سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ارتباط صحیح با همسر

ارتباط صحیح با همسر چگونه میسر می شود؟ آیا داشتن ارتباط صحیح با همسر با وجود مشکلات زندگی امکان پذیر است؟ شاید شما هم دوست داشته باشید بدانید چگونه روابطتان را با همسرتان بهبود ببخشید و زندگی بهتری کنار وی داشته باشید. زندگی زناشویی موفق است که هر دو طرف احساس مطلوب و آرامش از بودن در آن ارتباط را داشته باشند. چنین روابطی را برد برد می نامیم. در این رابطه این پیام را به نزدیکانمان می دهیم که من ارزشمند هستم و تو هم ارزشمند هستی، من لایق آرامش هستم، تو هم لایق آرامش هستی. هم من باید به خواسته هایم برسم، هم تو. تنها با بودن در چنین رابطه ای، آرامش برایمان به ارمغان می آید. در این مقاله درباره نحوه ارتباط صحیح با همسر در ابعاد مختلف صحبت شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روابط عاطفی و زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

ارتباط صحیح با همسر

ارتباط با همسر و ازدواج ابعاد گوناگونی دارد. زمانی که وارد یک زندگی مشترک با همسرتان می شوید، ابعاد این ارتباط گسترده تر شده و حفظ و نگهداری آن دشوارتر می گردد. ازدواج تنها محدود به رابطه جنسی و عاطفی نیست، بلکه افراد تقریبا در تمامی ابعاد زندگی با یکدیگر در ارتباط خواهند بود. عدم تفاهم بر سر برخی از این موضوعات می تواند شروعی برای عدم تفاهم و ناسازگاری باشد. بسیاری اوقات زوجین بیان می کنند پیش از ازدواج با هیچ کدام از این مسایل درگیر نبوده اند، اما بعد از تشکیل زندگی رسیدن به توافق بر سر بسیاری از مسایل سخت شده است. دوران نامزدی یکی از زمان های که قبل ازدواج زن و مرد برای آینده شان برنامه ریزی می کنند. در ادامه ارتباط صحیح با همسر در ابعاد مختلف ارتباطی بررسی شده است.

همسر و مسایل مالی

روزی که شما و همسرتان رابطه و تعاملات خود را آغاز کردید، گویی یک حساب بانکی باز کرده اید. حساب بانکی که دائما در حال ذخیره و واریز به آن هستید و در عین حال در مواقع نیاز از آن حساب برداشت می کنید. حال واضح است که هر چقدر اندوخته تان بیشتر باشد، برداشت بیشتری هم می توانید داشته باشید.  هر چیزی که حس خوبی به شما و همسرتان بدهد، ذخیره شما در این حساب است.معمولا اولین روزهای هر رابطه ای پر از این اندوخته های رمانتیک است و حساب بانکی شما سریع رشد می کند. هر مشکلی که پش می آید، مقداری از این حساب می کاهد. نمی توان از این اختلافات و کاهش های حساب اجتناب کرد. مخصوصا در گذر زمان و پس از طی شدن دوره عشق رمانتیک، این برداشت ها افزایش پیدا می کنند. اما برای جلوگیری از خالی شدن حساب و بحرانی شدن وضعیت، باید دائما به این حساب واریزی داشته باشید. اگر فکر می کنید انجام دادن کارهای رمانتیک از شما گذشته است باید بدانید با برداشت هایی که در طی زمان رخ می دهد بالاخره روزی این حساب خالی می شود. کارهای کوچک همیشه ذخیره ای برای روزهای مبادای شما خواهند بود، از آن ها غافل نشوید.

وضع قوانین در خانواده

اغلب افراد این تصور را دارند که رابطه ای ایده آل است که نیازهایشان بدون آن که بیان کنند برآورده شود. در چنین روابطی باید بگویم احتمال شکست زیاد است. هر رابطه خوبی، نیازمند کوشش دو طرفه زن و مرد برای بهبود رابطه، وضع قوانین دو طرفه با توافق همدیگر و تعهد به یکدیگر می باشد. اول از همه شما باید خوب خود را بشناسید. نقاط قوت و ضعف، خواسته ها و توقعاتتان را شناسایی کنید. در مورد آن ها با همسر خود صحبت کنید. دوم اینکه تفاوت های همسر خود را پیدا کنید. دست از تغییر دادن او به شکل بنیادین بردارید. سعی کنید همدیگر را همان طور که هستید بپذیرید. اهمیت خانواده ای که تشکیل داده اید شاید برای شما مشخص نباشد، اما با گذر زمان ممکن است متوجه تاثیر چهارچوب ارتباطتان بر زندگی خود شوید.

رابطه زناشویی با همسر

برای همدیگر وقت بگذارید، مسائل مهم را شناسایی کنید و به آن ها بپردازید. برخی مسائل در زندگی هستند که اضطراری می باشند، مانند مریضی فرزندتان. اما برخی مسائل از اهمیت بسیاری برخوردارند که مهم ترین آن ها رابطه زناشویی تان است. بنابراین به خاطر مسائل اضطراری، مسائل مهم را در اولویت پایین نگذارید. برای با هم بودن باید برنامه ریزی کنید و گرنه در سیل زندگی روزمره غرق می شوید و یادتان می رود برای هم وقت بگذارید. یک بعد ازظهر را برای خودتان دو نفر خالی کنید. یا یک سفر دو نفره برای خودتان ترتیب دهید. سرگرمی های مشترک پیدا کنید و هر از گاهی به آن ها بپردازید. زوج هایی که می توانند با هم بازی کنند، بیشتر کنار هم می مانند، در نتیجه میزان رضایت زناشویی بالاتری راتجربه می کنند.

ارتباط کلامی با همسر

سبک ارتباطی خود را بشناسید و تفاوت آن را با سبک ارتباطی همسرتان مشخص کنید. گاهی اوقات همین تفاوت سبک علت اختلاف ها می شوید. سعی کنید جاهایی که حس می کنید به علت زبان متفاوتتان، اختلاف پیش می آید، مفاهیم و پیش فرض هایتان را تعریف کنید. هدفتان از صحبتی که می کنید را واضح بگویید و مبهم و ناقص حرف نزنید. به عبارت دیگر زبان مشترک بیافرینید. دعوا کردن را هم باید یاد بگیرید. برای حل اختلافات و بیان دلخوری ها، باید زمان و مکان مناسب را تشخیص دهید. مشکل را واضح بیان کنید. هدفتان را از بیان آن بگویید. مشخص کنید نهایتا چه می خواهید و بر سر چه چیزی قرار است توافق کنید. فراموش نکنید ازدواج قراردادی است که دو طرف باید در وضعیت برد-برد قرار گیرند.

شیمی عشق

اولین روزهای آشنایی، مغز تغییرات شیمیایی فوق العاده ای می کند. دوپامین (ماده شادی آور) مغز به نحو چشمگیری بالا می رود و سروتونین به نحو چشمگیری پایین می آید. این تغییر حالات باعث تغییرات روحی، خلقی و عاطفی و رفتاری می شود. در طول زمان، این دوپامین و سروتونین به وضع ثابتی می رسند  اما چیزی که به رابطه غنا می دهد، اکسی توسین می باشد. اکسی توسین بعد از هر نوازش، آغوش کشیدن، بوسه و رابطه جنسی و به ارگاسم رسیدن ترشح می شود. این هورمون باعث پیوند زوج می شود. پس اگر می خواهید صمیمیت فیزیکی تان را افزایش دهید، اکسی توسین را فراموش نکنید.

در نهایت توجه داشته باشید رعایت نکات همسرداری و حفظ ارتباط با کیفیت کار آسانی نیست. مشکلات خانوادگی، مسایل مربوط به تربیت فرزندان، ابتلا به بیماری، کژکاری های جنسی و خیلی از موضوعات دیگر از جمله مسایلی هستند که نیازمند صرف وقت و گاهی مراجعه به یک متخصص می باشند. با کمک مشاوره خانواده و مشاوره جنسی از پیشروی بسیاری از مسایل جلوگیری می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روابط عاطفی و زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع ارتباط صحیح با همسر


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد