سفارش تبلیغ
صبا ویژن

کوتاهی قدی | علت و درمان قد کوتاهی

کوتاهی قد در بسیاری از موارد یک امر طبیعی است و فقط در برخی موارد به اختلال نزدیک است. کوتاهی قد می تواند بر روابط بین فردی، انتخاب شغل، دوست یابی و حتی ازدواج فرد تاثیر بگذارد. امروزه راه های مختلفی برای حل معضل کوتاهی قد توسط شرکت های مختلف پیشنهاد می شود، که در واقع هیچ کدام قادر به برآورده کردن انتظارات متقاضیان نیستند. حتی در برخی مواقع استفاده از این روش ها موجب آسیب دیدن فرد می شود. در این مطلب درباره کوتاهی قد علت و روش هایی برای حل مشکلات قد کوتاهی به مسئله قد کوتاهی و نحوه برخورد با آن پرداخته ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های مقابله با کوتاهی قد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

به چه قدی کوتاه می گویند؟

کوتاهی قد در جوامع و بافت های مختلف متفاوت است و از باورهای جمعی تاثیر زیاد می گیرد. مثلا در هلند ممکن است قد زیر 180 یا 185سانتی متر کوتاه در نظر گرفته شود اما در ایران متوسط قد برای مردان حدود 170 تا 180 و برای زنان حدود 160 تا 165 است. معمولا میانگین قدی یک جامعه، دیدگاه مردم را نسبت به اندازه قد مناسب مشخص می کند. گاهی افرادی دارای اختلال بدریخت انگاری خود را افرادی کوتوله می دانند، در حالی که از نظر میانگین قد جامعه در حد طبیعی هستند.

 

بیماری کوتولگی

بیماری کوتولگی یا آکندروپلازی یک اختلال ژنتیکی است که مشکل اصلی آن ها کوتاه بودن طول اندام ها می باشد. در واقع مشکل اصلی در این بیماری تبدیل غضروف به استخوان در صفحات رشد است. قد متوسط مردان در این اختلال حدود 130 سانتیمتر و زنان حدود 125 سانتی متر است. این افراد از نظر هوشی مشکلی ندارند و صرفا در برخی حرکات بدنی دچار تاخیر و کندی هستند.

 

علل کوتاهی قد و راه های مقابله با آن چیست؟

ژنتیک:

اصلی ترین علت کوتاهی قد عوامل ژنتیکی است. ممکن است پدر و مادر قدی متوسط داشته باشند اما فرزند آن ها از میانگین جامعه پایین تر باشند. عکس این قضیه نیز ممکن است اتفاق بیفتد. جهش های ژنتیکی یا ژن نهفته در پدر یا مادر می تواند باعث کوتاهی قد بشود. در این مورد فرد هیچ دخالت و تاثیری ندارد و کاملا غیر قابل کنترل است.

هورمون ها:

کم بودن هورمون رشد یا کم کاری غده تیروئید یکی از دلایل کوتاهی قد است که پس از تولد قابل بررسی است. به وسیله تزریق هورمون رشد و درمان تیروئید در سنین پایین می توان تا حد زیادی مشکلات مربوط هورمون ها را برطرف کرد. نمونه بارز این مسئله، لیونل مسی، فوتبالیست آرژانتینی است که دچار اختلال هورمون رشد بود و باشگاه بارسلونا اسپانیا با تامین هزینه های درمان، او را به قد طبیعی در بین آرژانتینی ها رساند.

تغذیه:

سوء تغذیه یکی از دلایلی است که می تواند از رشد طبیعی قد جلوگیری کند. کلسیم مهم ترین ماده ایست که روی رشد قد تاثیر می گذارد و عامل مهمی در رشد و استحکام استخوان هاست. لبنیات به خصوص شیر، سبزی های تازه مثل کلم و غذاهای دریایی از اصلی ترین منابع تامین کلسیم هستند.

پروتئین های طبیعی یکی از موادی است که به رشد ماهیچه ها و عضلات بدن کمک می کند. گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، حبوبات مثل عدس و لوبیا و سبزیجات نیز منابع سرشار پروتئین هستند.

ویتامین های B در افزایش قد موثرند. ویتامین D همزمان با کلسیم، بر سلامت و رشد استخوان ها تاثیر زیادی دارد. ویتامین C که در مرکبات مثل پرتقال، انبه و سیب وجود دارد نیز یکی از تسهیل کننده های رشد قد است.

خواب:

خواب کافی و به موقع یکی از مواردی است که در رشد قد در سنین رشدی موثر است. منظور از خواب صحیح یعنی 7 – 8 ساعت خواب شب. اوج ترشح هورمون رشد در شب اتفاق می افتد. لازم است کودکان حداکثر ساعت 22 یا 23 به رختخواب بروند.

ورزش:

اصرار رسانه ها بر ورزش منظم بی دلیل نیست. ورزش کردن علاوه بر تضمین سلامتی، بسیار به رشد قد کمک می کند. گفته شده ورزش هایی مثل والیبال، بسکتبال، بارفیکس، شنا و ورزش های کششی، تاثیر مثبتی بر افزایش قد دارند.

کنترل استرس و فشارهای روانی:

یکی از موارد مهمی که به رشد طبیعی بدن شما کمک می کند، قرار گرفتن در محیطی آرام و توانایی کنترل استرس است. استرس عملکرد مغز و هورمون ها را مختل کرده و باعث تغییر متابولیسم طبیعی بدن می شود. این تغییر ممکن است روی رشد استخوان ها و مفاصل شما یا حتی تجزیه آن ها تاثیر بگذارد. برای اطلاع از عوامل بروز استرس در کودکانکلیک کنید.

 

پیامد های قد کوتاهی و نحوه برخورد با آن

اکنون لیونل مسی با قد 1متر و 70 سانتی متر، به عنوان یک قد کوتاه شناخته می شود اما از این قد کوتاه برای سبک بازی منحصر به فرد خود استفاده کرده است. در تمام زمینه ها افرادی هستند که با اینکه قد کوتاهی دارند، اما کاملا موفق و سالم هستند. برخی از پیامدهای قد کوتاهی را در ادامه بررسی می کنیم:

کمبود اعتماد به نفس:

متاسفانه تفکر اشتباه و هنجار های غلط فرهنگی باعث شده تا افرادی که قد کوتاهی دارند، خود را ضعیف و حقیر بدانند. اما مسئله ای که اینجا لازم است به آن توجه شود، زیر پا گذاشتن کلیشه های غلط فرهنگی و پذیرش خود است. ارزش انسان ها در طول تاریخ، با چیزهایی که خودشان در زندگی به دست آوردند سنجیده می شود. با یک بررسی کوتاه متوجه می شوید که انسان های ماندگار یا حتی با ارزش زندگی خودتان، بر مبنای ویژگی های ظاهری یا قد دسته بندی نمی شوند. بلکه بر اساس کارهای خوبشان یا تاثیری که بر محیط اطراف گذاشته اند شناخته می شوند.

بنابراین لازم است در مرحله اول، خودتان را با تمام معایب و محسنات بپذیرید و روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. حتی ممکن است در این راه به کمک یک متخصص و مشاور نیاز شود. همچنین می توانید راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس خود پیدا کنید.

اختلال در روابط:

یکی از پیامد های قد کوتاهی و کمبود اعتماد به نفس این است که در روابط همیشه به عنوان بازنده به خود نگاه می کنند. شاید شما در مقایسه با دوستان یا شریک عاطفی خود قد کوتاه تری داشته باشید، اما می توانید در بسیاری از زمینه ها از آن ها بهتر باشید.

متاسفانه در مسئله ازدواج در کشور ما به دلیل تفکر سنتی و بعضا غلط، می گویند مرد باید بلندتر از زن باشد در صورتی که این مسئله بسیار پیش پا افتاده و کم اهمیت است. اگر مبنای خوشبختی یا موفقیت ازدواج شما، تناسب قد باشد، بهتر است ازدواج نکنید.

مسئله اینجاست که شما قد کوتاه خود را تبدیل به بحران کرده و به عنوان مقیاس برتری در نظر می گیرید. مطمئن باشید اگر خودتان را دوست نداشته باشید، دیگران نیز شما را دوست نخواهند داشت.

اشتغال:

ممکن است برخی از مشاغل پیش شرط قد بلند نیاز داشته باشند. برخی از ورزش ها، مشاغل نظامی یا خلبانی، به اقتضای محیط کاری به قد بلند نیاز دارند. اما خیلی از مشاغل ارتباطی به قد ندارند. هر فرد باید بر اساس شرایط خودش زندگی کند و به دنبال راهی برود که می تواند در آن پیشرفت کند. ممکن است به خلبانی علاقه مند باشید اما شرایط آن را نداشته باشید. خیلی ها همیشه به چیز هایی که دوست دارند نمی رسند، بنابراین انتظارات خود را بر اساس چیزهایی که دارید شکل دهید نه چیز هایی که به هر دلیل ندارید.

داروهای مخرب:

گاهی این مسئله اینقدر برای شما بزرگ می شود که روی به معجزه و جادوگری می آورید. اگر در سن رشد هستید، برای افزایش قد راه های بسیاری وجود دارد و اگر سن رشد شما گذشته، برای سازگاری با زندگی نیز گزینه های زیادی دارید. صرف بلند قد بودن شما را خوشبخت نمی کند و نباید برای رسیدن به آن، طعمه افراد سودجو شوید. هیچکدام از قرص ها و دارو های افزایش قد کارایی مناسبی ندارند و عمدتا عوارض آن بسیار شدیدتر از فواید آن است. درد معده، بالارفتن فشار خون، دفع نشدن آب و نمک، مسمویت کبد و اختلالات جنسی برخی از مضرات این دارو هاست.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های مقابله با کوتاهی قد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


منبع : کوتاهی قدی | علت و درمان قد کوتاهی


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد