سفارش تبلیغ
صبا ویژن

زمان و راهکارهایی برای جدا خوابیدن کودک

پرورش دادن کودک برای پدر و مادر چالش های زیادی به همراه دارد. والدین در هر دوره رشد کودک با مسائل مختلفی در مورد غذا خوردن، خوابیدن، رعایت کردن بهداشت، سلامت و ... روبرو می شوند. یکی از سوال هایی که والدین با آن مواجه اند این است که زمان مناسب برای جدا خوابیدن کودک چه زمانی است؟ از یک طرف والدین نگران ایمنی و سلامت کودک هستند از طرف دیگر می خواهند تربیت کودک به درستی انجام شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره کودک و خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 


از چه سنی کودک را جدا بخوابانیم؟

زمان جدا کردن محل خواب نوزاد برای کودکان مختلف متفاوت است و بسته به ویژگی های نوزاد، میزان اضطراب یا آسیب پذیری و الگوهای رفتاری مادر دارد. بر اساس آکادمی روانپزشکی کودک آمریکا به دلیل اینکه کودک در ماه های اول نسبت به برخی خطرات آسیب پذیرتر است، بهتر است نوزاد تا یکسال و یا حداقل 6 ماه در اتاق پدر و مادر و یا نزدیکی آن ها بخوابد، اما در تخت جدا باشد. از دلایل این آکادمی نیاز کودک به شیر خوردن، یا عوض شدن پوشک در طول شب است که اگر نزدیک تر باشد بهتر اتفاق می افتد. دلیل دیگر این که احتمال مرگ ناگهانی نوزاد در زیر 6 ماه بیشتر است و کودکانی که در اتاق جدا یا دورتر بخوابند احتمال خواب عمیق و آسیب پذیری به این مساله در آن ها بیشتر می شود.

بر اساس مطالعات جدیدتری که صورت گرفته، نوزادانی که پیش از 4 ماهگی در اتاق جدا خوابانده شده اند، حدود 40 دقیقه خواب طولانی تر در شب داشته اند. نوزادانی که بعد 4 ماهگی تا 9 ماهگی جدا خوابیدند، حدود 26 دقیقه خواب طولانی تری نسبت به نوزادانی که در 9 ماهگی هنوز کنار پدرو مادر می خوابیدند داشتند. این اثرات طولانی مدت بودند. حتی کودکان 2.5 ساله که کنار والدین می خوابیدند خواب کوتاه تری از کودکانی که زودتر محل خوابشان جدا شده بود داشتند. این یافته ها نشان داد که توصیه آکادمی روانپزشکی کودک آمریکا مبنی بر جدا نکردن اتاق کودک تا 1 سالگی طولانی تر از حد نیاز بوده است. به تعویق انداختن جدا کردن محل خواب کودک می تواند اضطراب در مورد خواب را در کودک بیشتر کند و خواب او را بیشتر مختل نماید. بنابراین بهتر است محل خواب کودک خیلی دیر جدا نشود زیرا در این صورت فرایند جدایی می تواند سخت تر باشد.

 

تاثیر محل خواب بر احساس ایمنی کودک:

از آنجایی که 6 تا حدود 18-24 ماهگی برای نوزادان دوره بسیار حساسی برای ایجاد احساس ایمنی در کودک است و به دلیل تحول اضطراب جدایی در این دوره، کودک نسبت به جدا شدن از والدین آسیب پذیرتر است، بهتر آن که اگر تا قبل از 6 ماهگی محل خواب نوزاد جدا نشد، این جدایی یکباره در این دوره اتفاق نیافتد. تا حدود 18 ماهگی به تعویق انداخته و به تدریج انجام دهید. زیرا جدایی ناگهانی دراین دوره می تواند کودک را نسبت به اختلالات اضطرابی به خصوص اضطراب جدایی آسیب پذیر کند.

به طور کلی ایده آل این است که کودک تا حدود 2 سالگی از والدین جدا بخوابد. اما توجه به این نکته مهم است که زمان مناسب جدا خوابیدن کودک علاوه بر روش های تربیتی، به خود کودک هم بستگی دارد. برخی کودکان به طور کلی زودتر آرام شده و راحت تر می خوابند. برخی کودکان بیشتر ناآرامی و گریه می کنند و جدا بودن از والد برایشان سخت تر است. بهتر است برای جدا خواباندن کودک به شرایط روانی کودک کاملا توجه شود.

مشکلات جدا خوابیدن کودکان

اگر جدایی محل خواب کودک تا 2 سالگی اتفاق نیافتد، احتمالا مشکلی قابل بررسی وجود دارد و بهتر است در صورتی که در جدا کردن موفق نیستند با یک مشاوره خانواده مشورت کنند. دلایل مختلفی میتواند در جدا خوابیدن کودک مشکل ایجاد کند:

  • برخی کودکان اضطراب جدایی دارند. در مورد این کودکان جدا کردن ناگهانی یا تحت فشار می تواند اضطرابش را بیشتر کند. برای این کودکان باید جدا خوابیدن کودک به صورت تدریجی با در نظر گرفتن شرایط کودک باشد.
  • گاهی والدین اتاق کودک را تبدیل به فضایی برای تنبیه می کنند و به این ترتیب کودکان از محیطشان فراری می شوند.
  • گاهی ترس و کابوس های شبانه کودک باعث می شود که از تنها خوابیدن دوری کنند. دیدن برخی فیلم ها که مناسب مراحل رشدی آن ها نیست می تواند این ترس ها را بیشتر کند. در این موارد والدین باید علت ترس ها را شناسایی و برای حل آن اقدام کنند.
  • در برخی موارد وابستگی و مشکل در جدا خوابیدن کودک به دلیل وابستگی خود والد است. در واقع خیلی اوقات مادران وابستگی متقابل به کودک دارند و دور شدن از کودک آن ها را شدیدا دچار اضطراب می کند. معمولا این حس به کودک انتقال پیدا می کند و والدین بدون آنکه بدانند وابستگی کودک را بیشتر می کنند.
  •  

راهکارهایی برای کمک به جدا خوابیدن کودک 

برای جدا خوابیدن کودک همانطور که گفته شد بهتر است تدریجی باشد، در اینجا به برخی راهکارها که این جدایی را راحت تر میسر می کند اشاره کرده ایم:

  • مدتی در اتاق خواب او حضور داشته باشید تا به خواب برود.
  • سعی کنید از خوابیدن در کنار کودک اجتناب کنید. بهتر است کنارش بنشینید و قصه ای بگویید تا بخوابد.
  • اگر کودک دوست داشت می توانید عروسک خاص یا پتویی را به او بدهید تا با داشتن آن احساس ایمنی کند.
  • اگر ترس از تاریکی کودک مانع است، تا حدی نور به فضا بدهید. همچنین در طول روز در اتاقش بیشتر با او بازی کنید تا اتاقش محیط امن و جالبی برایش باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره کودک و خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبعزمان و راهکارهایی برای جدا خوابیدن کودک

 


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد