سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اختلال رفتار خواب رم

اختلال رفتار خواب رم چیست؟ در چه دسته از اختلالاتی قرار می گیرد؟ رویا دیدن برای همه انسان ها رخ می دهد و در حالی است که در این مرحله از خواب حرکات بدنی متعاقب با محتوای رویا رخ نمی دهد اما در کسانی که به اختلال رفتار خواب رممبتلا هستند شرایط کمی متفاوت بوده و فرد به همراه رویا حرکات بدنی دارند. در این مقاله به اختصار درباره اختلال رفتار خواب رم صحبت می کنیم. برای دریافت مشاوره روانشناسی در مرکز هنر زندگی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اختلال رفتار خواب رم می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

اختلال رفتار خواب با حرکات سریع چشم

چرخه ی خواب و بیداری در انسان شامل سه مرحله می باشد: بیداری، خواب بدون حرکات سریع چشم (NREM)، خواب همراه با حرکات سریع چشم (REM). حدود 20 تا 25% از مراحل خواب در مرحله خواب رم رخ می دهد که در این مرحله عموما شاهد سطح فعالیت بالای مغزی (به اندازه زمان بیداری)، بالارفتن فشار خون، نامنظم تر شدن تنفس و در عین حال فلج عضلات کل بدن هستیم. همچنین افراد معمولا هنگام خواب حرکات سریع چشم رویا می بینند. افرادی که دارای اختلال رفتار خواب رم می باشند دقیقا در این مرحله مشکل دارند. اختلال رفتار خواب رم باعث می شود فرد تا مرحله دیدن رویا مانند دیگران باشد. اما فلج عضلات که انتظار آن را در این مرحله از خواب داریم، در آن ها مشاهده نمی شود. برای اطلاع از انواع اختلالات خواب کلیک کنید.

نشانه های اختلال رفتار خواب با حرکات سریع چشم

  • حرکات بدنی در طول خواب مانند حرکات شدید دست ها و پاها، لگد زدن، از رختخواب بیرون پریدن، انجام حرکات خشونت بار هنگام مواجهه با رویاهای خشن و.... . این حرکات می توانند منجر به صدمه زدن به خود یا فردی که کنار این افراد خوابیده است، بشود.
  • تولید اصوات مثل صحبت کردن، فریاد زدن و..... . افراد معمولا اگر در این مرحله از خواب بیدار شوند توانایی به یاد آوردن خواب خود را خواهند داشت ولی معمولا هیچ تصوری از اینکه در حال حرکت بوده اند نخواهند داشت.

 

شیوع اختلال رفتار خواب با حرکات سریع چشم

این اختلال بیشتر در سنین میانسالی تا سنین بالاتر دیده می شود، همچنین در مردان شایع تر می باشد. عموما مردان بالای 50سال دچار اختلال رفتار خواب REM می باشند. در زنان و کودکان به ندرت دیده می شود و بین جمعیت عمومی حدود 1 درصد مردم دچار می شوند.

 علل اختلال رفتار خواب با حرکات سریع چشم

علت این اختلال عموما ناشناخته می باشد. هرچند می توان علل نورولوژیکی برایش متصور شد. در برخی از موارد شاهد اختلالات همزمانی مثل پارکینسون، آتروفی سیستم چندگانه و سایر بیماری های مرتبط با سیستم عصبی مرکزی هستیم. افراد مبتلا به اختلال حمله خواب (نارکولپسی) احتمال بیشتری برای ابتلا به اختلال رفتار خواب رم دارند. افراد مبتلا باید تحت پیگیری در سالهای آتی قرار بگیرند تا احتمال ابتلا به پارکینسون رد شود و در صورت ابتلا تشخیص به هنگام صورت گیرد.

در سایر موارد علت می تواند ناشی از مصرف الکل یا قطع مصرف آن و همچنین قطع مصرف داروهای آرام بخش و داروهای ضدافسردگی باشد.

درمان اختلال رفتار خواب با حرکات سریع چشم

خط اول درمان در اختلال رفتار خواب رم، درمان های دارویی می باشد که توسط متخصص نورولوژیست تجویز می گردد.

عموما متخصصین نورولوژیست برای تشخیص این اختلال از ابزارهایی مانند پلی سومنوگرافی (که شامل ثبت فعالیت الکتریکی مغز، فعالیت الکتریکی قلب، حرکات ماهیچه ای، حرکات چشم و نهایتا حرکات تنفسی می باشد) و تصویربرداری مغزی (مثل ام آر آی ، اف ام آر آی ، اسکن و پت اسکن) استفاده می کنند.

در نهایت باید گفته شود این اختلال قابل درمان بوده و با مراجعه به متخصص می توان مشکلات گفته شده را برطرف کرد. قابل ذکر است با رعایت نکات زیر می توانید امنیت و سلامت خود را افزایش دهید:

  • با حذف وسایل خطرناک از اتاق خواب ریسک رفتارهای پرخطر و آسیب زا را کاهش دهید.
  • فردی که کنار فرد دارای اختلال رفتار خواب رم می خوابد، بهتر است تا رفع کامل نشانه ها در تخت دیگری بخوابد.
  • اگر امکان از تخت پایین آمدن فرد هست، بهتر است فرد روی زمین بخوابد تا از سقوط وی جلوگیری شود.
  • وسایل خطرناک ، تیز، سفت و... از کف زمین جمع آوری شود.
  • برای پوشش کف اتاق می توان از کف پوش های نرم استفاده کرد.
  • عادات خواب خود را تنظیم کنید به نحوی که از محرومیت های خواب و کم خوابی جلوگیری کنید.

اگر در خانواده فردی مبتلا به این اختلال دارید برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اختلال رفتار خواب رم می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:اختلال رفتار خواب رم


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد