سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اختلال زبان | نشانه ها و درمان اختلال زبان

اختلال زبان یکی از انواع اختلالات گفتاری است که در دوران کودکی تشخیص داده می شود. واژگان محدود، جملات کوتاه، ناقص و غلط از نظر دستور زبانی از جمله نشانه های اختلال زبان هستند. بی توجهی به نشانه ها و عدم درمان به موقع می تواند باعث باقی ماندن مشکلات زبانی حتی در بزرگسالی شود. ناتوانی در درک و انتقال مفاهیم باعث عقب ماندن و طرد کودک از همسالانش می شود. بنابراین والدین موظف اند در صورت مشاهده علائم هر چه سریع تر برای درمان اقدام نمایند. در این مقاله درباره نشانه ها، علل و درمان اختلال زبان صحبت خواهیم کرد.


برای دریافت مشاوره در زمینه کودک و مشکلات دوران کودکی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

اختلال زبان چیست؟

اگر کودکی مبتلا به اختلال زبان باشد، مهارت های حرف زدن او با توجه سن و هوش، بسیار ضعیف تر است. کودک مبتلا به اختلال زبان هنگام صحبت کردن یا حتی نوشتن، کلمات صحیح را به سختی پیدا می کند. همچنین کودک شما ممکن است تنها جملات دو کلمه ای بگوید و در پاسخ دادن به سوالات حتی ساده هم مشکل داشته باشد. این کودکان برای درک گفته های دیگران و بیان افکار و احساسات خود دچار مشکل می شوند. از جمله ویژگی های زبانی کودک دارای اختلال زبان عبارتند از:

  • کودک در یادگیری کلمات جدید مشکل دارد.
  • قسمت های مهم جملات را جا می اندازد.
  • جمله بندی های عجیب و غریب و غیر عادی دارد.

اختلال زبان می تواند بر اثر آسیب های مغزی به وجود بیاید که در آن صورت به آن آفازی گفته می شود. اما نوع غیر مغزی آن در کودکان رایج تر است. این کودکان دیرتر از سایر همسالان خود زبان باز کرده و شروع به صحبت می کنند.

چطور اختلال زبان کودکم را تشحیص دهم؟

کودک در یادگیری و استفاده از زبان در زمینه های متنوعی مانند زبان شفاهی، زبان نوشتاری مشکلات پایدار دارد؛ چرا که در درک کردن حرف دیگران یا حرف زدن خود مشکل دارد. مواردی از این مشکلات عبارتند از:

  • دایره لغات کودک محدود است و کودک نمی تواند از کلمات متنوعی استفاده کند.
  • ساختار جمله ها محدود است و کودک نمی تواند جملاتی بر حسب قوانین زبانی بسازد.
  • در حرف زدن کودک مشکل وجود دارد و نمی تواند جملات را بهم وصل کند تا موضوعی را توضیح دهد یا با کسی وارد گفت و گو شود.

انواع اختلال زبان

پیچیدگی زبان باعث تفاوت در مشکلان کودکان می شود. سه نوع متفاوت اختلال زبان به شرح زیر است:

اختلال زبان دریافتی: کودک در درک و دریافت پیام های زبان دچار مشکل است.

اختلال زبان بیانی: کودک در تولید علائم آوایی و کلامی مشکل دارد و نمی تواند افکار و احساسات خود را بیان کند.

اختلال زبان بیانی-دریافتی: کودک هم در درک و دریافت پیام دیگران و هم در بیان افکار و احساسات خود مشکل دارد.

عوامل ایجاد اختلال زبان

متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث اختلالات زبان می شود. اما برخی از علل احتمالی وجود دارند که از قبیل زیرند:

ژن ها و وراثت: به نظر می رسد ژنتیک در این اختلال نقش داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که 20 تا 40 درصد کودکان مبتلا به این اختلال، دارای سابقه خانوادگی اختلالات گفتاری و زبان هستند. در مقایسه حدود 4 درصد از افراد مبتلا بدون سابقه خانوادگی می باشند.

تغذیه پس از زایمان: برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف اسید فولیک در دوران بارداری احتمال ابتلای کودک به مشکلات زبانی را کاهش می دهد.

سایر شرایط: اختلالات طیف اوتیسم، سندرم داون، ضعف های ذهنی و زایمان زودرس ممکن است باعث اختلالات زبان بشوند.

شیوع و سن شروع اختلال زبان

اختلال زبان ممکن است در 2 تا 3 سالگی تشخیص داده شود اما انواع خفیف تری از آن نیز وجود دارد که تا نوجوانی تشخیص داده نمی شود. شیوع این اختلال در زمان قبل از مدرسه بیشتر است و پس از ورود کودکان به مدرسه، احتمال ابتلا به اختلال زبان کاهش می یابد.

درمان اختلال زبان

در درمان این اختلال، تشخیص به موقع و اقدام فوری برای بهبود حداکثری بسیار مهم است. درمان هایی که مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

گفتار درمانی فردی: گفتار درمانگر می تواند با کودک به صورت فردی کار کند تا واژگان خود را بسازد و دستور زبان خود را بهبود بخشد. درمانگر همچنین به والدین آموزش می دهد تا چگونه با فرزند خود در خانه کار کنند تا مهارت های زبانی او را بهبود ببخشند.

روان درمانی: اگر کودک دچار مشکلات عاطفی ناشی از مشکلات زبان شده باشد، رواندرمانی می تواند بسیار موثر باشد.

برنامه آموزشی فردی: این برنامه برای کودکانی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای مشکلات زبانی شدید هستند و نیاز به یک برنامه ویژه آموزشی دارند. در این برنامه والدین همراه با یک تیم از متخصصان و معلمان یک برنامه ویژه برای کودک برنامه ریزی می کنند و در آن آموزش مهارت های اجتماعی، گفتار درمانی و کلاس های فوق العاده گنجانده می شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک و مشکلات دوران کودکی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : اختلال زبان | نشانه ها و درمان اختلال زبان


علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد