سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آزادی زنان

آزادی زنان در خانواده با چه دیدى نگریسته مى‌شود؟ آیا جنبه‌هاى مثبت و ارزش‌هاى والایى که در خانم‌ها هست مورد توجه قرار مى‌گیرد؟ آیا آن عواطف، آن مهربانى و خوى مهرآمیزی که خداى متعال در زن قرار داده در خانواده ها مورد توجه است؟ زن و مرد در انسانیت مساوی و مشابه اند. زن از آن جهت که انسان است مانند هر انسان دیگر آزاد آفریده شده است و از حقوق مساوی بهره مند است. زن در خانواده واجد یک سلسله حقوق و آزادی‌ها است. این حقوق و آزادی‌ها را هیچ فرد یا گروه به هیچ عنوان و با هیچ نام نمی‌توانند از او سلب کنند. سلب آزادی‌های زن در خانواده او را در زندانی از محدودیت‌ها قرار می‌دهد که آسیب‌های زیادی را به همراه دارد.

منبع: آزادی زنان

تعریف آزادی

«آزادی» یکی از بزرگ‌ترین و عالی‌ترین ارزش‌های انسانی و مافوق ارزش‌های مادی است. خواست اولیه و طبیعی هر انسانی این است که هیچ مانعی در برابر خواسته‌های او نباشد و به همین دلیل، انسان‌ها دوستدار مفهوم آزادی به معنای «رهایی از موانع و محدودیت‌ها» هستند و مجذوب کسانی می‌شوند که این شعار را سر می‌دهد؛ اما مسئله‌ اساسی در رابطه با مفهوم «آزادی» نقش مؤثر آن بر اعتلا یا سقوط شرافت و عزتمندی انسان است.

آزادی انسان، در حالی که می‌تواند ابزار ارزشمندی برای دستیابی وی به اوج کمال و شکوفایی باشد، می‌تواند در اشکال و ابعادی بروز یابد که انسان را به حیوانی تمام و کمال مبدل سازد. بنابراین تعیین حدود و شرایط بهره‌مندی انسان از این ابزار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آزادی در خانواده کلیک کنید.

 

علت عدم آزادی زنان در خانواده

مشکلاتی که برای آزادی زن در خانواده های قدیم وجود داشتند غالبا به سمتی بود که انسان بودن زن به فراموشی سپرده شده بود و مشکلات بر سر راه آزادی در خانواده های امروزی از آن است که عمدا یا سهوا زن بودن زن و ویژگی های طبیعی و فطریش، رسالت، تقاضاهای غریزی و استعدادهای ویژه اش به فراموشی سپرده شده است.

عدم توجه به وضع طبیعی و فطری زن و مادر در خانواده بیشتر موجب پایمال شدن حقوق او می‌گردد. در نظر گرفتن وضع طبیعی و فطری هر یک از زن و مرد، با توجه به تساوی آنها در انسان بودن و حقوق مشترک انسانها، زن را در وضع بسیار مناسبی قرار می‌دهد که می تواند آزادی های خود را در خانواده داشته باشد. زن و مرد دو ستاره اند در دو مدار مختلف که هر کدام باید در مدار خود و فلک خود حرکت کنند. البته آزادی زنان در خانواده، امروزه بسیار بیشتر از دوران گذشته است.

 

آسیب‌های ناشی از سلب آزادی زنان

محیط اولیه هر انسانی خانواده است. شخصیت کودک و چهارچوب های ذهنی او در خانواده شکل می‌گیرد. خانواده یک اجتماع درهم پیچیده است که همه اعضای آن روی هم تاثیر می‌گذارند و از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند. وقتی در یک خانواده خشونت علیه زنان دیده می‌شود، خشونت علیه کودکان هم وجود دارد. زنی که در محیط خانواده آزادی ندارد مطمئنا درجامعه نیز نمی تواند فعالیت های اجتماعی داشته باشد و نظرات خود را بیان کند.

خانومی که در خانواده توسط پدر، همسر یا برادرهایش محدوده شده و آزادی هایش گرفته شده نمی‌تواند فرزندانی با روحیه مستقل و آزاد خواه تربیت کند. مادر به همراه فرزندانش همیشه در خفا باقی می‌مانند. عدم آزادی در بیان، پوشش، طرز تفکر، نوع رفتار و فعالیت های خارج از خانه از مواردی هستند که باعث آسیب به شخصیت زن می‌شوند. همچنین اعتماد به نفس پایین، احساس سرخوردگی، افسردگی، انزوا و گوشه گیری از آسیب های دیگر سلب آزادی زن در خانواده است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه خانواده سالم و ویژگی های آن کلیک کنید. 

 

راه آزادی زنان در خانواده و تفکرات صحیح در مورد زنان

زن را به چشم یک انسان والا نگاه کنید تا معلوم شود که تکامل و حق او و آزادى او در خانواده چیست همچنین به عنوان موجودى که مى‌تواند مایه‌اى براى اصلاح جامعه با پرورش انسان‌هاى والا شود. زن را به چشم آن عنصر اصلى تشکیل خانواده در نظر بگیرید که خانواده اگرچه از مرد و زن تشکیل مى‌شود و هر دو در تشکیل خانواده و موجودیت آن مؤثرند، اما آسایش فضاى خانواده، آرامش و سکونتى که در فضاى خانه است، به برکت زن و طبیعت زنانه است.

تمام افراد خانواده و جامعه باید با این چشم به زن نگاه کنند تا معلوم شود که او چگونه کمال پیدا مى‌کند و حقوقش در چیست. بنابراین باید عزم جدی در میان خانواده ها و به تبع آن، تمامی افراد یک جامعه، در راستای حفظ عفت عمومی، بهره‌گیری از توانایی‌های بالقوه‌ زنان و تبیین فرهنگی جایگاه او در جامعه و خانواده وجود داشته باشد تا بتوان از فواید وجود خانواده‌های منسجم در جامعه سود برد و از فروپاشی خانواده‌ها در امان ماند.

برای دریافت مشاوره در زمینه آزادی زنان در خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

منبع: آزادی زنان


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد