سفارش تبلیغ
ابزار بهینه سازی سایت
ابزار بهینه سازی سایت

تاثیر توهین و فحاشی بر روابط

اغلب ما می دانیم با توهین و فحاشی هیچ موضوعی حل نمی شود. با این حال در زمان عصبانیت خواسته یا ناخواسته به طرف مقابلمان توهین می کنیم. این روش ارتباطی نه تنها باعث حل مسئله نشده بلکه به مرور زمان متوجه می شویم نوع رابطه تغییر کرده و آنطور که انتظارش را داشتیم پیش نرفته است. ریشه اغلب دعواها و طلاق زوج ها بی احترامی به شان یکدیگر است. گاهی دوستان صمیمی و یا زوجین نیز به خاطر صمیمیت در رابطه به یکدیگر بی احترامی می کنند. این نوع روابط در بلند مدت ممکن است دچار آسیب شوند. توهین، فحاشی و خشونت کلامی همگی مفاهیمی هستند که در این مقاله درباره اثرات آن ها بر روابط، علل و راه های مقابله با آن صحبت خواهیم کرد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه  توهین و فحاشی در روابط می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منظور از توهین و فحاشی چیست؟

توهین به معنای خوار کردن، سبک داشتن، خفت و خواری است. توهین و فحاشی، یکی از ارکان خشونت کلامی است، در واقع می توان گفت همان خشم و تعارض‌های حل نشده و کهنه می باشد. در برخی جوامع امروزی به دلایل مختلف آستانه صبر و تحمل بسیاری از مردم به نسبت گذشته پایین آمده است. همین موضوع باعث شده افراد نسبت به مسائل زودتر واکنش نشان دهند. عصبانیت و عدم کنترل خشم مهم ترین عوامل شروع کننده توهین و پرخاشگری هستند. از طرفی کاهش سطح رفاه و نداشتن آرامش منجر به افزایش تنش می شود. به طوری که حتی کلام های خالی از توهین نیز بی احترامی تلقی می شوند.

 

علل توهین و فحاشی

ریشه فحاشی احساس حقارت و خودکم بینی است. یعنی زمانی که فرد احساس می کند در موضع ضعف است به بی احترامی روی می آورد. ناسزاگویی نوعی مکانیسم دفاعی در برابر شرایط بحرانی و ناکامی است. در رویکردهای مختلف علل متفاوتی برای فحاشی بیان شده است. مثلاً در دیدگاه روانکاوی فحاشی می تواند ناشی از عقده های سرکوب شده و ناکامی باشد. یعنی زمانی که فرد در رسیدن به اهداف و خواسته هایش احساس ناکامی کند شروع به توهین و بددهنی می کند.

یک دلیل دیگر برای توهین و بی احترامی یادگیری اجتماعی است. بچه ها، کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان اگر در محیطی قرار گیرند که لغزش های زبانی مرسوم باشد؛ به مرور روابط خود را این چنین پیش می ببرند.

فحاشی یک شیوه کنار آمودن با استرس و تنش است. توهین و فحاشی برای تخلیه خشم و تسکین استرس مثل گریه کردنعمل می کنند.

گاهی اوقات افراد از روی عادت فحاشی می کنند. گاهی نیز به منظور جلب توجه، شوخ طبعی و یا ایجاد احساس صمیمیت از برخی کلمات نامناسب استفاده می کنند.

فقدان مهارت های گفتگو یکی دیگر از دلایل فحاشی و پرخاشگری کلامی است. یادگیری مهارت های گفتگو و نحوه ایجادارتباط موثر برای برقراری یک رابطه به دور از تنش مفید خواهد بود.

 

توهین و فحاشی چه اثراتی بر روابط دارند؟

کلمات و گفتار قابل پاک کردن نیستند. به همین دلیل توهین و فحاشی می‌توانند تاثیر بسیار مخربی بر سلامت یک رابطه داشته باشند. وقتی یکی از طرفین با گفتار خود به شخص مقابل حمله می کند، جراحت‌ هایی ایجاد می شود. این جراحت ها فیزیکی و قابل مشاهده نیستند بلکه روحی و عاطفی هستند و تاثیرات عمیقی بر اعتماد به نفس طرف مقابل می گذارند. حتی ممکن است به افسردگی، مشکلات روحی و روانی، ناامیدی و افکار خودکشی منجر شود.

بحث لفظی و مشاجرات در همه روابط تا حدی وجود دارد. اما آنچه که مخرب است دعوا و مشاجره نیست، بلکه تمسخر، تحقیر، توهین و فحاشی است. تحقیر دائمی زوج ها توسط یکدیگر می تواند ضربه های جبران ناپذیری به زندگی مشترک آنها بزند و روز به روز باعث اختلاف ها و درگیری های بیشتری شود. تا جایی که حتی  ادامه زندگی مشترک آن ها غیرممکن شود. زیرا زمانی که در یک رابطه چنین اتفاقاتی می افتد دو نفر احساس بیگانگی و جدایی می کنند. در نهایت دیگر از آن حس اتحاد و همدلی خبری نیست. 

فردی که مورد تحقیر و بی احترامی قرار می گیرد به مرور احساس قربانی بودن، خشم و نفرت پیدا می کند. حتی ممکن است فرد در مقابل رفتارهای توهین آمیز و فحاشی، برای دفاع از خود شروع به پرخاشگری، قهر، تهدید و انتقام کند. اگر چرخه احترامی در خانواده دائم تکرار می شود بهتر است برای حل این مشکل به یک مشاوره خانواده مراجعه نمایند.

 

آیا بد دهنی جرم است؟

در جریان اختلافات خانوادگی، گاهی یکی از زوجین نسبت به فرد مقابل و اعضای خانواده او، شروع به فحاشی و توهینمی‌کند. اما نمی داند که ممکن است، این رفتار برای گوینده ایجاد مسئولیت کرده و کار او را به دادسرا بکشاند.

 ماده 608 قانون مجازات اسلامی به صراحت بیان می کند؛ توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، مجازاتِ شلاق تا 74 ضربه و جریمه نقدی در پی خواهند داشت.

 

راه حل چیست؟ چگونه از تحقیر و توهین در رابطه زناشویی جلوگیری کنیم؟

یک راه موثر برای پیشگیری از این قبیل مشکلات افزایش مهارت های ارتباطی می باشد. مهارت های ارتباطی خوب یکی از عوامل مهم در ایجاد احساس رضایتمندی در روابط است. مهارت هایی چون حل مسئله، کنترل احساسات، تصمیم گیری وکنترل استرس از جمله مهارت های ارتباطی هستند. افراد متاهل موظف اند روش های برقراری ارتباط صحیح با همسر خود را بیاموزند، نتیجتا کسب این مهارت ها موجب تقویت صمیمیت و تفاهم به جای دفاع و فاصله گرفتن می شود. تحقیقات نشان می دهد چنین افرادی، فشار خون پایین تری دارند و رضایتمندی آنها از زندگی زناشویی شان بیشتر است. در روابط موفق، همسران از بودن با هم و هم صحبتی با هم لذت می برند، می‌توانند افکار و احساسات خود را با هم در میان بگذارند و یکدیگر را درک کنند.

 

رفتار مناسب در مقابل توهین

به دنبال علت اصلی باشید. بهتر است رفتارهای توهین آمیز همسرتان را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار بهتر است رفتارها را همراه با پیش آیندها یعنی علت وقوع رفتار و پیامدها یعنی نتیجه رفتار و موقعیت، ثبت و یادداشت کنید.

گاهی با تغییر سبک زندگی و نوع ارتباط می‌توانید فرد را تحت تاثیر قرار دهید. تلاش کنید با بیان جملات و عباراتی او را به تفکر وا دارید، و فرد را به تدریج به انجام رفتارهای جدید عادت بدهید. سعی کنید حس حقارت را در همسرتان ایجاد نکنید، و در مقابل خودتان حس برتری طلبی نداشته باشید.

 

درمان و پیشگیری از بی احترامی و ایجاد فضای پر تنش

در اینجا به برخی از نکات جهت برقراری یک رابطه به دور از تنش اشاره کرده ایم. لازم به ذکر است با اجرای توصیه های زیر می توانید یک رابطه آسیب خورده را نیز بهبود ببخشید.

1- از کلمات دو پهلو و متلک استفاده نکنید: کلماتی که به همسرتان می فهماند، هیچ تلاشی نمی کند، رفتارش احمقانه است، چرند می گوید و غیره احساس ارزشمندی فرد مقابل را نابود می کند.

2- برچسب نزنید: برچسب زدن یعنی کل شخصیت و هویت کسی را زیر سوال بردن. در این موقعیت ها شما رفتار همسرتان را هدف قرار نداده اید، بلکه کل شخصیت او را هدف قرار داده اید. در این صورت به او می فهمانید که او آدم بدی است نه در این لحظه بلکه همیشه، که نتیجه آن از دست رفتن صمیمیت و اعتماد است.

3- پرهیز از سرزنش و اتهام زدن در قالب تو: همیشه دیر به خانه می آیی، تو اشتباه کردی، به کارت بیشتر از من علاقه داری، در صورتیکه گفتن کلماتی مثل، من در رنجم و باعث آن تو هستی بهتر است. به جای تو از مضمون من استفاده کنید. مثال: ((پیام من : وقتی نتونستی خودت را به مهمونی برسونی ناراحت شدم چون دوست داشتم کنارم باشی)). (( پیام تو: تو با نیامدنت به مهمانی خودت را خراب کردی)).

4- گذشته ها را مرور نکنید: گذشته ها دیگر هرگز باز نمی گردند. وقتی عصبانی هستید هرگز گذشته‌ های دور را زنده نکنید. خشم باعث می شود از گذشته به عنوان  یک اسلحه استفاده کنید و ناخواسته به رابطه تان آسیب بزنید.

5- مقایسه نکنید: مقایسه کردن چیزی را حل نمی کند، بلکه با این کار عملاً به همسرتان حمله کرده و خود را از داشتن یک ارتباط سالم با همسرتان محروم کرده اید.

6- پرهیز از تهدید: تهدید اساساً این پیام را منتقل می کند که تو بدی، من تو را مجازات می کنم. این پیام میتواند برای رابطه شما ویران کننده باشد.

7- بیان احساسات و افکار: احساسات خود را به شکلی موثر بیان کنید. از کلمات واضح و روشن استفاده کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه توهین و فحاشی در روابط می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  تاثیر توهین و فحاشی بر روابط


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد