سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ازدواج فامیلی | معایب و مزایای ازدواج فامیلی

شاید امروزه ازدواج فامیلی به شدت گذشته نباشد اما هنوز هم در برخی جوامع ازدواج فامیلی صورت می گیرد. براساس بررسی‌های انجام شده از سوی وزارت بهداشت، 3 تا 4 درصد نوزادانی که در کشورمان به دنیا می‌آیند، به یک بیماری ژنتیکی یا نقص مادرزادی مبتلا هستند. این در حالی است که احتمال تولد نوزاد مبتلا به بیماری ژنتیکی در ازدواج‌های فامیلی 2 برابر جمعیت کل می باشد. ‏در جوامع مدرن و پیشرفته از طریق آموزش، قشر جوان را از ازدواج های فامیلی منع می کنند. در کشورهای آسیایی هنوز ازدواج فامیلی مطلوب و رایج بوده و درصد زیادی از این نوع ازدواج به وقوع می پیوندد. جالب است بدانید ازدواج‌های‌فامیلی‌ در کشورهای‌ اروپایی‌ و شمال‌ آمریکا از نظر قانونی ممنوع‌ شده‌ و در سایر نقاط دنیا به‌ سرعت‌ رو به‌ کاهش‌ است‌.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج فامیلی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره9092305265  تماس بگیرید.

 

چرا خانواده ها ازدواج فامیلی را می پسندند؟

از مهمترین نگرانی های والدین ازدواج فرزندان با فرد مناسب است. یک دلیل مهم گرایش خانواده ها به ازدواج با بستگان، شناخت بیشتر و هم کفو بودن اقوام با یکدیگر است. اما آیا واقعاً این موضوع می‌تواند از آسیب‌ های احتمالی پیشگیری کند؟ آیا در ازدواج‌ های فامیلی میزان جدایی کمتر است؟ آیا ازدواج فامیلی موفق تر است؟ این نکته مهم است که اگر مهارتهای مهم زندگی را بلد نباشیم، چه با فردی که در خانواده و فامیل است و چه با غریبه ازدواج کنیم ولی نتوانیم با همسرمان و خانواده او درست رفتار کنیم، در هر صورت بازنده ایم.

در کشور ما هنوز هم برخی افراد و قومیت ها عقیده دارند که به هیچ عنوان با غریبه نباید وصلت کنند. جمله معروف عقد پسر عمو و دختر عمو را در آسمان ها بسته اند را همه شنیده‌اند. اما واقعاً چه چیزی کمک می کند شخصی ازدواج خوبی داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مهم‌ترین مسئله شناخت درست طرفین از یکدیگر است. شاید به همین دلیل خانواده ها فکر می کنند ازدواج فرزندشان با فامیل، که تصور می کنند شناخت خوبی نسبت به او و خانواده اش دارند مطمئن تر است و احتمال خوشبختی فرزندشان را بیشتر می کند.

 

مزایای ازدواج فامیلی

  • بهترین مزیت ازدواج فامیلی، آشنایی و تناسب خانوادگی طرفین است.
  • هماهنگی فرهنگ و رسوم خانوادگی، تناسب ارزش ها و عقاید می تواند موجب پیشگیری از برخی اختلافات احتمالی در آینده شود.
  • بعضی مطالعات حاکی از آن است که طلاق و جدایی در ازدواج خویشاوندی کمتر است، چرا که در ازدواج‌های فامیلی به دلیل تحت شعاع قرار گرفتن روابط فامیلی و از هم پاشیدگی یک قوم طلاق سخت تر اتفاق می افتد.
  • شناخت بیشتر از دیگر مزایای ازدواج فامیلی است. همچنین حمایت های خانوادگی در ازدواج فامیلی بیشتر است.

 

 معایب ازدواج فامیلی

  • یکی از مشکلات ازدواج های فامیلی عدم تحقیق درباره طرف مقابل می باشد. متاسفانه خیلی از مواقع خانواده ها تصور می‌کنند که چون سالها همدیگر را می‌شناسند؛ خانواده خوبی هستند و نیازی به تحقیق ندارند.
  • احتمال دخالت اطرافیان در زندگی بیشتر است.
  • یکی دیگر از مهمترین معایب ازدواج فامیلی احتمال مشکلات ژنتیکی در فرزندان است.
  • خطراتی برای زوجین به همراه دارد؛ مثل سقط جنین و مرده زایی.

 

 اهمیت مشاوره ژنتیک

مهم‌ترین‌ عامل‌ معلولیت‌ و بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ در ایران ازدواج ‌های‌ فامیلی‌ است‌. اگر این‌ روند ادامه‌ یابد، در آینده‌ درصد بالایی‌ از جمعیت‌ کشور دچار معلولیت‌های‌ شدید یا خفیف جسمی و ‌ذهنی‌ خواهند شد. درنتیجه‌ به‌ طور متوسط روزانه‌ بیش‌ از 1000 کودک‌ و سالیانه‌ حدود 350 هزار کودک‌ معلول‌ درکشور ما متولد می‌شوند، که‌ اکثر آنان را قربانیان ازدواج‌های‌ فامیلی‌تشکیل می‌دهند. ‏

به دنبال ازدواجهای خویشاوندی، شیوع بیماریهای تالاسمی، احتمال مرگ و میر نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی، معلولیت جسمی و عقب ماندگی ذهنی رو به افزایش است.

نقص ایمنی هم جزو بیماری‌های ناشی از ازدواج فامیلی است. کودکان این خانواده ها بیشتر مستعدِ مبتلا شدن به بیماری های عفونی هستند.

بیماری شب کوری ممکن است در اثر ازدواج فامیلی رخ دهد. با گذشت زمان و بالا رفتن سن کودک به دلیل کمبود ویتامین آ در مشکلات ارثی، می تواند تبدیل به کوری دائم شود.

 

کمک گرفتن از مشاور

قبل از هر ازدواجی طرفین باید یک ارزیابی سنجیده از یکدیگر داشته باشند. این مسئله در ازدواج های فامیلی هم باید رعایت شود. شناحت پیش از ازدواج حتی برای ازدواج های فامیلی ضرورت دارد. چرا که ساختن یک زندگی مشترک و روابط زناشویی نیاز به یک تفاهم و هم فکری دو جانبه دارد. بعد از ارزیابی از لحاظ ژنتیکی بهترین کار انجام یک مشاوره قبل از ازدواج است. تا زوجین از لحاظ تناسب شخصیتی، فکری و اخلاقی بررسی شوند. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج فامیلی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

منبع:  ازدواج فامیلی | معایب و مزایای ازدواج فامیلی


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد