سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بیماری سوزاک | علائم، نشانه ها و درمان

بیماری سوزاک یک بیماری مقاربتی و ناآشنا برای مردم می باشد. بیماری سوزاک نسبتا شایع بوده و علائم و نشانه های مشخصی دارد. علائم آن معمولا چند روز بعد از رابطه جنسی خود را نشان می دهند و نهایتا باعث درد و نگرانی فرد مبتلا می شوند. درمان و تشخیص بیماری سوزاک توسط پزشک صورت می گیرد و با دارو قابل حل می باشد. اما سوزاک چه تاثیری بر روابط و روان افراد دارد؟ در این مقاله درباره علائم، علل، درمان و پیشگیری بیماری سوزاک صحبت کرده ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بهداشت جنسی  می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

بیماری سوزاک

سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی شایع می باشد که راه انتقالش رابطه جنسی می باشد. در واقع عامل بیماری سوزاک عفونت ناشی از باکتری ((نایسریا گونوره آ)) می باشد. این بیماری دستگاه تناسلی زن و مرد، مجرای ادراری، چشم، مقعد، گلو و چشم را می تواند درگیر کند. این بیماری از هرگونه تماس جنسی منتقل می شود یا از طریق تماس نقاط بدن با ترشحات آلوده فرد بیمار.

 

علت ابتلا به بیماری سوزاک

بیماری سوزاک در افرادی که روابط جنسی پیچیده و با شرکای جنسی متعدد دارند، بیشتر دیده می شود. در واقع یکی از عواملی که احتمال ابتلا را بالا می برد بی بند و باری جنسی و عدم رعایت بهداشت جنسی می باشد. خیانت به همسر و روابط مثلثی از جمله شرایطی هستند که خطر افزایش و شیوع بیماری را بیشتر می کنند.

 

علائم بیماری سوزاک

علائم این بیماری معمولا بعد از 2 تا 14 روز پس از تماس با عفونت ظاهر می شود. در میان مبتلایان به بیماری سوزاک تنوعی از علائم دیده می شود. تاجایی که ممکن است برخی افراد مخصوصا زن ها هیچ نشانه ای نداشته باشند و برخی دیگر نشانه های شدیدی را تجربه می کنند.

علائم سوزاک در زنان شامل موارد زیر می شود:

 • تغییر ترشحات واژن خارج از حالت طبیعی، به صورت تغییر رنگ و تغییر در غلظت
 • تکرر ادرار و سوزش و درد هنگام ادرار کردن
 • گلو درد
 • درد دخول در هنگام رابطه
 • تب
 • درد شکمی
 • تغییرات در پریود و سنگین شدن آن

بسیاری از خانم ها علائم را به شکل واضح ندارند یا به شکل خفیف تری آن را تجربه می کنند. در واقع همین مسئله باعث می شود که فرد متوجه بیماری مقاربتی اش نشود و آن را به شریک یا شرکای جنسی اش منتقل کند. علائم گفته شده به شکل مشابه در مردان هم وجود دارند. علائم در مردان عبارتند از:

 • تکرر ادرار
 • خروج ترشحات چرک مانند از آلت
 • تورم و درد آلت و بیضه ها
 • گلو درد

 

عوارض بیماری سوزاک

این بیماری به راحتی به شریک جنسی منتقل می شود و اگر درمان نشده باقی بماند، می تواند به مجاری ادرار، بیضه ها، رحم و روده گسترش پیدا کرده و به آن ها آسیب بزند. یکی از عوارض این بیماری گسترش یافتن آن به سایر قسمت های بدن می باشد که به التهاب مفاصل منجر می شود. التهاب رحم، لوله های تخمدان، لگن و سایر نواحی می تواند در نهایت به نازایی یا حاملگی خارج از رحم منجر می شود. در صورت تماس مستقیم با ترشحات آلوده، چشم می تواند درگیر شود که در صورت ادامه یافتن خطرناک بوده و منجر به نابینایی می گردد. مواجهه با چنین عوارضی برای فرد ممکن است ناراحتی های روانی ایجاد کند. دریافت مشاوره روانشناسی جهت کنار آمدن با عوارض بیماری سوزاک بهبودی را تسریع می بخشد.

 

تشخیص بیماری سوزاک

در صورت وجود ترشحات مشکوک و علائم گفته شده، باید به پزشک مراجعه کنید. تشخیص نهایی بیماری در گرو نظر تخصصی پزشک و آزمایشات پزشکی مربوطه می باشد. راه های مختلفی برای تصدیق تشخیص وجود دارد. مثلا نمونه گیری از ترشحات و آزمایشات میکروسکوپی روی آن ها از طریق رنگ آمیزی یا کشت ترشحات. زمان واگیر این بیماری می تواند تا چند ماه باشد ولی با شروع درمان واگیری آن خاتمه پیدا می کند.

 

درمان بیماری سوزاک

درمان این بیماری حتما باید توسط پزشک و تجویز آنتی بیوتیک ها صورت گیرد. در واقع هیچ درمان خانگی برای آن وجود ندارد و بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا با تعیین دوز مناسب، درمان را برای شما شروع کند. اکیدا توصیه می شود از خود درمانی بپرهیزید و درمان را تا آخرین دوز دارو ادامه دهید. در صورت بارداری و شرایط خاص دیگر ممکن است درمان با آنتی بیوتیک های دیگری ادامه پیدا کند.

 

پیشگیری از بیماری سوزاک

از آنجایی که مهم ترین راه انتقال بیماری سوزاک، تماس جنسی است؛ پس بهتر است برای پیشگیری از آن از یک رابطه جنسی ایمن بهره برد. اگر احیانا مبتلا هستید یا مشکوک به مبتلا بودن، از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید مگر اینکه درمانتان را تحت نظر پزشک شروع کرده باشید. استفاده از کاندوم در روابط جنسی بالا برنده بهداشت جنسی و پیشگیری کننده از بیماری های مقاربتی می باشد. روابط جنسی متعدد فرد را در معرض خطر ابتلا و انتقال این بیماری قرار می دهد. چند همسری و روابط ناپایدار احتمال ابتلا را بالا می برند بنابراین روابط متعهدانه بهداشت جنسی را بالا می برند. پرهیز از روابط جنسی مقعدی و سکس ضربدری جهت پیشگیری مفید است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بهداشت جنسی  می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبعبیماری سوزاک | علائم، نشانه ها و درمان


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد