سفارش تبلیغ
صبا ویژن

روش های پیشگیری از بارداری

 

استفاده از روش های مناسب پیشگیری از بارداری برای برقراری یک رابطه جنسی با کیفیت و دوری از عوارض ناخواسته اهمیت به سزایی دارد. امروزه افراد در بازار با انواع روش های پیشگیری از بارداری مواجه  هستند. هر کدام از این روش ها دارای معایب و مزایایی است. اطلاع از ویژگی های هر یک از روش های پیشگیری به زوجین برای انتخاب بهترین گزینه یاری می رساند. روش های جلوگیری در روابط جنسی قبل ازدواج اهمیت بیشتری برای افراد پیدا می کنند. چرا که در صورت بارداری فرد مجبور به تحمل فشار های روانی زیاد یا مجبور به سقط جنین می شود. در این مقاله به اختصار درباره انواع روش های پیشگیری از بارداری صحبت کرده ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

پیشگیری از بارداری

روش های متنوعی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد. هر زوجی با توجه به اولویت ها و شرایط خود مبادرت به استفاده از یکی از آن ها می کند. هر روش پیشگیری از بارداری مزایا و معایب مرتبط با خود را دارد. در هر کدام درصد خطایی برایبارداری ناخواسته وجود دارد. در واقع شما برای اینکه روش مناسبی برای پیشگیری انتخاب کنید، باید با توجه به میزان خطر حاملگی هر کدام و مزایا و معایبشان تصمیم بگیرید. البته در صورت داشتن شرایط خاص مشورت با پزشک ضروری به نظر می رسد.

90درصد زنانی که به لحاظ جنسی فعال هستند، اگر طی یک سال از هیچ روش پیشگیری استفاده نکنند، باردار می شوند. قطعی ترین روش برای پیشگیری از بارداری، نداشتن رابطه جنسی است که مشخصا این روش، روش مناسبی نمی باشد. 

 

روش های پیشگیری از بارداری

روش های پیشگیری از بارداری به چند دسته کلی تقسیم می شوند. روش های انسداد کردن، روش های هورمونی، روش ها و ابزار های درون رحمی و دیگر روش های پیشگیری برای جلوگیری از بارداری وجود دارند.

روش های انسداد کردن

روش های انسداد کردن، روش هایی هستند که مانع رسیدن اسپرم به تخمک می شوند. این روش ها خود شامل موارد زیر هستند:

 • کاندوم مردانه: کاندوم های مردانه که عموما از لاتکس ساخته می شوند بیشتر از 80 درصد در پیشگیری از بارداری موثر هستند. علاوه بر این مانع انتقال عفونت های جنسی را هم می شوند.

روش استفاده ازکاندوم مردانه: کاندوم را باید روی آلت در حالت نعوظ کشید و با فشار دادن آن هوای داخل آن را خارج کرد. سپس کاندوم را تا انتهای آلت باز کرد. بعد از اتمام رابطه جنسی و انزال با نگه داشتن قسمت پایین کاندوم، آلت را از واژن خارج کنید و کاندوم را دور بیندازید.

اگر به لاتکس حساسیت داشته باشید، نوعی از کاندوم برای کسانی که به آن حساس اند، ساخته شده است. همچنین در صورت استفاده از لوبریکانت ها، دقت کنید با جنس کاندوم سازگار باشد و کاندوم را حین رابطه جنسی پاره نکند.

 • کاندوم زنانه: کاندوم زنانه مشابه کاندوم های مردانه هستند، تقریبا 79 درصد قدرت پیشگیری دارند.
 • دیافراگم: دیافراگم یک ابزار انسداد ورود اسپرم است که داخل واژن قرار می گیرد و هر بار قبل استفاده از اسپرم کش روی آن استفاده می شود. استفاده از دیافراگم و اسپرم کش تقریبا 90 درصد احتمال بارداری را کاهش می دهد.

روش استفاده از دیافراگرم: فرد دیافراگم را ساعاتی قبل از رابطه جنسی در واژن قرار داده و تا 6 ساعت بعد از رابطه جنسی باید در واژن نگه دارد ولی بعد از 24 ساعت حتما باید خارج شود.

 • کلاهک رحم: کلاهک رحم یک کاپ سلیکونی است که در انتهای واژن قرار می گیرد. در واقع این کلاهک دهان? رحم را می پوشاند تا اسپرم به تخمک ها نرسد. این روش بین 70 تا 85 درصد از بارداری پیشگیری می کند.
 • اسفنج ضد بارداری: اسفنج ضد بارداری که حاوی اسپرم کش است مانند کلاهک انتهای واژن جای داده می شود تا مانع رسیدن اسپرم به رحم بشود. استفاده از اسفنج بین 76 تا 88 درصد قدرت پیشگیری دارد.
 • اسپرم کش: اسپرم کش یک ماده شیمایی است که اسپرم را غیرفعال می کند. میزان تاثیر اسپرم کش 71 درصد می باشد.

روش استفاده از اسپرم کش: اسپرم کش ها حداقل 10 دقیقه قبل از رابطه جنسی باید در واژن استفاده شوند و برای 60 دقیقه موثر باقی می مانند.

روش های هورمونی

روش های هورمونی روش هایی هستند که باروری زنان را متوقف می کنند. باروری در واقع آزاد شدن تخمک از تخمدان است. این شکل از پیشگیری تاثیری در پیشگیری از عفونت های جنسی ندارد.

 • قرص های ضد بارداری: این قرص ها یکی از روش های رایج در میان مردم برای پیشگیری می باشند. قرص های ضد بارداری انواع مختلفی دارند و تا حدود 95 درصد قدرت پیشگیری از بارداری دارند.

برخی قرص های ضدبارداری شامل استروژن و پروژستین می باشد. این قرص ها به شکل روزانه و مطابق با راهنمای داخل جعبه مصرف می شوند. برخی از قرص های داخل پک، بدون هورمون هستند که باعث می شوند سیکل ماهیانه ادامه پیدا کند.

انواع دیگر قرص های ضد بارداری، قرص هایی است که فقط حاوی پروژستین بوده و فرد باید هرروز راس ساعت مشخصی آن را مصرف کند. در این حالت ممکن است سیکل ماهیانه از نظم و حالت عادی اش خارج بشود.

 • پچ های پوستی(چسب): این روش از پیشگیری اگر صحیح انجام شود تا 99 درصد قدرت پیشگیری از بارداری دارد. چسب های پیشگیری در قسمت های مختلف بدن می تواند کار گذاشته شوند. هر پچ برای 3 هفته در یک قسمت قرار داده می شود و سپس برای یک هفته برداشته می شود تا در آن زمان پریود اتفاق بیفتد.
 • تزریق: این روش پیشگیری توسط پزشک تجویز شده و هر 12 هفته یک بار استفاده می شود. اگر از این روش درست استفاده شود و تزریق ها به موقع باشد، قابلیت پیشگیری بالای 90 درصد می باشد.

نکته: زوج هایی که از روش ترزیق استفاده کرده اند، بعد از مدتی مایل به بارداری باشند، حدودا 10 ماه طول می کشد تا باروری به حالت نرمال باز گردد.

 • حلقه های واژنی: این روش پیشگیری از بارداری در صورت استفاد? صحیح بالای 99 درصد قابلیت پیشگیری دارد ولی در صورتی که خطاهای انسانی رخ دهد، 95 درصد می تواند موثر باشد. حلقه کوچک پلاستیکی برای 3 هفته داخل واژن قرار داده می شود تا هورمون هایی به داخل بدن آزاد کند و برای 1 هفته خارج می شود تا پریود اتفاق بیفتد.

ابزارهای داخل رحمی

این روش های پیشگیری از بارداری روش های طولانی مدت پیشگیری هستند. آن ها بالای 99 درصد قدرت پیشگیری از بارداری دارند. این روش ها هم مانند روش های هورمونی قدرت پیشگیری نسبت به بیماری های عفونی ندارند.

 • آی یو دی (IUD): آی یو دی ابزار کوچکی است که توسط پزشک داخل رحم قرار داده می شود و دو نوع هورمونی و مسی دارد. نوع هورمونی آن تا 5 سال داخل رحم می تواند باقی بماند. آی یو دی هورمونی به شکل کامل سیکل قاعدگی را از بین نمی برد بلکه از طریق زخیم تر کردن مخاط دهانه رحم مانع ورود اسپرم به رحم می شود. نوع مسی آن با تخریب اسپرمی که می خواهد وارد رحم شود جلوی بارداری را می گیرد و تا 10 سال داخل رحم باقی می ماند.
 • ایمپلنت ها: پزشک یا پرستار یک ایمپلنت به شکل میله را در بازوی فرد متقاضی قرار می دهد تا از بارداری جلوگیری کند. این ایمپلنت هورمون پروژستین را داخل بدن آزاد می کند که از تخمک گذاری جلوگیری می کند. این ایمپلنت ها بالای 99 درصد توانایی پیشگیری دارند و هر سه سال یکبار تعویض می شوند.

روش های دیگر پیشگیری از بارداری

روش های دیگری هم برای پیشگیری غیر از سه دسته گفته شده وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • برنامه ریزی خانوادگی طبیعی: در این روش با محاسبه چرخه قاعدگی زن، در دوره تخمک گذاری که احتمال بارداری هست، از رابطه جنسی اجتناب می شود. چنین روشی تا 76 درصد کارایی دارد.
 • پیشگیری اورژانسی: این روش که به آن قرص اورژانسی می گویند، در صورتیکه رابطه جنسی پر خطر رخ دهد و هیچ روش پیشگیری استفاده نشود یا مثلا کاندوم حین رابطه پاره بشود، استفاده می شود. برای اطلاع از روش های پیشگیری بعد از رابطه کلیک کنید.
 • استفاده از آی یو دی مسی: تا 5 روز بعد از رابطه پر خطر با استفاده از آی یو دی تا 99.9 درصد می توان جلوی بارداری را گرفت.
 • عقیم سازی: عقیم سازی هم در مورد زنان و هم مردان انجام می شود. عقیم سازی بالای 99 درصد قدرت پیشگیری از بارداری دارد. برای مردان عمل وازکتومی و زنان عمل بستن لوله رحم را انجام می دهند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

منبع: روش های پیشگیری از بارداری


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد