سفارش تبلیغ
صبا ویژن

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

آیا از اهمیت تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد با خبرید؟ مصرف مواد مخدر آسیب ها و مضرات زیادی به جسم و کارکردها شناختی وارد می کند، به علاوه بسیاری از عملکردهای بدنی را مختل می کند. اعتیاد باعث ایجاد عادات و رفتارهای غلطی می شود که یکی از این عادات مخرب رژیم غذایی نامناسب است. اکثر مبتلایان به اعتیاد دچار سوء تغذیه می شوند. از طرفی مواد مخدر در هضم غذا نیز اختلال ایجاد می کند و منجر به ضعیف تر شدن وضعیت جسمانی فرد می شود. بنابراین با داشتن یک برنامه غذایی مناسب و رفتارهای سالم، برای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد اقدام کنید. در این مقاله به بایدها و نبایدهای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد می پردازیم.


برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

اغلب افراد در زمان مصرف مواد، تصور می کنند که مواد مخدر به آنها انرژی می دهد. در واقع آنچه از مصرف مواد نصیب فرد می شود کاهش اشتها، سوء هاضمه، نقص عملکرد کبد و لوزالعمده، کم کاری روده و نیز عدم دفع مناسب سموم از بدن است.

بعد از ترک اعتیاد، متخصص به شما کمک می کند تا بتوانید اعتیاد خود را کنترل کنید و مانع از بازگشت اعتیاد شوید. یکی از موارد مهمی که در این زمان به آن پرداخته می شود، برنامه غذایی مناسب و ورزش است. در واقع مصرف طولانی مدت مواد مخدر، فشار روانی زیادی را به فرد وارد می کند. در کنار جلسات مشاوره که حتما باید دریافت شود، تغذیه مناسب می تواند به تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد کمک کند و بازگشت به اعتیاد را کاهش دهد. 

بایدهای بعد از ترک اعتیاد

بعد از ترک اعتیاد، جسم شما به تقویت بیشتری نیاز دارد. مواد مخدری که تا پیش از ترک، مشکلات جسمانی فرد را تا حدودی پنهان می کرد دیگر وجود ندارد، در نتیجه این مشکلات خود را نشان خواهند داد. تغذیه مناسب به همراه ورزش و استراحت کافی، نقش مهمی در تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد ایفا می کند. برای تقویت بدن خود می توانید از دستور العمل های زیر پیروی کنید.

ورزش روزانه

ورزش روزانه و منظم انرژی بدن و اعتماد بنفس را بالا می برد و روحیه و خلق فرد را بهبود می بخشد. ورزش منجر به کاهش استرس و افسردگی ناشی از ترک اعتیاد می شود. ورزش همچنین باعث کاهش میل به مصرف مجدد می شود. باید توجه کنید که ورزش فقط نقش سرکوب کننده میل مصرف را دارد و برای جلوگیری قطعی از بازگشت فرد تحت نظر متخصص باشد. لازم نیست از همان ابتدا با زمان های طولانی فعالیت جسمی را شروع کرد. می توان با 10 دقیقه ورزش روزانه آغاز کرد و به تدریج به نیم ساعت در روز رسید.

نوشیدن آب کافی

لازم است حداقل روزی 8 لیوان آب در روز بنوشید. آب می تواند به تخلی? مواد سمی کمک کند و آسیبی که در اثر اعتیاد به دستگاه گوارش شما وارد شده است را جبران نماید. نوشیدن یک لیوان آب قبل از وعده‌های غذایی به این هدف کمک می کند.

مصرف وعده های کوتاه و منظم

در زمان بعد از ترک مواد مهم است که همواره خود را سیر نگه دارید. شما باید سعی کنید در فواصل دو تا چهار ساعت وعده غذایی داشته باشید. این کار باعث می شود تا قند خون ثابت بماند و بدن شما بهتر بتواند در برابر سایر مشکلات جسمانی مقاومت کند. در صورتی که امکان مصرف وعده های غذایی برایتان وجود ندارد، توصیه می شود تنقلات مغذی مثل آجیل همراه خود داشته باشید و در طول روز مصرف کنید.

اصلاح عادات غذایی

تغییر هر عادتی از جمله عادت های غذایی نیز مانند ترک مواد مخدر باید به صورت تدریجی یا با جایگزین کردن عادتی جدید انجام شود. برنامه غذایی بعد از ترک باید به تدریج و با جایگزینی برخی مواد به جای بعضی دیگر تغییر کند. مقالهغذاهای مفید برای ترک اعتیاد را مطالعه نمایید. 

نباید های بعد از ترک

در دوره بعد از ترک بهتر است از این نوع مواد غذایی پرهیز شود:

چربی های اشباع: این نوع از چربی ها در روغن های جامد و فست فود ها بیشتر یافت می شود. مصرف این چربی ها باعث مشکلات گوارشی و روده ای می شوند و در طولانی مدت می تواند باعث بروز مشکلات قلبی نیز بشود.

مواد کافئین دار مانند قهوه و نسکافه: لازم است این مواد با چای یا موارد مشابه جایگزین شود. در صورتی که فرد نمی تواند بدون مصرف قهوه روز خود را سپری کند می تواند مصرف آن را کاهش دهد. مصرف بیش از دو فنجان در روز به خاطر خاصیت محرک این ماده تأثیراتی بر خلق می گذارد که می تواند فرد را به وسوسه مصرف مجدد مواد دچار کند.

قند و شکر و غذاهای بسیار شیرین: این مواد انرژی زیادی را برای بدن تأمین می کنند اما مواد مغذی کمی دارند. این مسأله باعث می شود فرد احساس سیری کند اما نیاز خود به مواد غذایی را دریافت نکند.

فرآورده های بسته بندی شده: این مواد آب بدن را کم می کنند و تأثیر منفی در فرایند بهبودی دارند. به جای مصرف مواد غذایی بسته بندی می توان انواع تازه همان ماده غذایی را مصرف کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد