سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مواد مخدر شیر مادر

تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر چیست؟ امروزه سوءمصرف مواد مخدر در بسیاری از جوامع یکی از معضلات عمده بهداشتی به شمار می‌رود. از این‌رو خطرات سوءمصرف مواد مخدر گروه‌های مختلفی از جمله زنان باردار را در معرض تهدید قرار داده و عوارض و پیامدهای ناخواسته‌ای را بر مادر و جنین به جا می‌گذارد. مصرف مواد در دوران بارداری و  ترک اعتیاد مباحثی هستند که مادران نباید از آن‌ها به سادگی بگذرند؛ چرا که اعتیاد در دوران حاملگی از طریق خون و پس از زایمان از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود. برای اطلاع بیشتر از تأثیر مواد مخدر بر روی شیر مادر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید.

منبع: مواد مخدر شیر مادر

تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر

استفاده از مواد مخدر در طول دوران بارداری سبب می‌شود تا این مواد از طریق بند ناف و جفت، وارد خون جنین شده و به جنین در حال رشد آسیب برساند. علاوه بر مواد مخدر سایر مواد اعتیاد آور نیز می‌توانند بر روی جنین تأثیر بگذارند. سوءمصرف مواد در دوران حاملگی ممکن است منجر به مرگ نوزاد، متوسط وزن پایین هنگام تولد، زایمان پیش از موعد، اختلال رشد داخل رحمی، اختلالات تکاملی و رفتاری نوزاد و سندرم محرومیت نوزاد شود. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

این نوزادان حتی بعد از تولد نیز همچنان در معرض خطر جدی هستند زیرا از مادرانی شیر می‌خورند که معتادند (این مواد از طریق شیر نیز منتقل می‌شود) علاوه بر این تغییرات روحی-روانی، جسمی و محیطی ناشی از مواد در مادران شیرده بر نحوه، میزان و کیفیت شیردهی آن‌ها مؤثر است. برای آگاهی بیشتر از مواد مخدر کلیک کنید. 

انتقال اچ ای وی و ایدز از طریق شیر مادر 

تزریق موادی نظیر هروئین و استفاده از سرنگ‌های آلوده، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ایدز را افزایش می‌دهد. شیر مادر دارای ویروس اچ آی وی به‌خصوص در 6 ماه اول نوزادی، بیشترین خطر ابتلای کودک به این بیماری را دارد. برای کسب اطلاعات در زمینه دوران بارداری کلیک کنید. 

تاثیر مواد مخدر مختلف بر شیر مادران

مواد مخدر متفاوت، تأثیرات متفاوتی بر شیر مادران می‌گذارند. با این وجود به نظر می‌رسد که منافع شیر مادران معتاد یا در حال ترک، از مضرات آن بیشتر است. اگر مادر مصرف کننده دائمی برخی از این مواد باشد، باید شیردهی خود را قطع کند.

اگر مصرف آن در حد زیادی نباشد، بهتر است مادر با رعایت نکات بهداشتی به کودک خود شیر دهد. زیرا شیردهی نه تنها برطرف کننده نیازهای جسمانی نوزاد است بلکه باعث ایجاد یک رابطه عاطفی و دلبستگی بین مادر و نوزاد می‌شود. در ادامه تأثیر مواد مختلف بر شیر مادران و پاسخ به این سوال که آیا مادر معتاد به کودک خود شیر بدهند یا خیر شرح داده شده است. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه دلبستگی کلیک کنید. 

1. تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر | متادون

مادرانی که در حال ترک هستند و از متادون استفاده می‌کنند، بهتر است که شیر دادن خود را قطع نکنند. تأثیر متادون حدود 2 تا 4 ساعت در شیر مادر می‌ماند و طبق تحقیقات باعث تغییر کیفیت شیر نمی‌شود. اگرچه این نوزادان دارای هشیاری پایین‌تر و بی‌قراری‌اند و سخت‌تر تغذیه می‌کنند اما با این وجود بهتر است شیردهی ادامه یابد. برای آگاهی بیشتر در زمینه  ترک متادون کلیک کنید. 

2. مسکن‌ها 

مسکن‌ها که در طبقه مواد افیونی قرار دارند، اگر در دوران شیردهی به صورت خودسرانه و بدون توجه به دستورات پزشک مصرف شوند، می‌توانند تأثیرات بسیار مخربی روی کودک بگذارند. وارد شدن مسکن‌ها به شیر مادر در اکثر موارد منجر به ابتلای کودک به اختلالاتی نظیر افسردگی می‌شود. اگر در دوران شیردهی دچار دردهای شدیدی هستید، برای مصرف ایمن‌ترین داروهای مسکن حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

3. مصرف زیاد الکل

حتی مقادیر اندک مصرف الکل قبل از شیر دادن بسیار خطرناک بوده و ممکن است منجر به تأخیر تکامل حرکتی شود. به طور کلی 2 تا 24 ساعت بعد از مصرف الکل نباید به کودک شیر داد و قبل از شیر دادن نیز، باید یک‌بار شیر مادر را دوشید و دور ریخت تا اثر الکل بر آن به طور کلی از بین برود. اگرچه برخی اوقات از مصرف‌کنندگان دائمی الکل خواسته می‌شود به هیچ وجه به کودکان خود شیر ندهند و شیردهی برای آن‌ها ممنوع است.

همچنین مادرانی که دوران حاملگی خود به صورت مزمن الکل مصرف می‌کنند، ممکن است صاحب نوزادانی با سندرم جنینی الکلی شوند. کم بودن وزن، ظاهر عجیب و غیر طبیعی، قد کوتاه، کوچک بودن سر، ناهماهنگ بودن اعضای بدن، هوش کم، نارسایی در بینایی و شنوایی و مشکلات رفتاری از نشانه‌های این سندروم هستند. این نوزادان داری عقب‌ماندگی‌های جسمانی در قبل و بعد از تولد نیز می‌باشند. برای کسب اطلاع بیشتر از سندرم جنینی الکلی کلیک کنید. 

4. تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر |ریتالین و آمفتامین

ریتالین و آمفتامین در طبقه مواد محرک قرار دارند و حدود 24 تا 48 ساعت در شیر مادر باقی می‌مانند. مادرانی که این مواد را مصرف می‌کنند در شیر دادن باید محدوده زمان تاثیرگذاری ماده را رعایت کنند. ریتالین می‌تواند باعث بی‌قراری، بی‌خوابی و ناآرامی نوزاد شود. آمفتامین نیز اثرات مشابهی ایجاد می‌کند و بعد از مصرف آن، حدود 2 روز باید شیردهی قطع شود. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه مواد محرک کلیک کنید. 

5. کوکائین

کوکائین نیز ماده‌ای محرک است و 48 ساعت در شیر مادر می‌ماند و می‌تواند باعث آسیب به مغز و سیستم عصبی، دستگاه تنفسی، قلبی، روده‌ای، نخاع و بدشکلی دهان و دندان شود. در صورت شیر دادن مادران کوکائینی، نوزادان آن‌ها نیز معتاد به کوکائین شده و می‌توانند دچار سندرم محرومیت از دارو (در صورت نرسیدن کوکائین به آن‌ها) مانند شیر نخوردن، تشنج، ضعف ماهیچه‌ها، درجه حرارت غیرطبیعی و تغذیه ضعیف شوند.

6. تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر |هروئین

هروئین اگر چه به مقدار کمی در شیر مادر ترشح می‌شود اما به شدت بر نوزاد تأثیر می‌گذارد و تأثیرات طولانی مدتی دارد. شیردهی برای این مادران معتاد ممنوع است. نوزادان مادران هروئینی باید حدود 7 روز در بیمارستان نگهداری شوند و معمولاً دچار زودرسی نیز هستند. برای کسب اطلاع در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید. 

7. کراک

در مادران کراکی نیز شیر دادن ممنوع است و در صورت شیر دادن به کودک خود، نوزاد ممکن است دچار کمبود وزن، دارای انواع نقایص و کاهش رشد بدنی و مغزی شود. هوش این نوزادان نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و ممکن است در آینده دچار اختلالات شناختی، اجتماعی و مشکلات تحصیلی شوند. برای اطلاع بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید. 

8. ماری جوانا

استفاده اندک از ماری جوانا تأثیر بسیار کمی بر شیر مادر دارد. ولی مصرف مزمن آن، باعث آسیب رسیدن به نوزاد و همچنین کاهش شیر مادر می‌شود. نتایج حاصل از تحقیقات بر روی حیوانات، حکایت از آن دارد که شیر خوارانی که از طریق شیر مادر با ماری جوانا آلوده می‌شوند، در سلول‌های مغزی آنان تغییراتی به وجود می‌آید. ماری جوانا می‌تواند باعث ایجاد حالت خواب آلودگی، عدم تمایل به شیر خوردن و کاهش وزن در نوزادان شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد نوازدان کلیک کنید. 

نکات مهم در مورد تأثیر اعتیاد به مواد مخدر بر شیر مادر

در نهایت باید گفت که مصرف این مواد در دوران شیردهی باعث افزایش احتمال سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار می‌شود و آن‌ها را مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها می‌کند. هم‌چنین اعتیاد نوازدان نیز در بسیاری از موارد به دلیل تغذیه از شیر مادر مصرف کننده مواد اتفاق می‌افتد. مادرانی که قادر نیستند مصرف این مواد را ترک کنند، باید به شیردهی خود پایان دهند.

نقش خانواده در ترک اعتیاد حائز اهمیت است، با دریافت مشاوره خانواده می‌توان این مسیر را سهل‌تر نمود. مصرف مواد در کنار آسیب‌های جسمانی که برای نوزاد به همراه دارد، بر هوشیاری، قوه فکر و قضاوت مادران تأثیر می‌گذارد و توانایی مراقبت همه جانبه و بی‌دریغ آن‌ها از نوزاد خود را از بین می‌برد. بنابراین اگر به فکر سلامت و آینده نوزاد خود هستید، بهتر است تصمیم به ترک اعتیاد این مواد بگیرید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه نقش خانواده در ترک اعتیاد و مشاوره خانواده کلیک کنید. 

سوالات متداول

-علائم نوزاد معتاد چیست؟

از علائم اعتیاد نوزاد می‌توان به گریه‌های شدید و غیرطبیعی، تب یا دمای بدن بسیار پایین، خواب زیاد، لرزش و تشنج، اسهال و استفراغ و تحریک پذیری اشاره کرد.

-چگونه می‌توان نوزاد معتاد را ترک داد؟ 

برای ترک نوزاد معتاد از روش‌های دارویی و غیردارویی در کنارهم استفاده می‌شود. از داروهای موثر در ترک اعتیاد نوزاد می‌توان به مورفین اشاره کرد. توجه داشته باشید که ترک اعتیاد نوزاد به هیچ وجه نباید در خانه و خودسرانه انجام شود و اینکار حتما باید تحت نظارت یک پزشک متخصص صورت گیرد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد مادر و نخوه درمان آن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

منبع: مواد مخدر شیر مادر


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد