سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ژله ای شدن اسپرم

ژله ای شدن اسپرم یا مایع منی یکی از مشکلات جنسی مردان است که نگرانی‌های بسیاری برای زوجین به وجود آورده و تحت تاثیر عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد. در اکثر موارد می‌توان غلیظ شدن مایع منی یا ژله ای شدن اسپرم را با خوردن آب درمان کرد. غلظت مایع منی در صورتی که حالت سیالی آن از بین نرفته باشد، در باروری تاثیری نداشته و حتی قدرت بیشتری نیز دارد. اما نکات مهمی وجود دارند که در صورت همراهی آن‌ها با غلظت بالای مایع منی یا ژله ای بودن اسپرم، لازم است که هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمائید. اگاهی از این نکات می‌تواند از نگرانی‌تان بکاهد و یا در صورت لزوم، برای شروع درمان مشکلات جنسی به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات جنسی مردان کلیک کنید.

منبع: اسپرم

مشخصات مایع منی و روش آزمایش

مایع منی علاوه بر اسپرم از 65 درصد مایع کیسه منی، 30 تا 35 درصد از پروستات، و 5 درصد از رگ‌ها تشکیل شده است. مایع منی حاوی اسید سیتریک، اسید آمینه‌های آزاد، فروکتوز، آنزیم‌ها، فسفوریل کولین، پروتاگلاندین، پتاسیم و روی می‌باشد. میزان مایع منی تولید شده از چند قطره تا 6 میلی لیتر متغیر است. برای انجام تحقیقات پزشکی، از افراد خواسته می‌شود که خودارضایی کرده و یا اگر گرفتن نمونه بدون رابطه جنسی امکان پذیر نبود، آنوقت از کاندوم‌های غیر واکنشی استفاده می‌شود تا مشکلاتی همچون ژله ای شدن اسپرم مورد بررسی قرار گیرد.

ژله ای شدن اسپرم | مایع منی طبیعی چگونه است؟

_ظاهر: این مایع معمولاً مایعی سفید تیره (سفید و خاکستری مایل به زرد) است که باید بعد از 30 دقیقه رقیق تر و شفاف تر شود.

بو: بوی کلر مانند این مایع کاملاً طبیعی است (بویی مانند کلرین یا سفید کننده).

مزه: بعلت فروکتوز موجود در آن کمی شیرین است. مزه این مایع در افراد مختلف، متفاوت است.

ژله ای شدن اسپرم یا غلظت مایع منی چه دلایلی دارد؟

1. کم آبی بدن

مهم ترین علت ژله ای شدن اسپرم، کمبود آب بدن است. چرا که منی عمدتا از آب تشکیل شده است. آشامیدن آب کافی در طول روز به تنظیم سطح pH بدن شما کمک می‌کند. بدن به طور معمول یک سطح pH از 7.4 را حفظ می‌کند. هنگام کم شدن میزان آب بدن، سطح pH می‌تواند نامنظم شود. پس کم آبی بدن می‌تواند منی را سفت کرده و بسیاری از اندام‌های دیگر بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

2. ژله ای شدن اسپرم | عدم تعادل هورمونی  

منی حاوی هورمون‌های بسیاری است که وظیفه حفاظت از اسپرم را به عهده دارند. این هورمون‌ها شامل مقدار زیادی از آندروژن (مثل تستوسترون) و دیگر هورمون‌های استروئیدی هستند که قصد حفاظت از اسپرم را دارند؛ چرا که در محیط اسیدی واژن حرکت می‌کنند. عواملی همچون سن، رژیم غذایی و سطح فعالیت جسمانی بذ سطوح هورمونی شما تاثیر می‌گذارند. عدم تعادل هورمونی می‌تواند باعث غلیظ شدن منی و ژله ای شدن اسپرم شود.

3. عفونت از دلایل ژله ای شدن اسپرم

ممکن است باکتری‌های عفونی باعث چسبندگی اسپرم‌ها و سفت شدن و منی شود. همچنین حضور باکتری‌های عفونی در دستگاه تناسلی می‌تواند موجب حمل? گلبو‌های سفید خون به اسپرم شده و بر غلظت منی تاثیر بگذارد. عفونت‌های دستگاه گوارش (به ویژه عفونت‌های باکتریایی) نیز ممکن است منی را سفت کند. در نتیجه افزایش تعداد گلبول های سفید خون به این منطقه، تولید اسپرم در بدن کاهش می‌یابد. همچنین می‌تواند باعث کاهش غلظت اسپرم در منی شده و در شکل آن تغییراتی ایجاد کند.

رابطه ژله ای شدن اسپرم با نازایی

منی سفت معمولا ناشی از غلظت بالای اسپرم است و غلظت بالای اسپرم اغلب نشان دهند? توانایی بارداری بیشتر است. چون احتمال خارج شدن منی سفت از واژن کمتر است، شانس باروری افزایش می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل ناباروری در مردان کلیک کنید.

چطور غلظت مایع منی را کاهش دهیم؟

1.از مایعات بیشتر استفاده کنید
2.بدون تجویز پزشک از داروها استفاده نکنید. برخی از داروها بر غلیظ شدن مایع منی اثر می‌گذارند.
3.عفونت مایع منی باعث افزایش غلظت آن می‌شود؛ بنابراین درمان عفونت، به رفع مشکل کمک می‌کند. (به گفته متخصصان، یکی از علل مهم افزایش غلظت مایع منی عفونت پروستات یا پروستاتیت است)
4.به تغذیه خود توجه کنید؛ برخی از مواد خوراکی (مثل قهوه، الکل و سودا) باعث افزایش حجم ادرار و کاهش آب بدن می‌شوند. 
5.مصرف برخی مواد همچون ویتامین E، گای فنزین (Guaifenesin) و استیل سیستئین نیز باعث کاهش غلظت مایع منی و ژله ای شدن اسپرم می‌شوند.

مایع منی غیر طبیعی

انزال با حجم کم: ممکن است کاهش مایع منی یا فقدان مایع منی از کیسه منی  به دلیل انسداد باشد.

مایع منـی رقیق: رقیق بودن مایع مـنی معمولاً نشانه انزال برگشت دهنده است؛ یعنی انزالی که به مثانه برمی‌گردد. این خطرناک نیست اما رقیق شدن غیرطبیعی مایع منی می‌تواند به دلیل اختلالات پروستات باشد.

مایع منـی غلیظ: چسبناکی مایع منی می‌تواند به دلایل مختلف متفاوتی باشد. تداوم مایـع منی غیظ، توانایی حرکت اسپرم را محدود کرده و این مسئله درمواقعی که شما و همسرتان قصد بچه دار شدن داشته باشید، اهمیت پیدا می‌کند.

مایـع منـی قرمز یا گاهاً قهوه ای: اگر در مایع منـی شما لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای دیده می‌شود، ممکن است به خاطر خون باشد. گاهی اوقات یک رگ خونی کوچک موقع انزال می‌ترکد. طی یک تا دو روز مایع منـی به حالت اولیه خود برمی‌گردد، پس نیازی به نگرانی نیست. اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مایـع منی می‌تواند نشان دهنده مشکلاتی همچون عفونت، زخم و یا سرطان باشد.

مایـع منی سبز یا زرد رنگ: مایع منی طبیعی رنگ زرد بسیار کمرنگ یا کرم تقریبا سفید دارد. اما اگر مایع مـنی به رنگ زرد یا سبز شد، نشانه عفونت ناشی از بیماری‌های جنسی مثل سوزاک است؛ پس حتماً به پزشک مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سوزاک کلیک کنید.

بوی بد مایع منی: بوی بد مایع منـی همیشه نشانه عفونت است. در چنین مواردی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که علاوه بر ژله ای شدن اسپرم علائمی همچون خستگی، درد و ناراحتی داشتید، حتما به متخصص مراجعه کنید. عفونت تنها با درمان مناسب آنتی بیوتیک درمان می شوند، پس به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر شما در حال تجربه علائم غیر معمول علاوه بر منی سفت و غلیظ هستید، به خصوص اگر تب بیش از 101 درجه فارنهایت دارید (38.3 درجه سانتی گراد)، سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

بروز کژکاری و اختلالات جنسی نیز ممکن است همراه با ژله ای شدن اسپرم‌ ها ایجاد شود. در این شرایط نیز پیش از استفاده از هر نوع دارو و یا ابزاری برای بر طرف کردن مسائل جنسی‌تان با سکس تراپیست صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات جنسی و کژکاری های جنسی کلیک کنید.

سخن آخر

ژله ای شدن اسپرم پس از انزال نگرانی‌هایی را برای زوجین ایجاد می‌کند. همانطور که گفته شد در اکثر موارد این مساله جای نگرانی ندارد و با رعایت موارد گفته شده، بهبود می‌یابد. در صورتی که پس از مراجعه به پزشک هم همچنان نگران این مساله بودید، می‌توانید با یک روانشناس صحبت و از مشاوره جنسی کمک بگیرید. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ژله ای شدن اسپرم می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

منبع: اسپرم


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد