سفارش تبلیغ
صبا ویژن

پر کردن اوقات فراغت کودکان

پر کردن اوقات فراغت کودکان در تابستان یکی از دغدغه های والدین به خصوص مادران است. اوقات فراغت زمانی است که کودک باید به فعالیت های لذت بخش که مورد علاقه اش است بپردازد و در این راستا خلاقیت او بهبود یابد. ممکن است کودک به نظارت و راهنمایی شما نیاز داشته باشد تا بتواند برنامه ریزی مناسبی با توجه به علایق و سطح توانایی خود برایاوقات فراغت داشته باشد. بهتر است شرایطی را فراهم کنید که به شکوفایی استعدادها و پرورش خلاقیت کودک کمک کنید نه این که کودک را با حجم زیاد کلاس های آموزشی، خسته و دلزده کنید. اگر ذهنتان درگیر این مسئله است که چگونه برای کودکتان برنامه ریزی کنید در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد اوقات فراغت و همچنین راهکارهای جالب برای پر کردن این زمان کسب می کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه  پر کردن اوقات فراغت کودکان کودکان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

اوقات فراغت کودک چگونه باید پر کنیم؟

اوقات فراغت زمان بیکاری کودک است که باید از آن لذت ببرد پس در تنظیم برنامه ها باید علایق و توانایی او را در نظر بگیرید و نظر او هم جویا شوید. از او در مورد علایقش بپرسید و سعی کنید در جهت برطرف کردن نیازها و علایق او برنامه ریزی کنید. بسیار اهمیت دارد که کودک یاد بگیرد برنامه ریز زندگی خود باشد پس این زمان مناسبی است که قدرت تصمیم گیری در کودک را پرورش دهید. در واقع شما باید هدایت کننده باشید نه تصمیم گیرنده. در صورتی که کودک از علایق خود آگاه نیست با توجه به شناختی که از او دارید به او کمک کنید تا آن ها را شناسایی کند و در جهت تقویت توانایی هایش قدم بردارید.

 

نقش پدران در اوقات فراغت کودکان

پدر و مادر باید در تربیت کودک همسو با یکدیگر باشند. بسیار مهم است که پدر نقش خودش را ایفا کند و زمانی را به دور از تمام مشغله های کاری با فرزند خود بگذراند؛ چون کودک باید فضای ارتباطی با پدر را تجربه نماید که مسلما در شادکامی و رشد شخصیت کودک نقش مهمی ایفا خواهد کرد. روزهای تعطیل زمان مناسبی ست که پدر و کودک زمان بیش تری برای با هم بودن داشته باشند، پدر با سرگرمی های ساده می تواند روحیه مشارکت را در کودک پرورش دهد و حس مسئولیت پذیری کودک را تقویت کند. به عنوان مثال با همکاری کودک در فعالیت های خانه مانند رنگ کردن دیوارها، درست کردن کیک، هرس کردن گیاهان، شستن ماشین و ... مشارکت داشته باشد.

 

نقش چند فرزندی در پر کردن اوقات فراغت

مسئله ای که ممکن است ذهن والدین را درگیر کند این است که داشتن یک فرزند دیگر در پر کردن اوقات فراغت کودک چقدر تاثیر دارد. بدون شک داشتن خواهر یا برادر و بازی کردن با او نقش به سزایی در سرگرمی و تفریح کودک دارد. در نگاه اول ممکن است است فکر کنید که داشتن یک فرزند دیگر مسئولیت شما را بیشتر می کند، که فکر صحیحی است ولی در سال های آینده دوست و همدمی برای یکدیگر می شوند و در شکل گیری شخصیت و روابط اجتماعی کودکان نقش به سزایی خواهد داشت.

 

بهترین راهکارهای پر کردن اوقات فراغت کودک

از جمله روش ها و راهکار های موثر و مفید برای پر کردن اوقات فراغت کودکان می توان به روش های زیر اشاره داشت :

ورزش و فعالیت جسمی

کودک برای رشد توانایی های شناختی و جسمانی خود به تحرک و فعالیت نیاز دارد. ورزش کردن باعث آزاد شدن انرژی هیجانی کودک می شود پس استرس و اضطرابش کم می شود و احتمال بروز رفتارهای ناهنجار کاهش پیدا می کند.

ورزش کردن در صورتی که به صورت مستمر ادامه پیدا کند به یادگیری کودکان هم کمک می کند با این حال اگر نگران دور شدن کودک از محیط درسی هستید بهتر است تمام زمان فراغت کودک صرف فعالیت جسمی نشود چون ممکن است با آغاز مدارس زمانی طول بکشد تا کودک خود را با محیط مدرسه سازگار کند.

بازی های فکری

بازی های ساده مانند پازل، منچ و مار و پله، انجام پانتومیم، خمیر بازی، شطرنج از آن دسته بازی هایی هستند که هم برای کودک هم برای خودتان سرگرم کننده است. این بازی ها برای تقویت قوای ذهنی و یادگیری تعاملات اجتماعی بسیار مناسب است.

بازی های کامپیوتری

داشتن مدیریت زمانی و برنامه ریزی برای بازی های کامپیوتری نه تنها مضر نیست بلکه می تواند مزایای زیادی در رشد ذهنی و یادگیری کودک داشته باشد. البته بعضی بچه ها ترجیح می دهند که تمام تابستان را در خانه پای کامپیوتر و پلی استیشن باشند، در این مواقع شما می توانید جدیت بیشتری اعمال کنید و از او بخواهید که فعالیت ورزشی هم داشته باشد. چون در خانه نشستن و فقط بازی کردن باعث درون گرایی او می شود پس مهارت های ارتباطی در کودک شکل نمی گیرد و در نهایت باعث کاهش اعتماد به نفس او می شود.

کلاس های تابستانی 

فرستادن کودک به کلاس‌های تابستانی یکی دیگر از راه‌های پر کردن اوقات فراغت است. اگر انتخاب کلاس‌ها درست انجام شود، می‌تواند موجب رشد استعدادها و جهت‌دهی مثبت به توانایی‌های کودک شود البته به شرط اینکه علاقه او در انتخاب نوع کلاس‌ها نادیده گرفته نشود به عنوان مثال یادگیری موسیقی آرامش‌بخش است و اضطراب و استرس را از کودک دور می‌کند. توجه داشته باشید کلاس های تابستانی نباید موقعیتی مثل ایام تحصیلی را برای کودک تداعی کند و تمام وقت او را پر کند.

 

نحوه پر کردن اوقات فراغت کودکان با هزینه کم

اگر به دلیل مشکلات مالی از پس هزینه های کلاس های تابستانی بر نمی آیید اصلا نگران نباشید. برای پر کردن اوقات فراغت کودکتان و داشتن لحظات شادی بخش راه های زیادی وجود دارد که نیاز به صرف هزینه هم ندارد. تنها چیزی که لازم دارید کمی خلاقیت است تا بتوانید برنامه ای مناسب برای او داشته باشید تا به تجربه ای به یادماندنی برایش تبدیل شود. نقاشی و درست کردن کاردستی از فعالیت هایی ست که معمولا بچه ها در هر سنی به آن علاقه دارند و به رشد خلاقیت کودک هم کمک می کند. پس با تهیه وسایل نقاشی می توانید کودک را سرگرم کنید.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید انجام دهید رفتن به فضای باز و کمک به کودک برای پرواز دادن بادبادک است. حتی می توانید در محیط خانه و به صورت دسته جمعی نرمش و ورزش کنید یا به یک پیاده روی بروید. فعالیت‌های دسته‌جمعی با خانواده یا دوستان برای رشد شخصیت کودک و تعامل با دیگران کمک کننده است همچنین تماشای کارتون یا فیلمی که متناسب با سن فرزندتان است می تواند بسیار لذت بخش و آموزنده باشد.

کمال گرایی والدین در پر کردن اوقات فراغت کودک

کودکی دورانی است که باید با شیطنت و بازی سپری شود، ممکن است شما بدون در نظر گرفتن سطح توانایی های فرزندتان او را در انواع کلاس های زبان، موسیقی، هنر و ورزش ثبت نام کنید در صورتی که انبوه این کلاس ها نه تنها باعث ایجاد لذت و شادمانی در کودک نمی شود بلکه باعث افزایش استرس، خستگی و افسردگی می شود.

متاسفانه برخی والدین به خاطر چشم رو هم چشمی و پز دادن استعدادهای کودک خود به اطرافیان، او را درگیر فعالیت ها و کلاس های زیادی می کنند. ممکن است در ابتدا کودک به خوبی از پس این تکالیف بر بیاید ولی در دراز مدت اثر منفی بر او خواهد داشت چون فشار زیادی بر او وارد می شود و زمینه بروز کمال گرایی و وسواس در کودک افزایش پیدا می کند.

ضرورت تداوم یافتن احساس رومانتیک زوجین

سپری کردن زمانی برای خود و همسرتان، در داشتن زندگی با طراوت و شادی بخش تاثیر به سزایی دارد پس بهتر است این لطف بزرگ را به خودتان بکنید و فارغ از تمام موضوعات برای داشتن شادی های دونفره برنامه ریزی کنید تا بتوانید رابطه هیجانی، عاطفی و رومانتیک خود را تقویت کنید پس رویاهای خود را زندگی کنید تا بتوانید فعالیت هایی هدفمند و پویا داشته باشید. می توانید روی حمایت خانواده خود حساب کنید و فرزند خود را برای ساعاتی پیش آن ها نگه دارید. البته توجه داشته باشید که کودک را به هر کسی نمی توان سپرد چون کودک نیاز به حمایت شما دارد و احتمال سواستفاده جسمی، جنسی یا روانی برای او زیاد است.

 

سخن آخر

گاهی والدین می خواهند آرزوهایی که خود در زندگی داشتند و به دلایل مختلف به آن ها نرسیدند از طریق بچه عملی و جبران کنند؛ مثلا چون خودشان فرصتی برای تحصیل نداشتند بچه را تحت فشار می گذارند که فقط در زمینه درسی فعالیت داشته باشد و مانع فعالیت کودک در حوزه ای می شوند که خودش به آن علاقه دارد یا در آن زمینه استعداد دارد. شاید کودک از علایق یا استعدادهای خود آگاهی نداشته باشد پس کشف استعدادها و توانایی کودک اهمیت دارد برای این منظور می توانید از خدمات مشاوره کودک برای انجام تست های استعداد یابی استفاده کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نحوه  پر کردن اوقات فراغت کودکان کودکان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : پر کردن اوقات فراغت کودکان


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد