سفارش تبلیغ
صبا ویژن

راههای جلوگیری و کاهش سر دردهای مزمن ناشی از اضطراب و استرس

راههای جلوگیری و کاهش سر دردهای مزمن ناشی از اضطراب و استرس چیست ؟ اضطراب و استرس، احساس ترس و نگرانی و ناراحتی در واکنش به استرس که فشار وارده بر ذهن و جسم انسان است، ایجاد می شود. داشتن اضطراب و استرس در حد معمول ان برای غلبه بر چالش یا مواجهه با خطر خوب و مفید نیز می باشد ولی اگر مقدار آن به اندازه ای باشد که باعث اختلال در عملکرد و فعالیت های روزانه ی فرد بشود، باید برای کاهش و رفع آن از کمک پزشک استفاده کرد.

 

برای مشاوره تلفنی کاهش اضطراب و کنترل استرس می توانید از طریق تلفن ثابت با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

راههای جلوگیری و کاهش سر دردهای مزمن ناشی از اضطراب و استرس چیست ؟ اضطراب و استرس، احساس ترس و نگرانی و ناراحتی در واکنش به استرس که فشار وارده بر ذهن و جسم انسان است، ایجاد می شود. داشتن اضطراب و استرس در حد معمول ان برای غلبه بر چالش یا مواجهه با خطر خوب و مفید نیز می باشد ولی اگر مقدار آن به اندازه ای باشد که باعث اختلال در عملکرد و فعالیت های روزانه ی فرد بشود، باید برای کاهش و رفع آن از کمک پزشک استفاده کرد.

 

برای مشاوره تلفنی کاهش اضطراب و کنترل استرس می توانید از طریق تلفن ثابت با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 
 
احساس اضطراب و استرس که در زندگی روزانه ی اکثر افراد مشاهده می شود، می تواند باعث بروز علائمی نظیر تعریق دست و پا،لرزش دست، دل درد و ناراحتی های معده، دردهای عصبی، تیک عصبی، تنفس و ضربان قلب سریع، تکرر ادرار، تغییرات اشتها، سرگیجه و سنگینی سر و سردردهای مزمن و ازاردهنده ای مانند سردردهای تنشی و میگرن بشوند. همچنین اضطراب می تواند باعث بروز بیماریهای عصبی مانند ام.اس، تومور مغزی و سکته ی مغزی بشود.ممکن است سردردهای شدیدی در نتیجه ی استرس زیاد و عصبانیت بیش از حد رخ دهند که تشخیص علت این سردردها باید تنها توسط پزشک متخصص صورت بگیرد.

چگونه اضطراب و استرس باعث سردرد می شود؟

 سردردهای عصبی به 2 دسته ی حاد و مزمن تقسیم می شوند. اضطراب و استرس، گرسنگی و خستگی مزمن، ناراحتی عضلات گردن و عوارض جانبی برخی از داروها مانند مسکن های غیر تجویزی توسط پزشک،عفونت و الرژی و زیاده روی در مصرف بعضی از داروها می توانند منجر به سردردهای عصبی بشوند.

اضطراب و استرس باعث ایجاد فشارهای روانی مانند ترس و عصبانیت، مشکلات تمرکز و اختلال حافظه،گیجی و اختلال ادراک، بیقراری، خشم غیرمنطقی، خستگی و بیخوابی در فرد می شود. این فشارها گاهی به صورت سردردهای خفیف و گاهی شدید در قسمت پیشانی، جانب و پشت سر، پشت گردن و عضلات شانه میان استخوان های کتف بروز می کنند. زمانی که شما فشارهای روحی و روانی ،استرس، بدخوابی، بدغذایی، مشکلات بینایی و خستگی چشم، کار و فشار زیاد و تنش های عضلانی را تجربه می کنید،عضلات اطراف گردن و چشم ها منقبض شده و این گرفتگی و انقباض عضلانی به همراه فعالیت هورمون ها باعث ایجاد سردردهای عصبی در فرد می شود.

عوامل ایجاد استرس در زندگی انسان

عوامل بسیاری در زندگی هر انسانی دخیل می باشند که باعث ایجاد استرس و اضطراب برای او می شوند. از میان انها می توان به ازدواج، تولد نوزاد جدید، نفل مکان، ازدست دادن یک عزیز، ابتلا به یک بیماری یا جراحت،و شروع یک کار جدید اشاره کرد.همچنین، استفاده از مواد مخدر و محرک، الکل، و کافئین زیاد نیز باعث تشدید استرس و اضطراب در وجود انسان می شوند.استفاده از قرص های رژیمی و داروهای تیروئید و اسپری های اسم نیز علائم استرس را افزایش می دهند.

تکنیک های کاهش استرس و اضطراب

کنترل اضطراب و استرس در شادی و شادابی فرد و میزان موفقیت درمان های پزشکی او بسیار موثر است و لازم است برای کنترل و رفع ان بکوشیم.

تغییر در شیوه ی زندگی گذشته ی افراد می تواند باعث کاهش استرس و اضطراب بشود.استفاده از توصیه ها و تکنیک های زیر می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

1-رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته،اب زیاد بنوشید و از خوردن فست فودها اجتناب کنید.استفاده از مواد غذایی مانند اووکادو، موز، ماهی، هویج، ماست، شیرکم چرب، اسفناج، کلم بروکلی، اجیل، گوشت مرغ و بوقلمون، پرتقال، برگه زردالو، غلات،چای سبز، سیر، توت فرنگی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، کلم پیچ، پیاز و گردو برای کاهش استرس بسیار مفیدند.

2-مصرف کافئین، الکل و شکر را بسیار محدود کنید.

3-استراحت و خواب کافی داشته و زمانی را به مراقبه و گوش دادن به موسیقی دلخواهتان اختصاص دهید.

4-احساسات روزانه تان را یادداشت کرده و زمانی را برای تفریح و صحبت کردن با دوستان و افراد شاد در نظر بگیرید.

5-بطور منظم ورزش کرده و از پیاده روی در هوای ازاد و زیر نور خورشید لذت ببرید و تنفس عمیق را حتما تمرین کنید.

شناختن عوامل بوجود اورنده ی استرس و رفع انها مهمترین کار می باشد. ابتدا با تمرکز بر موضوعات دیگر و نادیده گرفتن مشکل به ارامش رسیده و راه حل منطقی ای می یابید.

راهکارهای درمان و تسکین سردردهای عصبی

1-مدیریت استرس توسط تکنیک های کنترل استرس مثل یوگا و مدیتیشن،تجسم سازی، ورزش،انجام کارهای مورد علاقه

2-ماساژ سر و حمام با رزماری و اویشن و مقداری روغن زیتون یا نارگیل

3-کمپرس سرد و دوش اب داغ

4-استفاده از سرکه ی سیب

5-مصرف نعناع فلفلی و چای نعنا

6-استفاده از تکنیک های رفتار درمانی شناختی برای کنترل استرس و کاهش سردرد

7-بهبود و اصلاح وضعیت بدن برای رفع تنش و گرفتگی عضلات که باعث سردرد می شود.

8-خسته نکردن چشم ها با ماساژ پلک ها

9-طب فشاری که مانند طب سوزنی ولی بدون سوزن بوده و با فشار دادن نقاط خاصی از سر باعث کاهش سردرد می شود.

10-مواجه سازی و حساسیت زدایی

11-دارو درمانی و استفاده از ضد افسردگی ها،عصاره ی گیاهی گل مینا، قرص منیزیم، مسکن و ضد دردهای حاوی کدئین و ارام بخش تحت نظر پزشک

 

برای مشاوره تلفنی کاهش اضطراب و کنترل استرس می توانید از طریق تلفن ثابت با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد.

 

 

 


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد