتاری است. معمولا افرادی که وسواس چک کردن دارند، در زمان هایی که اضطراب آن ها بالاتر است، رفتار وارسی را بیشتر نشان می دهند. به منظور درمان کردن این افراد ما تمرکز خود را بر روی افکار وسواسی که به آن ها حمله می کند می گذاریم. یعنی به آن تفکرات به صورت آگاهانه فکر می کنیم. فکر کردن به مسایلی که باعث اضطراب ما می شود باعث می شود تا به شکل ناخودآگاه آن فکر ها از بین بروند. البته این فکر کردن نیاز به یک برنامه و مدل دارد که باید توسط متخصصین روانشناس انجام شود. برای دریافت مشاوره تلفنی هنر زندگی کلیک کنید.

 

درمان وسواس وارسی (وسواس چک کردن) با دارو

همچنین برای دارو درمانی نیز معمولا متخصصین روان پزشک داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین به افراد می دهند تا آن ها بتوانند همزمان با کنترل اضطراب خود کارکرد بهتری داشته باشند و وقت کمتری برای رفتارهای وسواسی خودشان صرف کنند. این داروها شامل سرترالین و فلوکستین و سیتالوپرام هستند. همچنین گاها پزشکان برای جلوگیری از اضطراب افراد به آن ها داروهای آرامبخش نیز می دهند تا افراد کمتر مضطرب شوند و یا اضطراب آن ها قابل کنترل تر از قبل شوند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان وسواس چک کردن یا وسواس وارسی کردن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید. خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


 

  


 

 

 

 

 

 

منبع:وسواس وارسی کردن ( وسواس چک کردن ) | از علل تا درمان


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد