سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اختلال نوشتن | نشانه ها، علت و درمان اختلال نوشتن

اختلال نوشتن یک نوع ناتوانی در یادگیری است، توانایی نوشتن فرد دارای اختلال نوشتن به طور معنی داری کمتر از حد معمول انتظار است. نوشتن یکی از اصلی ترین مهارت های اساسی است که پیش نیاز موفقیت های تحصیلی بوده و در زندگی روزمره افراد کاربرد بسیار زیادی دارد. چرا که در دنیای امروز، کسانی که در مهارت های خواندن و یا نوشتن خود دچار مشکل هستند، در شرایط نامناسبی قرار می گیرند و عملکرد آن ها مختل می شود. این اختلال اغلب با سایر اختلالات یادگیری و مشکلات ذهنی مرتبط است، این همزمانی تشخیص اختلال نوشتن را سخت تر می کند. متخصصان با استفاده از ملاک های خود به تشخیص و درمان می پردازند. مشاوره کودک برای تشخیص اختلالات مریوط به کودکان ضرورت دارد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات یادگیری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

اختلال نوشتن یا دیسگرافیا

اختلال نوشتن یک نوع شابع اختلالات یادگیری در کودکان است. در اختلال نوشتن توانایی فرد در نوشتن کمتر از حد معمول انتظار است. توانایی ها بر اساس سن، زمینه تحصیلی و هوش اندازه گیری می شود. معمولا این اختلال با مشکلات ذهنی، اختلال خواندن و اختلال یادگیری ریاضی همزمان است.

کودکان دارای اختلال نوشتن، تنها در مهارت های نوشتن با دیگر همسالان تفاوت دارند، اگر چه از هوش طبیعی و آموزش های کافی نیز برخوردارند. این کودکان ممکن است بد خط، نامرتب و کج و معوج بنویسند. یا مرتکب غلط های دستوری، نقطه گذاری، پاراگراف بندی و املایی شوند. ممکن است دچار وارونه نویسی شوند مثلا "رود" را "دور" بنویسند.

انواع اختلال نوشتن

سه نوع اختلال در نوشتن وجود دارد:

1- دست خط

هر چند بهترین دانش آموزان هم دست خط کاملا خوبی ندارند، در دانش آموزان مبتلا به ناتوانایی های یادگیری مشکل بیشتر است، خط آنها غالبا ناخوانا است. علاوه بر آن، آنها بسیار کند می نویسند. بد خطی می تواند ناشی از مشکلات روانی، عاطفی و یا جسمی باشد. در این صورت مراجعه به متخصص ضروری است.

2. املا نویسی

هجی کردن توانایی ایجاد هماهنگی بین اصوات و حروفی است که باید نوشته شود. تطابق و همخوانی بین واج ها و نوشته ها مهارتی است که در کودکان ناتوان در یادگیری به خوبی رشد نمی کند.

3. ترکیب

این کودکان در انشا نوشتن و ترکیب درست کلمات به هنگام نوشتن مشکل دارند. در واقع آن ها در تبدیل گفتار به نوشتار نیز مشکل دارند.

نشانه های اختلال نوشتن

کودکانی دارای اختلال نوشتن، ممکن است اشکالات و خطاهای زیر در نوشتن آن ها دیده شود:

 • به طور کلی نوشتن نادرست و ناقص
 • متناقض در نوشتن، به عنوان مثال حروف بزرگ و کوچک، یا اندازه های نامنظم
 • کلمات یا حروف ناتمام، کلمات حذف شده
 • فاصله های نامناسب بین کلمات و حروف
 • پر رنگ نوشتن و فشار دادن مداد بر روی کاغذ
 • نوشتن آهسته
 • محدودیت در انتخاب کلمات

 

دلایل اختلال نوشتن

ژنتیک: به نظر می رسد ژنتیک در ابتلا افراد به اختلال نوشتن نقش دارد. شیوع این اختلال در بین افراد دارای سابق خانوادگی بیشتر است.

مشکلات مغزی: افراد مبتلا در کارکرد های مغزی خود اختلالات جزئی دارند. این عقیده وجود دارد که در این کودکان، رشد مغز آهسته تر از دیگران است.

اشکال در توجه و تمرکز: کودکانی که به این اختلال مبتلا می شوند، در توجه، تمرکز و دقت خود مشکل دارند و حواسشان خیلی زود پرت می شود. آن ها نمی توانند برای مدت زمان طولانی ای بر موضوعی تمرکز کنند. برای افزایش تمرکز کودکانکلیک کنید.

مهارت های حرکتی: در بسیاری از کودکان هماهنگی های حرکتی لازم برای درست نوشتن به حد کافی رشد نکرده است. ضعف مهارت های حرکتی، عدم هماهنگی انگشتان و عدم هماهنگی بین دست و چشم ها می تواند منجر به اختلال نوشتندر کودکان شود.

سایر اختلالات یادگیری: هر گونه مشکلات دیگری مانند مشکل در خواندن، گوش دادن و سخن گفتن می توانند بر اختلال نوشتاری کودک تاثیر بگذارند.

تشخیص اختلال نوشتن

اختلال نوشتن باید به موقع تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد وگرنه پیامد های ثانویه نامطلوبی به دنبال خواهد داشت. تشخیص این اختلال زمانی داده می شود که مشکلات نوشتن، در پیشرفت تحصیلی و فعالیت های روزمره فرد اختلال ایجاد کرده باشد. برای تشخیص اختلال نوشتن، باید از متخصص گفتار درمانی و روانشناس کمک بگیرید. این متخصصان برای تشخیص این اختلال، از تکنیک های زیر استفاده می کنند :

 1. ارزیابی درکِ کودک از تصاویر، حروف الفبا، اشکال و موضوعات مختلف
 2. میزان و چگونگی نحوه مشارکت دانش آموز در کارهای گروهی و کلاسی
 3. بررسی نحوه نوشتن جملات و املاء کلمات
 4. بررسی میزان توانایی کودک در نوشتن کلماتی که دارای تلفظ یکسان اما نوشتار متفاوت هستند.
 5. بررسی توانایی شنیدن کودک

 

درمان اختلال نوشتن

روش هایی وجود دارند تا بتوانیم به کودکان دارای اختلال نوشتن کمک کنیم. برای کودکان با مشکلات زبان نوشتاری از راهبردهایی شامل تمرین آمادگی برای نوشتن، آموزش و تمرین استفاده مناسب از مداد، مداد را درست گرفتن، سازماندهی مهارت های مربوط به علائم و نشانه ها، تمرین برای روان نویسی و آموزش مستقیم برای توسعه سازمان دهی نوشتن استفاده می شود. همچنین می توان از راهبردهای جانبی دیگر مانند استفاده از کامپیوتر و سایر وسایل کمک آموزشی استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات یادگیری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : اختلال نوشتن | نشانه ها، علت و درمان اختلال نوشتن


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد